אם אתם שותים את זה, הפסיקו מיד! זה הורס את העצמות שלכם וגורם לעלייה במשקל!

כולם יודעים שסודה היא אינה בין המוצרים הבריאים ביותר. אבל רובנו לא יכולים בכלל לדמיין אילו סוכנות טמונות במשקה התמים לכאורה, עבור ילדים. בשביל רבים, סודה היא הבחירה הראשונה לצנן את עצמנו בחום הקיץ, בחופשה ואפילו סתם ביומיום. אבל האם אתם יודעים כמה נזק נגרם לאורגניזם שלכם כשאתם שותים משקאות כאלו?

1. סודה ואוסטאופורוזיס


בין הרכיבים שניתן למצוא במשקאות תוססים יש קפאין וחומצה אורת'ופוספורית שהיא, בהתאם למספר ממצאים, מונעת צריכת סידן. מחקר נוסף מראה ששתיית משקאות תוססים עשויה לגרום לירידה משמעותית בצפיפות העצם של רקמות המפרק של אגן הירכיים. ניתן להבחין כי נשים הרבה יותר רגישות לירידה בצפיפות העצם.


מחקר נוסף מראה כי צריכה קבועה של 330 מ"ל של קפאין ביום (שווה ערך ל-4 כוסות קפה) מובילה לירידה בצפיפות העצם. נטען כי קפאין מונע ספיגת סידן ומוביל לאובדן סידן דרך השתן.

במילים אחרות, סודה "שוטפת" מהעצמות שלכם את הסידן. זוהי הסיבה מדוע אסור לאנשים הסובלים מאוסטאופורוזיס, מחלת קרוהן או כאלו למעלה מגיל 50 לשתות סודה או משקאות מוגזים.

2. מזיק לכבד

אם אתם חושבים ששחמת הכבד הוא משהו שקורה רק לאלכוהוליסטים – אתם טועים. צריכה מוגזמת של סודה יכולה לגרום למחלה המסוכנת הזו.

3. עלייה במשקל

משקאות מוגזים נטולי אלכוהול הם המובילים ברשימת המוצרים הגורמים להשמנת יתר. בבקבוק של חצי ליטר סודה יש 9 כפות סוכר שהוא הרבה יותר מסוכן מהסוכר תוצרת "בית", מאחר ובשילוב דו תחמוצת הפחמן הסוכר נספג ישירות למחזור הדם. ואם אתם חושבים שהדרך לעקוף את זה הם המשקאות התוססים מהסוג הדיאטטי, אתם טועים ובענק. המשקאות הממותקים ה"דיאטטים" גורמים נזק הרבה יותר חמור לאורגינזם שלכם. למרות העובדה שהם לא באמת מכילים סוכר, הם מלאים בממתיקים מלאכותיים שיכולים לגרום להפרעות הורמונליות רבות ולגרום להשמנת יתר.

4. ריקבון שיניים

משקאות מוגזים ממותקים גורמים לשחיקת האמייל בזגוגית השן. חוץ מרמות הסוכר הגבוהות שהם מכילים, משקאות אלו הם חומציים מאוד.

5. מחלות כליות

כפי שכבר נאמר, חומצה אורת'ופוספורית מנקה את העצמות מסידן, וחלקו נשטף בשתן, אבל כמות מסויימת נשארת בכליות. זו הסיבה מדוע סודה היא הדרך הבטוחה שלכם לקבל אבנים בכליות.

אם אכפת לכם מהבריאות שלכם, אסור לכם להתמכר למשקאות האלו. מומחים מציעים לשתות כוס חלב על כל כוס משקה מוגז שאתם שותים כדי לפצות על אבדן הסידן.