התמתחתי במשך 10 דקות בכל יום למשך חודש, וזה מה שקרה…

מאז שיעור חינוך גופני בבית הספר היסודי, שמעתי כל מיני דברים על החשיבות של מתיחות, אבל אז לא התייחסתי אליהם ברצינות. כשהפכתי בת 30, התחלתי לחוות כאב גב מעת לעת. שום תרופה לא עזרה לי, אז הייתי צריכה למצוא פתרונות אחרים לבעיה הזו. בדיוק אז החלטתי לערוך ניסוי ולשלב מתיחות בשגרת היומיום שלי. מתחתי את השרירים במשך 10 דקות בכל יום במשך חודש, ואני שמה לב לשינויים מדהימים בגוף שלי.

במיוחד עבור האתר, החלטתי לשתף את תוצאות הניסוי ואני מקווה לעודד גם את שאר הקוראים לנסות בעצמם.


שגרת המתיחות שלי:


כיפוף הראש לברך: שבוע על הרצפה כשרגל ימין מתוחה לצד, הברך השמאלית כפופה, ועקב כף הרגל השמאלית מונחת לצד פנים הירך.
כופפו את צד ימין שלכם ואחזור בכף הרגל הימנית בשתי הידיים. החזיקו ל-60 שניות, ולאחר מכן החליפו צדדים.

תנוחת הצפרדע: שבוע על הרצפה כשכפות הרגליים מתחת לישבן והברכיים בנפרד. שמרו את כפות הרגליים על הרצפה, הרימו את הישבן וצעדו בעזרת הידיים קדימה על הרצפה רחוק ככל שתוכלו. הניחו לרגליים להיפרד זו מזו עד שתרגישו את המתיחה בירכיים. החזיקו למשך שתי דקות

תנוחת הקוברה: שכבו על הבטן. מתחו את הרגליים לאחור ושימו את הידיים על הרצפה תחת הכתפיים. הרימו את פלג הגוף העליון מהרצפה וישרו את המרפקים. החזיקו למשך שתי דקות.

כלב מביט מטה: שימו את הידיים וכפות הרגליים על הרצפה בגובה הכתפיים. שמרו על הזרועות והרגליים ישרות, והישארו בתנוחה הזו למשך 2 דקות.

סיבוב של עמוד השדרה בישיבה: שבוע על הרצפה וישרו את הרגליים לפניכם. כופפו את ברך שמאל ושימו עליה את מרפק ימין. שימו א היד השמאלית על הרצפה מאחוריכם והביטו מאחורי כתף שמאל. החזיקו למשך 60 שניות, לאחר מכן החליפו צדדים וחזרו על הפעולה.

התוצאות:
8. התחלתי לישון טוב יותר


כאב גב לא היה הבעיה היחידה שלי לפני הניסוי. חוויתי גם בעיות שינה מטרידות במיוחד. נדודי שינה, הפרעות במהלך השינה, תחושת תשישות מיד לאחר שהתעוררתי – כל המילים הללו היו מוכרות לי היטב. אבל לא ציפיתי שמתיחות יעזרו לי לישון כל כך טוב.

מסתבר שמתיחות לפני השינה יכולות להקל על מתח בשרירים ולמנוע התכווצויות שלפני השינה. כששום דבר לא מפריע לכם במהלך הלילה, השינה שלכם משתפרת ואתם מרגישים רעננים בבוקר. אז אין לי צורך יותר בתה קמומיל, התרופה הטובה ביותר היא מתיחות.

7. סוף סוף אני מרגישה את הגוף שלי

כמובן שמתחיות היא הדרך הטובה ביותר להשיג גוף מעולה. אבל זו לא הנקודה. עבורי, מתיחות היו הדרך לזכות שוב בגב שלי.

כשאתם יושבים על שולחן כל היום, אתם לא מרגישים את הרגליים שלכם כשאתם חוזרים מהעבודה. כך זה היה גם עבורי. אבל כשהתחלתי להתמתח, הבנתי שהגוף שלי זקוק לתשומת לב רבה יותר משחשבתי. מודעות הגוף המשופרת שלי כתוצאה מהמתיחות סייעה לי להתמתח באופן חכם יותר, לעבוד על השרירים החלשים או על אלו הזקוקים לחיטוב.

6. אני כבר לא מרגישה עצלה ונרפית

היו לי בעיות להישאר ערה ומרוכזת במהלך יום העבודה הארוך והמתיש שלי. בארך באיזור אחר הצהריים, כבר הרגשתי עייפה וחסרת אנרגיה וכל מה שיכולתי לחשוב עליו היה מקום בו אוכל לישון בשלווה, בעוד הבוס שלי עסוק בדברים אחרים.

מתיחות ליד השולחן שלי במשך 10 דקות שיפרו את רמות האנרגיות שלי פלאים. אני כבר לא מרגישה עצלה. נהפוכו, התפוקה שלי השתפרה ואפילו פיתחתי הרגל: ללכת ברגל לאחר הפסקת הצהריים שלי. להתראות, עייפות באמצע היום!

5. כאב הגב שלי נעלם

כאב הגב הבלתי פוסק שלי היתה הסיבה בגינה התחלתי את הניסוי הזה. שמעתי שמתיחות יכולות לעזור ולמנוע כאבי גב תחתון ע״י חיזוק השרירים והפחתת הסיכון למתח בשרירים. למרבה ההפתעה, זה היה נכון מאוד.

כאדם שיושב כל הזמן, ושאין לו זמן להתאמן כל יום, היה עלי לבחור משהו שיצמצם את הנוקשות בגב שלי ויחזיר את טווח התנועה לשרירי הישבן שלי מבלי לארוך זמן רב מדי. מסתבר, שמתיחות היו הבחירה הנכונה מגל.

אחרי חודש שלם של מתיחות, אני סוף סוף מ רגישה הקלה – אין יותר כאב. חוץ מזה, השרירים שלי הפכו חזקים יותר ואין לי יותר כאב בכתף.

4. תוצאות בדיקות המעבדה שלי טובות יותר


״בדיקות דם/לפני/אחרי/כולסטרול וגלוקוז״

מחקרים מראים שמתיחות עוזרות לשפר את רמת הכולסטרול שלכם ולשמור על רמות הגלוקוז ע״י מניעת התקשות של העורקים ושיפור זרימת הדם לאיברים הפנימיים שלכם. אז החלטתי להוכיח גם את הטענה הזו.

לפני הניסוי, לא ממש היה אכפת לי מהבריאות שלי. מחסור באימונים, הרגלי תזונה עלובים, ואורח חיים שרובו בישיבה – כל אלה תרמו לרמות הכולסטרול והסוכר בדם שלי. בכל מקרה, מתיחות על בסיס יומיומי עזרו לו רבות – ותוצאות בדיקות הדם שלי חזרו למצב תקין.

3. הקואורדינציה שלי השתפרה

״מתיחות יכולות למנוע נוקשות בשרירים ולהביא את הגוף חזרה לתחושת מאוזנת״, זה מה שקראתי לפני חודש. ובכן, אני לא חושבת שהיו לי בעיות קואורדינציה בעבר, הרי אם אתם יושבים בשולחן כל היום, צריך להיות לכם חוש איזון מושלם, נכון?

בכל אופן, הרגשתי שמשהו לא בסדר כשניסיתי לרכב על אופניים לפני שנים. לא הצלחתי לשמור על האופניים מאוזנות, והתחלתי להישען יותר ויותר. היום, אני לא יכולה להבין מדוע משימה כל כך פשוטה הייתה כה מאתגרת עבורי, וסוף סוף הראיתי לכוח הכבידה מי הבוס!

2. אני מרגישה הרבה פחות בסטרס

כשאתם חווים סטרס, יש סיכוי טוב שמדובר בשרירים תפוסים. זה נקרא בשם פסיכוסומטיות. בתיאוריה, זה נשמע די הגיוני, אבל מעולם לא חשבתי שמתיחות יעבדו טוב יותר מכל תרופה שהיא.

כבר ציינתי שרמת התפוקה שלי בעבודה עלתה פלאים. אבל זה לא קרה רק בגלל שיפור ברמת האנרגיה שלי. מתיחות גם עזרו להרגיע את נפשי ולהחזיר לי את תחושת החיות. השלווה הפנימית עזרה לי להרגיש רגועה יותר ולשמור על ראש צלול, מבלי לפתח מחשבות שליליות או מטרידות.

1. אני כבר לא מרגישה שקר לי כל הזמן

אתם בטח יודעים שמתיחות משפרות את זרימת הדם לרקמת השריר. בכל אופן, לי באופן אישי לא היה שום מושג שזה יעזור לא רק לשרירים שלי, אלא לכל האיברים הפנימיים גם כן.

כשלא הזזתי את הגוף יתר על המידה, הייתי רגילה לחוש קור, במיוחד בידיים ובכפות הרגליים. לא משנה מה עשיתי, זה לא עזר בטווח הרחוק – כפות הידיים שלי קפאו אפילו אחרי כמה שניות של תרגול.

שגרת המתיחות שלי אפשרה לי להאיץ את זרימת החמצן והחומרים המזינים בדם ולאורך הגוף כולו. כעת, זרימה טובה יותר עוזרת לי לשמור על טמפרטורה נורמלית בכל חלקי הגוף שלי ובאופן טבעי.

אז, באיזו תדירות אתם מתמתחים? האם זה עוזר לכם להרגיש טוב יותר? שתפו את הסיפורים שלכם איתנו בתיבת התגובות שבהמשך!