למה לבני אדם אין עיניים שחורות

צבע העיניים ממשיך למעשה להתפתח ולהשתנות עד שאנחנו בני 3 בערך. בכל מקרה, בני אדם לא יכולים להיות בעלי עיניים שחורות. העיניים שלנו רק מופיעות כשחורות בשל התאורה, בגלל השתקפות הבגדים שאנחנו לובשים, או השימוש בעדשות מגע.

צוות האתר שלנו היה סקרן לגבי השאלה מדוע בני אדם בעלי עיניים שחורות לחלוטין יכולים להתקיים רק ביצירות בדיוניות, ומצאנו את התשובה. גילינו גם מהו צבע העיניים הנדיר ביותר, עליו תוכלו לקרוא בחלק הבונוס בכתבה שלנו.


הגנים שלנו פשוט לא יאפשרו זאת

© Depositphotos.com

ישנם כ-16 גנים שונים אשר אחראים לצבע העיניים שלנו. 2 מהגנים הללו הם הגורמים העיקריים, והם הגנים HERC2 ו-OCA2. הגנים האלה מכוונים את צבע העיניים שלנו בעזרת כמות מלנין הנוכחת בקשתית שלנו. הצבע המתקבל כתוצאה מהמלנין בעיניים שלנו יכול לנוע בקשת של גוונים, כמו כחול ואפול, אך הצבע הכהה ביותר הוא חום כהה מאוד, ולא שחור.


בטח היינו בוכים כל הזמן

© Depositphotos.com

אובייקטים שחורים סופגים יותר אור כדי להופיע שחורים ממש. האור העודף והאנרגיה שנספגת מומרת לאנרגיית חום. פירוש הדבר הוא שאם הגנים שלנו היו מאפשרים איכשהו לעיניים שלנו להיות שחורות, העיניים שלנו היו זקוקות לדמעות רבות כדי למנוע מהן להתחמם יתר על המידה ולהתייבש.

העיניים שלנו לא היו בטוחות כנגד אור מזיק

© Depositphotos.com

היינו גם מתקשים לצאת החוצה לאור השמש אם היו לנו עיניים שחורות. אתם מבינים, קרני האור של השמש מכילות קרינה אולטרה סגולית, וחפצים שחורים נוטים לספוג יותר מהקרינה הזו מאשר צבעים אחרים. חשיפה ממושכת לקרני אולטרה סגול יכולה לגרום לבריאות העיניים שלנו להידרדר ולגרום לבעיות, כמו קטרקט או סרטן העור. בזכות ה״איפור הגנטי״ שלנו, המלנין שאחראי לצבע העיניים שלנו מגן עלינו מפני קרינה אולטרה סגולית. מחקרים מראים כי מלנין יכול לחסל 99.9% מהקרינה שהוא סופג, ומגן על העיניים מפני נזק בשל חשיפה לשמש.

בונוס: צבע העיניים הנדיר ביותר

© Depositphotos.com

צבע העיניים הנדיר ביותר הוא למעשה ירוק. רק 2% מכלל אוכלוסיית העולם היא בעלת עיניים ירוקות. ישנם גם מצבים נדירים בהם לאנשים יש עיניים אדומות או סגולות בשל לבקנות עינית, ולאחרים יש צבעים שונים בקשתית בשל הטרוכרומיה.

באיזה צבע העיניים שלכם? מהו הצבע החביב עליכם, או איזה צבע עיניים הייתם רוצים?