כיצד נראו בעבר פירות וירקות שונים (הבננה ממש הפתיעה אותנו)

זה לא סוד שהירקות והפירות של היום נראו שונה מאוד בעבר. האנושות עשתה מאמצים ניכרים לשפר את הטעם והמראה שלהם. במאמר שלנו הפעם, תראו כיצד בננות, חצילים ושאר פירות וירקות נראו לפני שהאנושות החליטה לשנותם.

צוות האתר שלנו מציע לכם להצטרף לסיור קצר אל העבר שיעזור לכם להבין כמה ברי מזל אנחנו, שאנחנו חיים בעידן הנוכחי.


אבטיח


© christies© pixabay

ציור מהמאה ה-17 של האמן ג׳ובאני סטנקי מראה סוג של אבטיח שאיש בעולם המודרני לא ראה. בשל תהליכי הכלאה, הצליחו מדענים לשנות אבטיחים קטנים יותר עם ״בשר״ לבן לגרסה הגדולה והאדומה המוכרת לנו כיום.


בננה


© wikimedia© pixabay

תושביה של פפואה גיניאה החדשה בדרום מזרח אסיה נהנו מטעמן של בננות במשך 10,000 שנים. בכל מקרה, בננו בויתו רק לפני 7000 שנים. ועדיין, המראה והטעם שלהן שונים מאוד מהבננות בנות ימינו. בננות מודרניות הן הכלאה של זנים Musa acuminata ו-Musa balbisiana אבל טעמן והמראה שלהן השתפר בצורה משמעותית.

חצילים


© wikipedia© pixabay

החציל הראשון גדל בסין ונראה שונה מאוד מחציל בן ימינו. הם היו קוצניים, קטנים והגיעו במגוון צבעים בטווח שבין צהוב לכחול שמיים. נדרשו זמן ומאמצים רבים להפוך את החציל המודרני למוארך וטעים הרבה יותר. אבל זה היה שווה את זה, נכון?

אפרסק


© malleenativeplants© pixabay

אפרסקים נראו בעבר שונים לחלוטין. הם היו יותר כמו דובדבנים מאשר הפרי הגדול והעסיסי לו אנחנו קוראים ״אפרסק״ בימינו. הם מוזכרים לראשונה בסין של 4000 לפנה״ס. מאז השתנו האפרסקים בצורה משמעותית, בטעם ובמראה.


מלפפון


© depositphotos© pixabay

האב הקדמוני של המלפפון היה קוצני ופירותיו היו מלאות בגרעינים. אבל מה שיותר מעניין, היא העובדה כי המלפפון היה רעיל. השימוש העיקרי בהם היה למטרות ריפוי. כמזון, נעשה שימוש במלפפון לראשונה בהודו לפני 6000 שנים.

אבוקדו


© unknown author / imgur© pixabay

אבוקדו בוית לראשונה באלף השלישי לפנה״ס. האצטקים קרו לו ״שמן היער״ (Chronicles of Peru by Pedro Cieza de León, 1553). ראשית השתמשו רק בגלעין אותו טחנו, ערבבו עם פיח והשתמשו כתרופה. אגב, גלעין האבוקדו הרכיב אז כ-80% מהפרי עצמו בימים ההם.

עגבניה


© wikimedia© pixabay

העגבניה הראשונה נראתה כמו פרי יער קטן ושחור. מקורן הוא מדרום אמריקה. בעוד שבאירופה, האמינו כי הפרי רעיל וגידלו אותו כצמח נוי במשך זמן רב.

איזה פרי או ירק קדום הפתיע אתכם? ספרו לנו על כך בתיבת התגובות בהמשך.