מדוע אנשים עם עיניים כחולות הם כה ייחודיים?

לאף אחד אחר בעולם אין את אותו צבע העיניים כשלכם. אך אם אתם ברי מזל דיו וצבע עיניכם הוא כצבע השמיים, אתם אפילו יותר מיוחדים. וכפי שמסתבר, אנשים בעלי עיניים כחולות הם מעין גיבורי על.

צוות האתר שלנו נדהם מיופיים של בעלי העיניים הכחולות, לכן החלטנו לגלות מה הופך אותם לכה מיוחדים.


עיניים כחולות אינן למעשה כחולות

© Jenna Hamra / Pexels

אין דבר כזה פיגמנט כחול בעיניים. רוב המין האנושי קיבל את עיניו החומות ממלנין – פיגמנט שאחראי לצבע העור. אבל כשמדובר בעיניים כחולות, הם נוטים לקבל את צבעם כתוצאה מהשתקפות האור. זה אותו הטריק שגורם גם לאוקיינוס ולשמיים להיראות כחולים.


הם יכולים לשנות צבע

© Sharon McCutcheon / Unsplash© Hadis Safari / Unsplash

עיניים כחולות יכולות להיראות בצבעים שונים תלוי במצב האור. זה קורה בגלל שעיניים כחולות מקבלות את צבען מהאור שחודר פנימה ומשתקף החוצה. אתם יכולים גם לשנות מעט את צבע העיניים שלכם ולגרום להם להיראות בהירות יותר, תלוי באיפור בו אתם משתמשים.

לאנשים בעלי עיניים כחולות יש את אותו אב קדמון

© Shutterstock.com© Mateus Souza / Pexels

צוות של מדענים מאוניברסיטת קופנהגן גילה שייתכן וכל האנשים בעלי העיניים הכחולות קשורים זה לזה. איפשהו לפני 6000 עד 10,000 שנים, לכולם היו עיניים חומות, אך באותה נקודה, גן ששולט על רמת המלנין עבר מוטציה. המוטציה הזו הגבילה את כמות המלנין שאנחנו יכולים להפיק ו׳החלישה׳ עיניים חומות והפכה אותן לכחולות. כל האנשים בעלי העיניים הכחולות ירשו את ה׳מפסק׳ הגנטי הזה בדיוק באותו מקום בדי.אן.איי שלהם.

עיניים כחולות הן נדירות מאוד

© Iurii Melentsov / Unsplash© Lukas Hartmann / Pexels

לרוב האנשים יש עיניים חומות, בעוד ש-8%-10% היו ברי מזל דיו להיות בעלי עיניים כחולות. לפי World Atlas, רוב האנשים בעלי העיניים הכחולות חיים באירופה. פינלנד נחשבת למדינה בה אחוז האנשים העלי העיניים הכחולות הוא הגבוה ביותר.


תינוקות רבים נולדים עם עיניים כחולות אשר ישתנו מאוחר יותר

© Colin Maynard / Unsplash© Jen Theodore / Unsplash

כשתינוק נולד, אי אפשר לדעת מה יהיה צבע עיניו לכשיגדל. בזמן לידתם, לתינוקות אין מלנין בקשתית – החלק בעין שמגדיר את צבעה. לאחר 6 חודשים, הגנים של התינוק קובעים כמה מלנין יהיה בקשתית. על סמך כך, צבע העיניים נותר כחול או הופך אפור, ירוק, או חום.

אנשים בעלי עיניים כחולות רגישים יותר לאור

© Artem Beliaikin / Unsplash

אם העיניים שלכם בצבע הנהיר, עליכם להיזהר במיוחד ולהגן עליהן מפני המש. רופאי עיניים מאמינים שאנשים בעלי קשתית כחולה נוטים להיות רגישים יותר לאור. מאחר ובעיניים כחולות אין כמות מספקת של הפיגמנט סופג האור, יותר אור יכול לחדור העד הקשתית ולהזיק לעין.

אנשים בעלי עיניים כחולות מתמודדים טוב יותר עם כאב

© Shutterstock.com© Shutterstock.com

אנשים בעלי קשתית בצבע בהיר הם ברי מזל דיו להיות בעלי סיבולת גבוהה יותר לכאב מאנשים בעלי עיניים כהות. חוקר מאוניברסיטת פיטסבורג ערך סקר בקרב 58 נשים שציפו לתינוק וגילה שנשים בעלי עיניים כחולות או ירוקות חשו פחות כאב והתמודדו טוב יותר על הלידה. מדענים מאמינים שגנים הקשורים למלנין הם בעלי השפעה חזקה יותר על סיבולת לכאב.

מהו צבע העיניים שלכם? האם הייתם רוצים לשנותו?