מחקר חדש קובע ש 85% מהטמפונים נגועים בחומר שעשוי לגרום לסרטן

ייתכן ומוצרי ההגיינה הנשית שלכן מרעילים אתכן.
על פי מחקר חדש של אוניברסיטת לה פלאטה בארגנטינה, 85% מהטמפונים, הכותנה והמוצרים הסניטריים שנבדקו מכילים גליפוסאט (glyphosate).
הדוגמיות שנרכשות בחנויות הפארם כוללות מוצרים תוצרת ארצות הברית.

נמצא קשר בין הרכיב גליפוסאט לסיכונים בבעיות פוריות אצל נשים, כמו עקרות, הפלות ומומים אצל הילוד.


זהו הרכיב המרכזי בקוטל העשבים "roundup" מתוצרת מונסנטו. הוא ממוקם אף ברשימת הכימיקלים המסרטנים של ארגון הבריאות העולמי.


על פי דוקטור דמיאן מארינו, ראש צוות המחקר:"85 אחוזים מכל הדוגמיות שנבדקו מכילים גליפוסאט ו-62 אחוזים של AMPA, שהוא מטבוליט אקלימי, אך במקרה של כותנה ופדים מכותנה סטרילית התוצאה הייתה 100 אחוזים[…]"

"תוצאת המחקר הזה היא רצינית מאוד, כשאתם משתמשים בכותנה או בגזה כדי לחטא פצעים או בשימושים הגיינים, בעודכם חושבים שאלו מוצרים סטריליים, והתוצאה מראה שהם נגועים בחומרים מסרטנים", אומר דוקטור מדארדו אווילה ואסקז, הנשיא של קונגרס הרופאים הקהילתיים השלישי.

למרבה ההפתעה, מטרת המחקר הזה לא הייתה חקר הגליפוסאט. מדענים היו סקרנים לגבי אופן הפיזור של הכימיקל הזה המרוסס ממטוסים. בטכניקה זו נעשה שימוש לעתים קרובות בחקלאות מסחרית כדי להדביר במהרה מזיקים, או לקטול עשבים ביבול.

בתחילה, הייתה הקבוצה מעוניינת לבדוק רק מוצרי הגיינה נשיים. פד גזה לא היה מתוכנן להיות חלק מקבוצת היעד.

"ישנה נקודת הנחה בסיסית במחקר שכאשר אנו מסיימים לבחון את המטרות שלנו עלינו לבחון אותם בניגוד מושלם עם משהו 'נקי', לכן בחרנו בגזה סטרילית לשימושים רפואיים, אשר מצויים בבתי המרקחת", הוא אומר.

"אז הלכנו וקנינו גזה סטרילית, פתחנו את האריזה, ניתחנו את מה שהיה שם והופתענו בגדול: מצאנו גליפוסאט! המחשבה הראשונה שלנו הייתה שאולי עשינו משהו בטעות. אז זרקנו את הכל וקנינו גאזות חדשות, ניתחנו אותן ושוב מצאנו גליפוסאט".

מוצרים הזמינים לשימוש בארצות הברית אינם טובים יותר. ב-2014, 96 אחוז ממוצרי הכותנה בארצות הברית היו מהונדסים גנטית, בהתאם לממצאי משרד החקלאות של ארצות הברית. פירוש הדבר הוא שהם תוכננו כדי לשרוד כימיקלים רעילים. מונסנטו מכרה את הזרעים המהונדסים גנטית הללו ואת קוטלי העשבים כפי שהם.

בארצות הברית, הכימיקל נחשב בטוח מאז 2013. הסוכנות להגנת הסביבה אישרה לאחרונה את בקשת מונסנטו לאשר כמויות גדולות של גליפוסאט במוצרי צריכה. אפילו נטען כי ניתן להשתמש בגליפוסאט "ללא חשש לבריאותם של אנשים או לסביבה".

בכל מקרה, הוכח קשר ישיר בין הכימיקל למחלת הפרקינסון, מחלת האלצהיימר, אוטיזם וסרטן. הוא גם אחראי באופן חלקי להשמדת חצי מאוכלוסיית הפרפרים מסוג דנאית מלכותית.זה שווה ערך ל-900 מיליון פרפרים. איך עובדות אלו לא יכולות להיות נחשבות כ"סכנה לבריאות האנשים והסביבה"?

עבור נשים המודאגות מבריאות הרבייה שלהן, ישנן אופציות אחרות. גביעים וסתיים רב שימושיים שעשויים מסיליקון רפואי יכולים לשמש כתחליף מצויין לטמפון. תוכלו גם למצוא מוצרים וסתיים שאינם מהונדסים גנטית בחנויות הבריאות הקרובות לביתכם.