לא ייאמן: האיש הזה בן 102 מאמין שכל משפחתו נרצחה בשואה – 70 שנה לאחר מכן הוא מקבל שיחת טלפון שגורמת לו לקפוא במקום

השואה – רדיפה אכזרית, חסרת מעצורים תוך ניסיון השמדה של העם היהודי בידי הנאצים. השואה לנצח תיזכר כאסון חסר תקדים, כאסון הגדול ביותר שפקד את העם היהודי לאורך ההיסטוריה. במילה אחת בודדה אדם יכול להעיר ולעורר מספר עצום של רגשות בספקטרום כה רחב – פחד, צער, כעס וזעם ועוד הרבה.

כ-6 מיליון חיים נגדעו בצורה סיסטמתית. ילדים נלקחו מאמותיהם, מבוגרים אשר לא יכלו לעבוד נשלחו היישר אל מחנות ההשמדה, אנשים פגיעים שימשו כחיות ניסוי ומעבדה לצורך ניסויים אכזריים במיוחד, כל אחד שהייתה לו דעה כנגד המצב או כנגד השלטון, עבר התעללות קשה או הוצא להורג במקום. לפעמים גם שניהם.


השואה – הכתם השחור ביותר בהיסטוריה של העולם.


בשנת 1939, אליהו פיאטרוסקה, אז בן 24, חי עם משפחתו בוורשה, פולין.

כאשר פרצה מלחמת העולם השנייה והנאצים פלשו לפולין, אליהו ברח לברית המועצות. הוא עזב את הוריו ואת אחיו התאומים, וולף וזליג – שניהם היו סך הכל בני 9.

שאר משפחתו של אליהו גורשה מגטו וורשה אל מחנות השמדה. לכן, אליהו האמין כי כל בני המשפחה שלו נרצחו על ידי הנאצים בתאי הגזים. במהלך המלחמה אליהו קיבל הודעה על כך שאחיו וולף עדיין בחיים וכי הוא הצליח לברוח ממחנה הריכוז בו עבד. התנאים היו קשים וגם כאלה שהצליחו לברוח לא שרדו ביערות. הוא היה בטוח שאחיו מת בשנות המלחמה.

אליהו עצמו שרד את המלחמה. בשנת 1949 הוא הגיע לישראל כדי להתחיל כאן את חייו החדשים.

עשורים חלפו ונס גדול התרחש.

לפני מספר חודשים, הנכד של אליהו, שחר סמורודינסקי קיבל מייל מבת דודה שלו שחיה בקנדה. במייל היה העץ המשפחתי שהיא הכינה. מהר מאוד שחר ניגש לאתר של יד ושם.

מהר מאוד שחר גילה דבר יוצא דופן. באתר של יד ושם הייתה כתובה עדות של לא אחר מאשר וולף פיאטרוסקה. עדות משנת 2005.

התברר כי אחיו הצעיר של אליהו אכן שרד את השואה.

וולף התגורר באותן שנים במגניטוגורסק אשר ברוסיה, והתברר כי במרוצת השנים הוא הביא ילד לעולם, ילד יחיד ושמו אלכסנדריי.

שחר הצליח ליצור קשר עם אלכסנדריי. הוא היה המום לגלות שיש לו קרוב משפחתו שהוא מעולם לא שמע עליו או ראה אותו. אלכסנדריי נעתר לבקשת שחר לבוא לארץ ולבקר את דוד שלו – אליהו.

הפגישה הייתה מרגשת בצורה יוצאת דופן וכל מי שהיה נוכח בה לא יכל לשמור על איפוק. אליהו ואלכסנדריי חיבקו אחד את השני, בכו ונפלו שניהם אל תוך ים של דמעות.

למרבה הצער, וולף נפטר בשנת 2011 כאשר הוא בן 88. הוא מעולם לא זכה לדעת כי אחיו הגדול שרד גם הוא את המלחמה.

"זה עושה אותי כל כך מאושר לדעת שאח שלי השאיר מאחוריו משהו, מישהו שימשיך את השושלת של המשפחה. הבן שלו, אלכסנדריי", כך מספר אליהו.

צפו בסרטון קורע לב של אליהו וברגע המפגש – הכינו את הממחטות:

עצוב לדעת כי אליהו ואלכסנדריי לא ידעו האחד על קיומו של האחר רק עד לאחרונה. כעת, הקשר החדש שיצרו ביניהם הוא בלתי ניתן להפרדה. סיפור נפלא ומרגש המשלב רגשות מעורבים, חיים ומוות ותקווה חדשה. שתפו את הכתבה הזו אם גם אתם התרגשתם. לעולם אסור לנו לשכוח את הטרגדיה הנוראית שעברה האומה שלנו.