האור שבוקע מהסמארטפון משפיע על הגוף והמוח שלכם

הטלפון שלכם מעוצב כך שיפלוט אור כחול כדי לעזור לכם לקרוא את מה שכתוב על המסך אפילו בימי שמש. ועדיין, האור הזה משתחרר לאורך היום מכל הגאדג'טים שלנו, מחשבים וטלוויזיות.

ככל הנראה, הדבר מטעה את המוח שלנו מאחר והוא מחקה את אור השמש, והמוח שלנו מאמין שזה יום אפילו בלילה. לכן, הוא מפסיק את ייצור המלטונין והאדם חווה קשיי שינה.


זוהי הסיבה מדוע מומחים ממליצים שלא תשתמשו בהתקנים אלקטרוניים כמה שעות לפני שאתם הולכים לישון.

בלוטת האצטרובל, איבר קטן שנמצא במוח שלנו, הוא האחראי ליצור המלטונין, ועובד כמה שעות לפני שאנחנו הולכים לישון. הוא בעל תא המגיב לגירוי של אור הידוע גם בשם מלנופסין, ונמצא בתאי הרטינה גלגליון ( retina ganglion cells), ומגיב לאור הכחול הבוקר מההתקנים האלו.


מספר מחקרים מראים שמשתמשי הסמארטפון מתקשים להירדם. יתרה מזאת, בני נוער מושפעים אפילו יותר ממבוגרים, מאחר והשעון הביולוגי משתנה בגיל ההתבגרות והם נשארים ערים למשך זמן ארוך אף יותר.

דוקטור מרטין בלאנק, מהמחלקה לפיזיוךלוגיה וביופיזיקה תאית מאוניברסיטת קולומביה, הרכיב צוות של מומחים שהעלו את הטענות בדבר ההשפעות המזיקות של קרינה אלקטרומגנטית מטלפונים ו-WIFI בפני האומות המאוחדות.

בנוסף, לסינים יש אפילו שם מיוחד להתמכרות לסוג כזה של אלקטרוניקה – והיא מאובחנת כהפרעה קלינית רשמית.

יש להם גם מרכזי גמילה המבודדים נערים מהתקנים אלקטרוניים כדי לעזור להם להיגמל מההתמכרות. ועדיין, יעילותם של המרכזים האלו טרם הוכחה.

בכל מקרה, כדי לעזור לעצמכם, עליכם למלא אחר כמה הוראות פשוטות:

* עליכם להקטין את השימוש במוצרים אלקטרוניים לפני השינה, ולכבות את כל ההתקנים כשאתם הולכים לישון. תוכלו לקרוא במיטה במקום.

* תוכלו להשתמש באפליקציות כמו f.lux, שמשנות את תצוגת המסך כך שיהיו חמימים בלילה ובהירים במהלך היום כדי להקטין את כמות האור הכחול.

נסו את זה ותשפרו משמעותית את השינה שלכם, כך תשמרו על הבריאות שלכם לאורך זמן.