ישנם ׳זבובים מעופפים בעיניים שלנו, ולא…אנחנו לא צוחקים

הגוף שלנו הוא מכונה מדהימה שנועדה לבצע פעולות מורכבות במיוחד: הוא יכול לחדש את עצמו, להרחיק לכת כדי לשמור עלינו ואפילו ליצור חיים. אין זה פלא שאנחנו ממשיכים לגלות עובדות חדשות שמותירות אותנו בפה פעור.

צוות האתר שלנו נהנה ללמוד דברים מעניינים שלא שמענו אודותיהם מעולם ואנחנו רוצים שגם אתם תשוויצו בידע הזה לגבי בפני חבריכם ובני המשפחה.


את השריר החזק ביותר שלכם אי אפשר לאמן בחדר הכושר

אם אתם לוקחים בחשבון גם משקל, אז השריר החזק ביותר הוא השריר בלחי המניע את הלסת. הוא עובד לצד שרירים אחרים בלסת כד לסגור את השיניים באמצעות לחץ של כ-25 ק״ג על השיניים החותכות ו-90 ק״ג על הטוחנות.


בגוף הנשי יש א התאים הגדולים ביותר, בעוד שבגוף הנשי יש את הקטנים ביותר

התא הגדול ביותר בגוף האישה הוא תא הביצית, הידוע גם כביצית (ovum), והוא כל כך גדול שניתן להבחין בו ללא מיקרוסקופ. מצד שני, תאי הזרע הם הקטנים ביותר בגוף הזכרי. זה רק מוכיח שהגודל לא קובע מאחר ושניהם משחקים תפקיד חשוב בכל הנוגע לרבייה.

אתם יכולים לסבול מקשקשים גם סביב האף שלכם

© Depositphotos.com

סבוריאה דרמטיטיס היא בעיית עור שמופיעה בצורה של אדמומיות, או עור מגורה ו׳פתיתי׳ בקרקפת או בשאר אזורים שומניים בגוף כמו הפנים, צדי האף, הגבות, האוזניים, העפעפיים והחזה. החדשות הטובות הן שזה לא מדבק ולא גורם נזק לגוף.

כל 10 שנים, שלד הגוף כולו מתחדש

Remodeling הוא תהליך המרמז על הסרת פיסות עצם ישנות והחלפתן באחרות וברקמות חדשות, וזה מתרחש כל 10 שנים.


רוצים לשנות את צבע העיניים שלכם? פשוט התרגזו מאוד

כשאתם חווים סערת רגשות, הגוף משחרר הורמון שמשנה את גודל האישון, וכך גם הקשתית – החלק בעין שנושא את הצבע – משתנה. זו הסיבה מדוע העיניים שלכם נדמות ככהות יותר – וכך מאיימות יותר – כשאתם מתעצבנים.

הגוף שלכם מייצר מספיק רוק ביום כדי למלא קרטון חלב

© Shutterstock.com

למרות שזה לא משהו שמדיר שינה מעיניכם בלילה, אבל הגוף שלכם מייצר בין חצי ליטר וליטר וחצי של רוק ביום בתנאים רגילים. זה למעשה חשוב מאחר והרוק משחק תפקד חשוב במלחמה נגד זיהומים אוראליים ומתחזק את בריאות הפה הכוללת.

החומר הזגוגיתי בשן שלכם חזק כמו זה של כריש

זהו החומר הקשה ביותר בגוף שלכם והוא עובד כחסם המגן מפני בקטריות וחומצות שיכולות לתקוף את השיניים שלכם. מתברר שיש לנו משהו משותף עם הטורף המסוכן ביותר באוקיינוס: שיני כריש ובני אנוש חזקות בצורה שווה. למרבה הצער, הן לא חדות באותו האופן.

המוח מתכווץ במהלך ההיריון

מדענים גילו שבמהלך ההיריון מתכווץ החומר האפור במוח. אבל, הירגעו, זה רק זמני ולא מדובר במשהו שלילי. אובדן הנפח יכול ליצר למעשה כיוון של החיבורים, מה שמייעל את המעגלים במוח.

מיצי הקיבה יכולים לפרק כמעט כל דבר, חוץ מפלסטיק

עם רמת חומציות של 1pH, חומצה קבתית היא אחד החומרים החומציים ביותר שתוכלו למצוא. העובדה המוזרה היא, שלמרות שהיא יכולה להמיס מתכת (בבקשה אל תבדקו את זה), האנזימים האלה לא יכולים להתיך פלסטיק.

השערות הקטנות באף שלכם ממשיכות לנוע אחר שאתם מתים. אופס!

הם מוכרים בשם nasal cilia, ומגעילים עד כמה שהם נראים, הם משרתים יותר ממטרה אחת. הם מתפקדים כחסם שמונע מפתוגנים להיכנס לגוף. מה שמעניין הוא שהשערות הזעירות האלה משמשות גם כציין של שעת המוות מאחר והן ממשיכות לנוע גם 20 שעות אחרי המוות.

התקף השיהוקים הארוך ביותר נגרמה ע״י חזיר בר

צ׳ארלס אוסבורן נכנס לספר השיאים של גינס על ״התקף השיהוק הארוך ביותר״. האפיזודה הבלתי נגמרת נגרמה לאחר שחזיר בר נפל עליו בזמן שניסה לשקול אותו. למרות שהוא מעולם לא מצא מרפה, הוא ניהל חיים די רגילים.

יש לכם למעשה יותר מ-5 חושים, ולא, אנחנו לא מדברים על חוש שישי בו אתם רואים אנשים מתים

לבני אדם יש חמש חושי בסיס: מישוש, ראייה, ריח, וטעם. אבל ישנם למעשה יותר. העניין הוא, שאנחנו לא מודעים להם. ישנה גם העברת מידע על שינויים בתוך האורגניזם מהשרירים והגידים אל המוח, באמצעות קולטני התמצאות שמחוברת לתנועה ולמיקום הגוף. בנוסף ישנו גם thermoception , שהיא התחושה והתפיסה של הטמפרטורה. יש לנו גם nociception (תחושת כאב שנובעת מגירוי קולטנים תחושתיים של כאב במערכת העצבים), chronoception ו-equilibrioception.

חלק גדול ממה שאתם שואבים כשאתם מנקים הוא העור שלכם

© Shutterstock.com

מסתבר שכל מה שאתם מאבקם כשאתם מנקים את הבית שלכם זה לא לכלוך אלא למעשה עור מת. החל ממיליארדי תאי עור שיש לנו – 30,000-40,000 מהם נופלים בכל שעה. בואו נודה לאל שזה בלתי נראה בעין בלתי מזויינת.

בני אדם הם בעלי החיים היחידים שיש להם סנטר

© Shutterstock.com

בטח התחלתם להריץ בראש רשימה ש בעלי חיים, כולל גורילות ושימפנזים…אבל לא, אנחנו בעלי החיים היחידים שיש להם כזה. בהחלט גורם לכם לגרד בסנטר, לא?

יש לכם מספיק ברזל בגוף כדי לייצר מסמר

לבני אדם יש כ-4 גרם של ברזל בגוף, רובו מגיע מתאי האדם האדומים. אם תרכזו את כל הברזל מהגוף שלכם, נטען כי הוא שווה ערך למסמר.

ישנם ׳זבובים מעופפים׳ בעיניכם

Muscae volitantes בלטינית, פירושו ׳זבובם מעופפים׳, הם עצמים צפים בעין שנראים כאילו הם שוחים בשדה הראייה שלנו. האובייקטם הזעירים הללו – עשויים פיסות רקמה, תאי דם אדומים או גושים של חלבון – מטילים צללית על הרשתית וזו הסיבה שניתן להבחין בהם אם אנחנו מביטים על משטח בהיר, כמו קיר לבן, או שמיים בהירים. זה די נפוץ ורוב האנשים לא מבחינים בהם מאחר והמוח מורגל לזה.

האם גם אתם רואים ׳זבובים מעופפים׳ כשאתם מביטים במסך המחשב שלכם? איזו עובדה פוצצה לכם את המוח?