התרגיל הפשוט הזה יעזור לכם לגלות כמה זמן נותר לכם לחיות

קלאודיו גיל אראוחו והצוות שלו פיתחו מבחן ישיבה פשוט מאוד אותו ניתן לעשות בכל מקום, כדי לחזות כמה זמן נותר למבוגרים בני 51-80 לחיות.

המבחן פורסם לאחרונה בירחון האירופאי לקרדיולוגיה מניעתית (ה-13 בדצמבר, 2012) עליו דווח במגזין "דיסקבר".


כיצד עובד מבחן ה'קימה-ישיבה'?


הצעד הראשון הוא ללבוש בגדים נוחים ולהישאר יחפים, אז יש לעמוד בחלל נקי ללא אובייקטים סביבכם. הורידו עצמכם לרצפה, לתנוחת ישיבה מזרחית ועמדו שוב.

נסו לא להישען עם שום דבר כשאתם מנמיכים או מרימים את עצמכם ובכל פעם שאתם משתמשים בידיים, ברכיים, באמת היד או בצידי הרגליים לכם כדי לתמוך או לעזור לכם להתרומם או להנמיך אתם מאבדים נקודה ובכל פעם שאתם מאבדים שיווי משקל אתם מאבדים חצי נקודה.
דרושים חמש נקודות כדי להתרומם כראוי וחמש דקות כדי להנמיך עצמכם כראוי.

נסו את זה.

1. עמצדו יחפים ולבושים בבגדים נוחים, כשאתם נמצאים בחלל נקי וריק.
2. מבלי להישען על דבר, הנמיכו את עצמכם לתנוחת ישיבה על הרצפה.
3. כעת עמדו, נסו שלא להשתמש בידיים שלכם, בברכיים, באמה או בצידי הרגליים שלכם.

מבחן הישיבה הפשוט הזה יעזור לכם לגלות כמה שנים תחיו
"יד: נקודה אחת/ברך: נקודה אחת/אמה: נקודה אחת/יד אחת על הברך או הירך: נקודה אחת/צד הרגל: נקודה אחת"

ניקוד

שתי התנועות הבסיסיות במבחן הקימה והישיבה – להנמיך לרצפה ולאחר מכן לעמוד – זוכים לניקוד בסולם של 1 עד 5, כאשר מורידים נקודה אחת בכל פעם שנעשה שימוש ביד או ברך לתמיכה וחצי נקודה על אובדן שיווי המשקל; המדידה נעשית על סולם של 10 נקודות.

תוצאות מבחן ה'קימה-ישיבה'

המבחן הזה נערך על 2002 מבוגרים בין הגילאים 51 ו-80 (רובם גברים) על פני תקופה בת 6 שנים. במהלך הזמן הזה היו 159 מקרי מוות ונמצא כי מקרי המוות הללו תואמים לתבנית המבחן, ככל ששיעור התמונתה היה גבוה יותר, כל נקודה שירדה במבחן הייתה שווה לכ-21% בערך בשיעור התמותה.

הסיבות למבחן

כשפיתח את המבחן הזה, הרגיש קלאודיו גיל אראוחו שמבחנים רבים הטוענים לחיזוי התמותה היו לא מעשיים, צרכו זמן רב, ובדרך כלל היו מושא לשגיאות כמו העובדה שהקלינאי האיץ את שעון העצר או גובה הכיסא בו השתמשו היה שגוי. קלאודיו רצה למצוא דרך שעוקפת את המגבלות הללו ויהיו נגישות לכולם.

מה מלמד אותנו המבחן הזה?

פירוש הדבר הוא שע"י ביצוע פעולות המשפרות את מערכת התנועה שלנו, נוכל גם לשפר את תוחלת החיים שלנו. למרות שהמבחן הזה לא בוצע על אנשים צעירים יותר, נטען כי מוקדם ככל שהמבחן הזה נעשה, כך יוכל האדם לשפר את אורח החיים שלו מהר יותר ולהעלות את תוחלת החיים. זה מעודד אנשים להיות פעילים יותר ולהיכנס לכושר.

מבחן הקימה והישיבה הוא מבחן שפותח ע"י קלאודיו גיל אראוחו ומיועד לכולם, והוא דרך לבדוק באיזה כושר נמצאת מערכת התנועה שלנו, אשר קשר ישיר נמצא בינה ובין שיעור התמותה שלנו. ע"י ביצוע המבחן הזה והבנה טובה יותר לגבי תפקוד המערכות שלנו, ובאמצעות מבחן זה נוכל לשפר את החיים שלנו ולחיות יותר.