אני חיה באוסטרליה מזה חמש שנים ואלו הם הדברים שהדהימו אותי בכל יום מחדש

הי! שמי נטשה ואני חיה בסידני, אוסטרליה כבר חמש שנים. כאן, אני עובדת בתחום השיווק, יש לי דף אינסטגרם משלי ותכנית ברדיו ואני גם עוזרת לארגן פיקניקים עבור מהגרים רוסים ממש כמוני וכמו בעלי. החיים ביבשת הזו מלאים בתגליות מעניינות, כאלה שמדהימות אותי עד היום.

במיוחד עבור קוראי האתר, אני אספר את האמת על הדברים יוצאי הדופן שחיים במדינה היפהפייה הזו.


השאלה ששואלים אותי לעתים קרובות יותר מכל שאלה אחרת היא איך החלטתי לעבור לאוסטרליה. עברתי לכאן בזכות הצעת עבודה שקיבל בעלי. ניסינו לחיות במדינה הזו וברגע שעברנו לכאן לא התחרטנו על ההחלטה הזו! ממש כמו כל מדינה אחרת, ישנם המון דברים רעים וטובים באוסטרליה. אם אתם מעוניינים לעבור לאוסטרליה, אני ממליצה לכם לבדוק את האתר ליחסי פנים כיוון שהחוקים משתנים כל הזמן. בנוסף, בדקו גם אם המקצוע שלכם נמצא ברשימת המקצועות הפופולריים עבור אנשים שרוצים להפוך לאזרחים אוסטרליים.

כדי להקל על תהליך קבלת ההחלטה שלכם, אני מזמינה אתכם ללמוד מעט יותר על החיים של האוסטרלים.

1. לא תמיד קיץ באוסטרליה

לפני, חשבתי שכל הזמן חם באוסטרליה, שיש שמש ואפשר לשחות באוקיינוס החמים לאורך כל השנה. אכן מדובר ביבשת שטופת שמש מאוד (כ-250 ימי שמש בשנה) אבל מזג האוויר עשוי להשתנות ולהפוך בלתי צפוי לפעמים. בסידני, אפילו בקיץ, האוקיינוס חמים רק לעתים רחוקות כדי לשחות: די נדיר שהמים חמים יותר מ-20 מעלות, והאוסטרלים עצמם מעדיפים לנסוע לפיג׳י, באלי ותאילנד כדי לשחות.

המדינה עצומה, וישנם כמה אזורי אקלים: החל ממזג אוויר טרופי ועד מזג אוויר קר עם חורפים גשומים בדרום. אם אתם רוצים, אתם יכולים גם לעשות סקי באוסטרליה. ישנם כמה אתרי סקי עם שלג אמיתי, אבל הם מאוד יקרים.

בנוסף, אוסטרליה נקראת גם כ״יבשת הירוקה״ אבל זה לא בדיוק נכון כי חלק גדול של היבשת הוא מדברי ויערות טרופיים ממוקמים לאורך חוף אחד בלבד.

2. בחורף, עשוי להיות חמים יותר בחוץ מאשר בפנים


הנה הפרדוקס: למרות העובדה שהחורפים כאן לא קרים במיוחד, היעדר הסקה מרכזית וקירות דקים גורמים לי לקפוא. אז, הדבר הראשון שעשיתי הוא לקנות כפכפים מצמר.

בדרך כלל, בחורף, חם יותר בפנים מאשר בחוץ. פעם, הכרתי מישהו שהטמפרטורה בבית שלו עמדה על 9 מעלות בעוד שמזג האוויר בחוץ עמד על כמעט 13. כך ביליתי 3 חודשים בקיץ. האוסטרלים עושים הכל כדי להגן על עצמם מהקור: הם משתמשים בתנורים ולובשים בגדים חמים. מגפי UGG שאנשים בכל העולם נועלים כשהם יוצאים החוצה, אנשים באוסטרליה לובשים בתוך הבית.

3. אוסטרלים אוהבים את האוקיינוס ואת הטבע

דרך טיפוסית כאן זרועה ברכבים והמון משפחות בפארקים עם הסירות שלהם (לפעמים יותר מאחת). בסידני, ישנם יותר מ-100 חופים (רק דמיינו, אפשר ללכת לחוף אחר בכל סופ״ש) ואנשים מנסים לבלות את זמנם באופן שימושי. אנשים רבים אוהבים לגלוש ויש להם גלשנים קטנים, בעוד אחרים שוחים ונחים בצל.

4. אנשים כאן רגועים, מעולם לא ממהרים ויש להם מבטא בלתי נסבל

יש סיבה מדוע ישנן כל כך הרבה אגדות על המבטא האוסטרלי: הוא יכול לבלבל לחלוטין אדם שאינו מורגל בכך. המקומיים מדברים מהר, הם אינם מבטאים את כל ההברות, והם משתמשים בגרסאות מקוצרות למילים כמו arvo במקום afternoon brekky במקום breakfast וכן הלאה. וישנם גם המון אנשים ממוצא אסייתי והודי שלהם יש מבטא אחר: בהתחלה, קשה מאוד להבין מה האנשים האלה אומרים.

הנה כמה דברים שהבחנתי בהם לגבי המנטליות של האנשים:

* האוסטרלים לא נותנים את כל מה שיש להם בעבודה, הם חושבים שזה בסדר לתת 80% ובשאר הזמן ללכת לגלוש. ולא משנה אם אתם מצפים ל-100% מהם. האמת היא שזה די נוח לפעמים: אתם יכולים לעשות משהו הרבה יותר מהר ולסיים אותו מאוחר יותר. בנוסף, אתם יכולים גם לעשות כל מיני ״כוונונים״: המשתמש יקח מוצר, ימצא בו טעויות ואתם תתקנו אותן. ״אני עובד עובד כדי לחיות אבל לא חי כדי לעבוד״ היא אימרה שאוסטרלים רבים מאמינים בה.

* אף אחד פה לא דואג. למה להם לדאוג אם הם יכולים לשתות כוס קפה מול האוקיינוס? הם יכולים ללבוש כל מה שהם רוצים בחוץ: פיג׳מה, בגדי ספורט או אפילו ללכת יחפים! לא אכפת לאף אחד. אנשים כאן עשויים להיתפס כילדותיים מעט וזה אכן המצב בגילאים 30-35: בגיל הזה, האוסטרלים בונים משפחות ומביאים ילדים (בדרך כלל 2-3)

* זה קצת מוזר אבל למרות הגישה הרגועה שלהם כלפי החיים, האוסטרלים אוהבים לתכנן דברים מראש. הם קונים כרטיסי טיסה 8-9 חודשים מראש, מתכננים את החופשה שלהם שנה מראש, וקובעים להיפגש עם חברים חודש מראש.

* האוסטרלים תמיד מנומסים ומכבדים את החלל הפרטי של האחר, ומנסים להימנע מנושאים לא נוחים. כמובן, ישנה גזענות בחברה האוסטרלית, אבל באופן כללי, מתייחסים למהגרים כמונו בכבוד רב.

5. כאן לא מודאגים מבגדים

עובדה משעשעת: באופן סטטיסטי, 50% מהאוסטרלים מעולם לא השתמשו במגהץ. אף אחד לא יתייחס אליכם רע אם תגיעו לעבודה במכנסיים או חולצה מקומטים. אם אתם מרגישים בנוח ככה, אז למה לא?

יתרה מזאת, אם אתם רוצים ללבוש פיג׳מה כשאתם עורכים קניות – אתם מוזמנים לעשות כן! אם אתם רוצים ללכת יחפים לסופר, זה בסדר לחלוטין! בשכונה שלי, כל אדם עושה זאת. פעם, בסופרמרקט, ראיתי אדם שלובש רק מגבת ושום דבר אחר. מה דעתכם על זה?

דרך אגב, לאוסטרלים יש הרגל נוסף: הם אוהבים לנהוג ברכבים כשהם יחפים. לפני, לא חשבתי שזה רעיון טוב כשחברים שלי אמרו לי שזה מה שהם עושים, אבל לפני כמה שנים, התחלתי לעשות זאת בעצמי. זה נוח מאוד.

6. אוסטרליה היא מדינה הפוכה

העונות כאן ״הפוכות״. כשקיץ בהמיספרה הצפונית, חורף באוסטרליה. אז יוני, יולי ואוגוסט הם חודשי החורף פה. פירוש הדבר הוא שחג המולד הוא אחד הזמנים החמים ביותר ולקח לי זמן להתרגל לזה. דרך מסורתית לחגוג את שני החגים הללו היא לעשות ברביקיו על חוף הים. השגנו עץ חג מולד ובנינו איש שלג על החוף.

האוסטרלים מבזבזים בין 400$-500$ על מתנות בממוצע בגלל שהם קונים מתנות לכל הקרובים ואפילו לילדים שלהם יש משפחות גדולות. לכן, פעם אחד העמיתים שלי לעבודה קנה 40 מתנות.

בנוסף, יש לאוסטרלים חג בשם ״חג מולד ביולי״. חוגגים אותו ביוני, באמצע החורף כשממש קר. האוסטרלים יושבים מול האח ומעניקים מתנות לקרובים שלהם.

דרך אגב, גם תקופת הלימודים באוסטרליה ״הפוכה״: היא מתחיל בסוף ינואר ומסתיימת לפני חג המולד, באמצע דצמבר. גם השנה הפיננסית שונה ומתחילה ב-1 ביוני.

7. זה נכון שכל דבר מנסה להרוג אותך באוסטרליה?


״החוף סגור, סכנה״

אם הכל היה כזה רע, האוסטרלים לא היו ממוקמים בעשירייה העליונה ברשימת המדינות המאושרות בעולם. כאן, ישנם כרישים, נחשים ארסיים, מקקים בגודל של קופסת גפרורים, ועכבישים בגודל כף יד, אבל האנשים מיישרים קו עם הצומח והחי. לכל חיה יש את הטריטוריה שלה. חוקים פשוטים עוזרים להקטין את הסכנות ולשמור על הביטחון: נערו את המגפיים שלכם לפני שאתם נועלים אותן (במקרה ויש משהו בפנים), שמרו על הדברים שלכם כשאתם נחים בחיק הטבע והיו זהירים כשאתם שוחים באוקיינוס. זהירות לא תכאיב לכם!

פעם, מצאתי עכביש ענק בבית שלנו שהצלחנו לתפוס. לאחר ששוחחנו על הבעיה הזו עם חברים שלנו, גילינו שבבתים רבים ישנה כוס מיוחדת שמיועדת ללכידת עכבישים. האוסטרלים לא הורגים אותם: הם לוכדים אותם ומשחררים אותם בחוץ.

אני נשאלת לעתים קרובות, ״האם זה נכון שבאוסטרליה, כרישים אוכלים בני אדם בקרבת החוף?״ זה יכול לקרות בהחלט אבל לפי הסטטיסטיקות, יותר אנשים באוסטרליה מתים כשהם נופלים מהמיטה מאשר ננשכים ע״י כרישים.

פעם, הייתי ליד כריש אבל לא שמתי לב לכך. היינו באחד החופים הדרומיים בסידני: שחינו וגלשנו ליד החוף. ואז, לפתע, נשמעה סירנה וצוותי החילוץ ביקשו מהאנשים לצאת מהמים: 2-3 כרישים שחו מהאוקיינוס. הם היו גדולים יותר מסירות.

שאלתי את אחד מאנשי החילוץ האם הם נתקלים בכרישים לעתים קרובות. מסתבר שהם רואים אותם בכל יום, אבל רובם מהסוג שלא מסוכן לאנשים. כרישים גדולים מהאוקיינוס מתקרבים לחוף רק לעתים רחוקות (העונה, הם נצפו 3 פעמים): כשזה קורה, החופים נסגרים.

8. יש יותר קנגרואים מאנשים

ב-2011, היו באוסטרליה 34 מיליון קנגרואים. אם אתם משווים את המספר הזה למספר האנשים ב-2011: היו 23 מיליון אנשים ופירוש הדבר שבאוסטרליה יש יותר קנגרואים מאנשים.

כמובן, לא תראו קנגרואים ברחובות סידני אבל אם תכנסו עמוק יותר לפנים היבשת, קרוב יותר לפארקים הלאומיים, הסיכוי לראות את החיות הללו גדל. למעשה, הן מעט טיפשות: הן מתפרצות לכבישים ונפגעות ע״י רכבים.

9. באוסטרליה, מלמדים אנשים להיות זהירים מפני השמש

חדשות רעות: יש חור באוזון ממש מעל אוסטרליה. החדשות הטובות: לדבריהם של מומחים, שכבת האוזון תיסגר בעוד 30-50 שנים. אוסטרליה מחזיקה בשיא כאחת מהמדינות עם אחוזי סרטן העור הגבוהים ביותר, אז המקומיים נשמרים לעצמם כשהם נחשפים לאור השמש. הם מלמדים גם את הילדים שלהם את החוקים הללו. לדוגמא, כובע הוא חלק הכרחי ממדי בית ספר: ילד לא יצא החוצה ללא כובע. ואם ילד שוכח את הכובע שלו בבית, הם לא יכולים לצאת החוצה במהלך ההפסקות שבין השיעורים. כאן, אף אחד לא משתזף, ואנשים קונים אוהלים מיוחדים לים כי השמש מעיפה את השמשיות בקלות.

באוסטרליה, החוק נוקשה מאוד, לכן מוצרי ההגנה מפני השמש יעילים במיוחד. ישנן אפילו אפליקציות לסמארטפונים שיכולים להודיע לכם על רמת הפעילות של השמש ועל רמת ההגנה לה אתם זקוקים באותו היום. אם אתם ממלאים אחר הוראות הבטיחות, אין סיבה לחשוש.

10. רשימת הסיבות האישית שלי מדוע אוסטרליה היא מדינה מדהימה

* טבע. כאדם שגדל בג׳ונגל מבטון, אני מאוד מרוצה מהטבע האוסטרלי ומעולם החי שבו. כדי לראות אותו, אתם לא צריכים לעזוב את העיר. לדוגמא, הפארקים הלאומיים ושמורות הטבע נמצאים בסידני וגודלם הוא כשני קילומטרים רבועים, ורוב הזמן, ישנן פיסות טבע פזורות בכל מקום. גם בפנים העיר! וכמובן, אני מתה על האוקיינוס.

* מזג אוויר. מזג האוויר האוסטרלי הוא מעולה. בסידני, המעלות אף פעם לא צונחות אל מתחת לאפס, אין שלג, וביום חורף טיפוסי, אתם יכולים להסתובב גם עם ג׳קט. אז, אין שום דבר ממשי להתלונן עליו.

* נוחות. הערים האוסטרליות נוחות מאוד ומאפשרות חיים שלווים. כאן, ישנן מעליות לאנשים עם כיסאות גלגלים, ואני חושבת שזה נפלא. הנסיעה בכבישים מהנה ורוב התמרורים מציגים תמונה והסבר. אם אתם לא זוכרים את התמרור, אתם יכולים לפחות לקרוא את משמעותו. אתם תמיד יודעים מתי לקחת את הפנייה כשצריך

* אנשים. אני אוהבת אוסטרלים: הם אדיבים, בעלי ראש פתוח, שמחים ותמיד מוכנים לעזור ומעולם לא יתעלמו מאף אחד. הם לא מוטרדים מדברים קטנים ופירוש הדבר שאין לחץ. אנשים כאן נהנים מהחיים שלהם, מבלים זמן רב עם משפחה וחברים ואני אוהבת את זה מאוד.

האם תרצו לבקר באוסטרליה, או שכבר הייתם שם? שתפו אותנו בתיבת התגובות בהמשך!