מדוע אנשים צעירים כבר לא קונים יותר רכבים ודירות

בימינו, השיטה המסורתית למדוד הצלחה – להיות בעלים של רכב ו/או דירה – פג תוקפה. מספר עולה של אנשים צעירים מסביב לעולם פשוט לא רוצים לרכוש אותם.

מחקרים מראים שדור ה-Y, כיום בני 30-35, קונים בתים רק לעתים נדירות, ורכבים – לעתים נדירות אף יותר. למעשה, הם לא קונים דברים יקרים כלל וכלל. בארצות הברית, אנשים תחת גיל 35 נקראים בשם "דור השוכרים".


למה זה קורה?

מספר סוציולוגים טוענים שהצעירים של ימינו סובלים ממשבר כלכלי. זו הסיבה שאנשים פוחדים לקחת הלוואות "רציניות".


אבל זוהי לא הסיבה החשובה ביותר. העניין הוא, שדור הצעירים הנוכחי שונה מהדור של הוריהם. יש להם ערכים שונים.

הדור של היום שוקל מחדש את המונח "הצלחה", ופירוש הדבר הוא:

* אנשים מצליחים לא רוכשים נכסים – הם שוכרים.

* אם אתם רוצים להיחשב כמצליחנים, השקיעו בניסיון חיים: טיילו, עשו ספורט אתגרי, הקימו סטארט-אפ.

הנקודה היא שאנשים לא מחפשים יציבות ושגשוג – הם רוצים להיות בעלי לוח זמנים גמיש ועצמאות כלכלית וגאוגרפית.

אנשים כבר לא מגלים עניין בדברים חומריים


מדוע לקנות רכב שאפשר לקחת מונית? זה כמעט כמו להיות בעלי רכב פרטי עם נהג. וזה לא יקר יותר מלהיות בעלים של רכב. מדוע לקנות בית במקום יפה ולהשתמש בו בחופשה, כשאפשר להשתמש בשירות של Airbnb בכל פינה בעולם? אתם לא חייבים לשלם סכומי עתק כדי לשכור דירה או לרכוש נכס במדינה שאתם אוהבים. אותו הדבר מתייחס גם לנדל"ן בעיר הולדתכם:

* אתם לא יודעים כמה זמן תישארו במקום בו אתם חיים.

* אתם יכולים לקחת משכנתא ל-40 שנים, או לקבל את העובדה שתבלו את כל ימיכם בדירה שכורה.

* כנראה ותחליפו את מקום העבודה שלכם בשנים הבאות. אם אתם שוכרים דירה, שום דבר לא מונע בעדכם לעבור למקום קרוב יותר למשרד שלכם.

לפי המגזין Forbes, הצעירים של ימינו מחליפים עבודה בכל 3 שנים בממוצע.

הקונספט של "בעלות" כבר לא רלוונטי

ג'יימס האמבלין, העורך של המגזין הנחשב "The Atlantic", מסביר את התופעה באופן הבא: 'במרוצת השנים, פסיכולוגים השקיעו מאמץ רב במחקר שמוכיח, כי במושגים של אושר והרגשה טובה, השקעת הממון שלנו על חוויות והתנסויות הוא הרבה יותר רווחי מלקנות דברים חדשים. הוא מעניק לנו הרבה יותר אושר'.

התנסויות מעשירות אותנו בחברים

אינטראקציה חברתית בין אנשים היא גורם מכריע להרגשה שלנו, האם נהיה מאושרים או לא. שיח חברתי וחברויות רבות הופכות אותנו לאנשים מאושרים יותר. אבל מה לדעתכם יעדיפו אנשים לשמוע, על השנה שביליתם בארץ זרה ונידחת או כמה דירות כבר קניתם?

הנה קטע מהמאמר של האמבלין:

'מסתבר שאנשים לא אוהבים לשמוע האחד על נכסיו של השני, אלא מעדיפים לשמוע על אותה הופעה של להקת Vampire Weekend בה הייתם'.

זכרו שאפילו חוויה רעה הופכת לסיפור טוב. דברים חומריים לא כל כך משנים.

קנייה של דברים הופכת אותנו מודאגים יותר

ישנו דבר אחד נוסף. הדברים שבבעלותנו, במיוחד אם הם יקרים מאוד, הופכים אותנו מודאגים ומוטרדים יותר. אם אתם קונים רכב, כל רעש אזעקה מבחוץ עשוי להקפיץ אתכם. אם אתם קונים בית וממלאים אותו בדברים יקרים, אתם תחששו מאוד מפורצים ושדדים. שלא לדבר על העובדה שרכב יכול להישרט או להתקלקל, וטלוויזיה סופר-יקרה עשויה להישבר גם לאחר שנה שהייתה בשימוש. אבל אף אחד לא שמע על חוויה שנלקחה ממישהו.

ערכה של רכישה צונח עם הזמן

להורים שלנו לא הייתה אפשרות לטייל כמונו. זו לא הייתה אפשרות, לעשות כל כך הרבה חיים. לא היו להם הזדמנויות רבות מדי להקים עסק חדש. לכן, הם השקיעו בבתים ומכוניות, ואנחנו לא רוצים לעשות זאת. לאחר הכל, כל רכישה, בהנחה שלא מדובר בבתים ורכבים, ערכה צפוי לרדת עם הזמן. ואתם אתם חושבים על האופן בו צנח ערך הנדל"ן בעת המשבר, הכל הופך ברור יותר.

נסיון הוא הדבר החשוב היחיד שמשנה: ערכו מעולם לא ירד, ואיש לא יכול לגנוב אותו מכם.

מקור התמונה : PEXELS