אישה בטיקטוק הופכת לוויראלית עם 20 מיליון צפיות כשהיא מסבירה לאנשים שחיים לבד מדוע הם לא צריכים להדליק את האורות מיד לאחר שהם נכנסים הביתה

אנשים רבים מרגישים חוסר ביטחון בחיי היומיום שלהם, ואף שעוקבים אחריהם. בין אם מדובר בהליכה הביתה בלילה או סתם מתעסקים בעניינים שלהם, התחושה שצופים בנו או עוקבים אחרינו יכולה להיות מטרידה במיוחד ולגרום לחוסר נוחות. חוויה זו איננה מוגבלת לחתך דמוגרפי כלשהו, מאחר וכל אחד יכול למצוא עצמו במצב בו הוא מרגיש לא בטוח או שעוקבים אחריו.

זהו נושא חשוב, ולאחרונה שיתפה טיקטוקרית בחוויה שלה את עוקביה, ובטיפ שיגרום להם להרגיש בטוחים יותר.


לפרטים נוספים: טיקטוק

לאחר מפגש שחוותה לאחרונה, אישה צעירה משתפת את הסיפור שלה בטיקטוק ומטכסת עצה לצופיה© James Petts

היא ראתה אדם זר הממתין לה עד שתשוב הביתה כדי שיוכל לזהות את המיקום שלה

״כשאתם הולכים הביתה בלילה, אל תדליקו את האורות מיד לאחר שנכנסתם לדירה שלכם״

״במיוחד אם אנשים יכולים לראות את חלון הדירה שלכם מהרחוב. כי אם מישהו עקב אחריכם הביתה, הם ידעו באיזו דירה אתם מתגוררים.

כשהגעתי הביתה בלילה, יצאתי מהרכב שלי, וראיתי אדם מוציא משהו מהרכב שלו. מעולם לא ראיתי אותו קודם לכם הבוקר כשהוא היה במתחם הדירות שלי״


״הייתה לו אנרגיה רעה״

״יצאתי מהרכב שלי בלילה. והוא ניסה לפתח איתי שיחה על הפנסים שלו כי הם לא פעלו כרגע. הייתי כזה, ׳או, כן כן, אני פשוט חייבת ללכת׳. שיהיה״

״אני נכנסת פנימה. לא מדליקה את האורות. אבל אני מרגישה שעלי לבדוק את מצלמת האינטרקום שלי״

״הוא עומד ברחוב, קרוב מאוד לבניין הדירות שלי, ובוהה בבניין שלי. והוא לא עזב למשך חמש דקות. במחצית הדרך, הוא עזב את מגרש החניה הריק והתחבא מאחורי הרכב. אך הוא חיכה לראות.

אז כעת הוא ידע באיזה רכב אני נוהגת והיכן אני גרה, רק לא באיזו דירה. אז אל תדליקו את האורות״

יוצרת הסרטון הזה היא מוזיקאית וכותבת שירים עם יותר מ-80K עוקבים בטיקטוק ומזדהה לפי שם המשתמש @heyitsmaryalice. לעתים קרובות היא משתפת בחוויות האישיות שלה עם מעריציה בטיקטוק. בנוסף, בעקבות הסרטון הוויראלי שלה, היא פרסמה כמב סרטים נוספים על התקרית ההיא ועצות בטיחות שונות.

תוך 6 ימים, הסרטון הפך וויראלי וצבר 20 מיליון צפיות עם כמעט 15K תגובות. הצופים שיתפו בטיפים ובהמלצות שלהם, ובכמה סיפורים אישיים בשל מפגש עם זרים, תחושת חוסר ביטחון או חוויות של מעקב בתיבת התגובות.

הצופים התאחדו והודו ליוצרת על ששיתפה בסיפור שלה, בעצות בטיחות והראו תמיכה. אישה אחת שיתפה בהצעות הבטיחות שלה, וזה מפחיד לחשוב מה אנשים צריכים לעשות כדי להרגיש בטוחים יותר – תחת הסרטון היא השאירה תגובה בה היא מספרת כי בכל יום היא עושה מסלול אחר לביתה ואפילו הניחה זוג נעלי גברים מחוץ לדלת. נשים אחרות הוסיפו כי הן לעולם לא מכבות את האור. בנוסף, כמעט כולם הסכימו בתיבת התגובות שאם האינסטינקטים שלכם אומרים לכם שמשהו לא בסדר, רוב הפעמים זה נכון. פשוט בטחו בתחושת הבטן שלכם.

רק בשביל הקונטקסט, הסקר לאומי של בני זוג אינטימיים ואלימות מינית מצא ש-1 מתוך 6 נשים ו-1 מתוך 17 גברים חוו מעקב אחריהם בשלב זה או אחר בחייהם. כמעט 54% מהקורבנות הנשיים ו-41% מהקורבנות הגבריים חוו חווית מעקב לפני דיל 25, ומחקרים הראו כי מעקב יכול לגרום לדיכאון ולפוסט טראומה. המספרים הללו הם די מדאיגים, וסיפורים כאלה עוזרים לאנשים להרגיש פחות לבד לאחר שחוו חוויות כאלה ועצות עשויות לסייע ולמנוע התרחשויות מחרידות שכאלה.

יתרה מזאת, הרשת מציעה אפשרויות רבות כדי לשפר את הבטיחות האישית ולהתחמק מתשומת לב בלתי רצויה, במיוחד אם אדם נרדף אחרי אדם בודד או קבוצה. בנוסף, ישנם מספר כלים חדשים ומגוונים שמגנים על הבית שלכם (בעיקר חוסמי דלת, מנעולים חכמים, אינטרקום ואפליקציות סלולריות) וכמובן, חשוב מאוד להשקיע במיגון הולם לבית. עם זאת, דברים ידועים מאוד שאל לכם לשכוח מהם, כך לפי האתר safewise, זה להישאר רגועים, מאחר וזה יעזור לכם לחשוב היטב, לא להתבלבל, או להיות יותר מדויקים, ולא לקחת פניה שגויה או לנסוע במסלול לא נכון. לכו למסעדות עמוסות, חנויות הומות אדם, או מגרשי חניה אם אתם נוסעים ברכב.


© daniellehelm

אתר מפורסם יצר קשר עם הבלש בדימוס מייקל ארטבורן, המזדהה תחת הכינוי purepower34 למטרת ראיון לגבי מצבים דומים ועצות בטיחות.

״מעקב תמיד היה אירוע מתסכל, כי אתה כמעט תמיד מחכה לאסון שיתרחש לפני שהמשטרה יכולה לעשות משהו משמעותי. קשה להוכיח את זה. למרבה המזל, הדור הצעיר יותר נחוש להשתמש בטלפון שלו כדי לתעד ראיות״, מספר ארטבורן.

הבלש לשעבר מציע להחזיק כלי להגנה עצמית ביד ולהתקשר למשטרה אם אדם זר עוקב אחריכם הביתה. ״עבודת המשטרה היא לחקור, וכבלש בדימוס, אנחנו שמחים להגיע לקריאות כאלה ולראות מה מתרחש״.

בנוסף, הוא משתף בכמה המלצות בעניין אמצעי בטיחות. ראשית הוא שיהיה לכם תרסיס פלפל בהישג יד. אורות המופעלים לפי חיישני תנועה ומצלמות אינטרקום הם כלי מעולה לשפר את הביטחון בבית שלכם ללא עלות מטורפת. ״עבור דירות, במיוחד כאלה בעלות דלתות הזזה מזכוכית, השתמשו בזיזים לאורך המסילה כדי לוודא שהדלת לא תהיה שקטה בעת ההחלקה״. הוא גם מוסיף שדבר לא יכול להבטיח שמישהו פשוט לא ייכנס פנימה, לכן כל שאפשר לעשות זה למנוע מהם להיכנס בשקט ולהתעורר כשאדם זר עומד מעליכם.

יתרה מזאת, הוא גם פרסם סרטון בטיקטוק עם התקנים זולים מאמאזון, אז אל תשכחו לבדוק את זה.