לפי המדע, נשים זקוקות ליותר שינה מגברים, מאחר והמוח שלהן עובד קשה יותר

המדע אישר שלשנים יש מוח מורכב יותר, ומציע כי הן זקוקות ליותר שינה. פלרופסור ג'ים הורן, מנהל המכון לחקר השינה באוניברסיטת לאובורו יש הסבר ספציפי על חשיבותה של שינה.

לפי ג'ים הורן:"עבור נשים, שינה לא מספקת קשורה קשר הדוק עם רמות גבוהות של מתח ותחושה גדולה אף יותר של עוינות, דיכאון, וכעס, ו"התחושות הללו אינן קשורות באותה רמה לחסך בשינה אצל גברים".


לפרופסור ג'ים הורן, יש גם הסבר פרטני לגבי חשיבותה של שינה. הפרופסור אף כתב ספר בשם Sleepfaring: A Journey Through The Science of Sleep ("שינה מוצלחת: מסע בנבכי מדעי השינה").


"אחת מתפקידיה המרכזיים של השינה מאפשר למוח להחלים ולתקן את עצמו. במהלך שינה עמוקה, הקורטקס – החלק במוח שאחראי על המחשבות, הזיכרון והשפה, וכן הלאה – משתחרר מהחושים ונכנס למצב הבראה."

"ככל שנעשה יותר שימוש במוח במהלך היום, כך המוח זקוק ליותר זמן הבראה, ובעקבות זאת, כך אתם זקוקים ליותר נשים. לנשים יש נטייה גדולה יותר לריבוי משימות – הן עושות הרבה בפעם אחת ובגמישות יתרה – ולכן משתמשות יותר במוח שלהן מגברים. כתוצאה מזאת, הצורך שלהן בשינה הוא רב יותר.

גבר שעובד בעבודה מורכבת הקשורה בקבלת החלטות רבות וכוללת חשיבה מילולית זקוק גם כן ליותר שינה מהגבר הממוצע – ובכל זאת לא יותר מאישה.

זה בגלל שהמוח הנשי מחווט אחרת מגברים והוא גם הרבה יותר מורכב, לכן הצורך של נשים בשינה הוא רב יותר. הממוצע הוא כ-20 דקות יותר, אבל כמה נשים זקוקות למעט יותר או פחות מזה".

נשים זקוקות ליותר מ-8 שעות

כן, אנחנו יודעים שמומלץ מאוד לישון לפחות 8 שעות, ו-7 שעות מספיקות בדרך כלל, אבל פרופסור הורן מסביר שהמוח הנשי "מחווט אחרת מהמוח הגברי והרבה יותר מורכב, לכן הצורך בשינה הוא גבוה יותר".

מה הופך את המוח הנשי למורכב יותר?
שלא כמו גברים, נשים נוטות לריבוי משימות, וחושפות את המוח שלהן לפעילות מאומצת הרבה יותר. פירוש הדבר הוא שהמוח הנשי זקוק ליותר זמן הבראה, והדרך הטובה להשיג את זה היא בעזרת שינה.

מה בנוגע לגברים עייפים?
פרופסור הורן מסביר שגברים אשר עובדים בעבודות הכרוכות בקבלת החלטות זקוקים ליותר שינה מהגבר הממוצע, אך עדיין פחות מהאישה הממוצעת.

כיצד לשפר את איכות השינה שלכם

ישנן דרכים רבות לישון טוב. אבל, הטיפים האלו עשויים שלא לעבוד עבור חלק מאיתנו, מאחר וכל בני האדם שונים.

שגרת שינה – קבעו לעצמכם שגרת שינה, כדי שהמוח יוכל לזהות את הצורך להאט ולהירגע. באופן הזה תישנו טוב יותר בלילה.

הימנעו ממזונות מעוררים – כמה מזונות מתפקדים כמעוררים, ועליכם להימנע מהם לפני השינה. זה כולל את הקפאין שבקפה, הת'יאוברומין בקקאו או בשוקולד, וסוכר. ממריצים אלו ישפיעו על איכות השינה שלכם בלילה, ויובילו לעתים קרובות לנדודי שינה.

מדיטציה – המוח הנשי עובד ללא הרף, וזו הסיבה מדוע נשים רבות מתקשות לישון. מדיטציה יכולה להיות לעזר רב, מאחר והיא מאטה את פעילות המוח ומכניסה אותו למצב עמוק של רגיעה.

יוגה – תנוחות יוגה מכינות את הגוף למנוחה טובה, וזו הסיבה מדוע תרגול יוגה מומלץ במיוחד לאלו הסובלים מנדודי שינה. .

מלטונין – מומחים מסכימים שמלטונין עוזר לכם לישון טוב יותר. כמות של 1-3 מ"ג מלטונין עובדת מעולה, כשעה לפני השינה.

מקור:
twentytwowords.com
www.davidwolfe.com