האם אתם יכולים לעבור את מבחן השיטיון הזה? בואו וגלו…

דימנציה (שיטיון) נמצא בעליה וגם המידה לגביו ומה יש לעשות כדי להבין אותו. מדענים חושפים מידע חדש ומעניין על המצב הזה, כולל מחקרים שמתפרסמים באופן קבוע. רבים מההתפתחויות האחרונות הם פחות מחיוביות וקושרות מחלות נפוצות ותרופות לעלייה בסיכון לפתח דימנציה בשלה מאוחר יותר בחיים.

לפי Mayo Clinic, בכל שנה בארצות הברית מאובחנים למעלה מ-3 מיליון אמריקנים כחולים במחלה. בכל מקרה, ישנה אי הבנה רבה סביב המצב ואנשים רבים תוהים מה בדיוק הוביל לכך. זה בגלל שאף מחלה גורמת לכך. במקום זאת, מגדיר מילון אוקספורד דימנציה באופן הזה, "הפרעה מתמשכת או כרונית של התהליך המנטלי הנגרם ע"י מחלה במוח או פציעה המצביעה על בעיות בזיכרון, שינויים בהתנהגות, והגיון לקוי".


כדי להיות מאובחן במחלה, החולה חייב להפגין יכולת קלוקלת ב-2 תפקודי מוח לפחות. הסימפטומים משתנים וכוללים אובדן זיכרון, דיכאון, פרנויה, חוסר מנוחה, רגזנות (מזג חם), בלבול, דיבור לקוי, חרדה, שינויים פתאומים בהתנהגות, התדרדרות נפשית כללית, וחוסר יכולת לדבר, להבין או לזהות דברים. ישנן מספר רב של תוספות שלא מופיעות כאן, אבל רוב התסמינים מראים ירידה בתפקוד הקוגנטיבי וההתנהגותי.


יתר מזאת, דימנציה לא מתפרצת פתאום. היא מופיעה בהדרגה ומתקדמת עם הגיל, וזוהי גם הסיבה מדוע היא נפוצה יותר אצל אנשים מעל גיל 60. למרות זאת, ניתן לטפל בכמה מהתסמינים אם מאתרים אותם קודם לכן ואנשים מתבקשים לאמן לא רק את גופם, אלא גם את המוח והתודעה שלהם. בעזרת פתרון חידוני מילים, מציאת תמונות, תשבצים ומשחקים אחרים דומים תעזרו לשמור על המוח שלכם פעיל ועל הזיכרון שלכם חד.

המבחן הזה עושה בדיוק את מה שהזכרנו. הוא משתמש בשאלות אמיתיות ממבחר מבחני דימנציה ובודק את היכולות הקוגנטיביות שלכם ואת הזיכרון. אם להיות ברורים יותר, המבחן הזה לא מאבחן בשום צורה, דרך או אופן. נסו את זה עכשיו וגלו האם אתם מסוגלים לעבור אותו!