כיצד סיוטים מגנים עלנו למעשה ו-10 עובדות נוספות אודות חלומות פרי עטם של מדענים

אנחנו מבלים בערך 1/3 מחיינו בשינה, ובין אם אנחנו זוכרים או לא, כולנו חולמים בכל לילה. אבל מה שאפילו יותר מעניין זה שאנחנו מבינים רק באופן חלקי את כוונת החלומות שלנו ומה משמעותן המדויקת.

צוות האתר שלנו מצא 10 עובדות מדעיות ואנחנו מקווים שהם יסייעו לכם להבין את החלומות שלכם.


חלומות רעים מגנים עלינו בחיים האמיתיים

לרובנו היו חלומות רעים בשלב זה או אחר בחיינו, ובעוד שהם נראים מפחידים, ישנו גם צד חיובי בחלומות רעים. חוקרים טוענים שהרגשת פחד ובעתה בחומות שלכם יכולה למעשה לעזור לכם להתמודד עם פחד בזמן שעות הערות שלכם.


חלומות רעים מאיצים את היכולת של המוח שלנו להגיב לסכנות בחיים האמיתיים ולחוויות מפחידות. בכל מקרה, בחלומות האלה שהם ממש מפחידים וטראומטיים, אודים היתרונות והם יכולים למעשה להותיר השפעה רעה שממשיכה גם אחרי שעות הערות.

רוב השרירים שלכם הופכים משותקים בזמן שנת REM

במהלך שנת REM, שהוא השלב בשינה שלנו בו רוב החלומות מתרחשים, העיניים שלנו ממשיכות לנוע אך השרירים שלנו נמצאים במצב של שיתוק. לפי מחקר, סט של תאים מיוחדים במוח שלנו שנקראים ׳נוירוני תנועה׳ מונעים מהשרירים שלנו לנוע בעודנו ישנים כדי למנוע פציעה פוטנציאלית.

חלומות משפרים את היצירתיות ואת היכולת לפתור בעיות

אנשים רבים חוו פריצות דרך בחלומות שלהם. בין אם מדובר ברעיון מדעי, אמנותי, מוזיקלי, ספרותי ואף רעיון לסרט, אנחנו יודעים שחלומות יכולים לייצר פנינים של ממש, וישנו הסבר הגיוני-מדעי לכך.

כשאנחנו חולמים, המוח שלנו נמצא במצב נוירו-פיזיולוגי שונה שמאפשר לו לפתור בעיות ביעילות ולמצוא פתרונות לדברים שבמצב ערות המוח שלנו תקוע. ובמצב הזה, אנחנו חווים פעילות מוחית גבוהה יותר, שבתורה הופכת את המוח שלנו ליצירתי יותר ובעל יכולת לפתור בעיות.


אנשים שוכחים 95% מהחלומות שלהם

כולנו יודעים כמה קשה זה יכול להיות להיזכר בחלומות שלנו אחרי שאנחנו מתעוררים, שלא לדבר על לזכור חלומות מלפני שבועות, חודשים או שנים. במציאות, אנחנו שוכחים כ-95% מהחלומות שלנו, וזה בשל העובדה, שבמוח שלנו מתרחשים שינויים כשאנחנו ישנים שאינם תומכים בעיבוד המידע הנדרש כדי לאחסן ולייצר זיכרונות.

סריקות מוח של אנשים ישנים הראו שהאזור שמשחק תפקיד חשוב בייצור זיכרונות, מצוי באונה המצחית אינו פעיל במהלך שינת REM. בהינתן שבמצב זה מתרחשים חלומות, זה ברור מדוע אנחנו לא מצליחים לזכור את החלומות שלנו אחרי שאנחנו מתעוררים.

לא כולם חולמים בצבע

למרות שזה עשוי להישמע מפתיע, לא כולם יכולים לראות צבעים בחלומות שלהם. התופעה הזו חוזרת אחורה לשנות ה-40 של המאה הקודמת בהן אנשים דיווחו על חלומות בשחור ולבן. היום, מחקרים מציעים שזה קשור בעובדה שבזמנים הללו אנשים נחשפו למדיה בשחור ולבן והטלוויזיה הצבעונית טרם הומצאה.

כדי לתמוך בתיאוריה הזו, נערך מחקר ב-2 קבוצות גיל עם חשיפה למדיה שונה. אלו שנחשפו למדיה בשחור ולבן חלמו בצבעים אפורים יותר מאשר אלו שנחשפו למדיומים צבעוניים.

גם לעיוורים יש חלומות חזותיים

לאנשים שנולדו עיוורים עשויים להיות חוויות חזותיות בחלומות שלהם מאחר ויש במוחם אותה פעילות חשמלית כמו אצל אנשים שיכולים לראות. ועדיין, למרות שיש להם סנסציה חזותית בחלומות שלהם, הם לא יכולים לתאר את החוויות שלהם ואת ההרגשה מאחר ולא חוו ראייה בחייהם האמיתיים.

בכל אופן, אנשים עיוורים שנולדו עם היכולת לראות ואיבדו אותה בשלב מאוחר בחיים יכולים לחוות חלומות חזותיים. חלומות מייצרים זיכרונות, לכן אנשים שאיבדו את הראייה שלהם בשלב מאוחר יותר יכולים לחלום בצורה חזותית בשל מעגלים במוח שיוצרו לפני שהפכו עיוורים.

אתם בטח לא יכולים לקרוא בחלומות שלכם

כשאנחנו קוראים, אזי החלק הימני של המוח שלנו פעיל יותר, וזהו בדיוק הצד במוח שאין אליו גישה כשאנחנו חולמים. למעשה, כשאנחנו חולמים, כל האזור במוח שאחראי לשפה, קריאה, כתיבה ודיבור פחות פעיל.

ועדיין, ישנו יוצא מן הכלל לכלל הזה, ויש כאלה שיכולים לקרוא בשנתם. בכל מקרה, זה תופס רק לגבי חלק קטן מהאנשים – בדרך כלל אלו שחושבים על שפה וכותבים לרוב, כמו סופרים ומשוררים.

אנחנו חולמים רק על פרצופים שראינו בחיים האמיתיים

בין אם אתם זוכרים אות אם לא, אתם יכולים לחלום רק על פרצופים שראיתם בעבר. החלומות שלנו שואבים השראה מחוויות בחיים האמיתיים, לכן הפנים שאתם רואים בחלומות שלכם הם תוצאה של פרשנות לחוויות שחוויתם בחיים האמיתיים.

חלומות בהקיץ הם תופעה אמיתית

כולנו תופסים את עצמנו נסחפים במחשבות שלנו ולא נמצאים לחלוטין ברגע, ובאופן כללי כולם חוו את זה. בכל מקרה, חלום בהקיץ הוא אפשרי עבור כמה מהאנשים ולהם יש את היכולת לחלום חלום חי וצלול והאדם מרגיש שהוא נמצא בסביבה אחרת לחלוטין.

אתם יכולים לשלוט בחלומות שלכם

כשאתם חווים חלום צלול, אתם יכולים למעשה להיות מודעים לכך שאתם חולמים וכך לשלוט בחלומות שלכם. סוג זה של חלום קשור למודעות גבוה למצבכם הנפשי, ואנשים שחוו חלום צלול טוענים שהיו מודעים לכך שהם חולמים טרם התעוררו.

אילו עובדות אודות חלומות שעשעו אתכם יותר מכל? שתפו אותנו בתיבת התגובות בהמשך.