מדוע הזרועות שלכם נרדמות כשאתם ישנים וכיצד למנוע את זה

רבים מאיתנו חווה התעוררות באמצע הלילה, רק כדי להבין שזרוע או יד אחת שלהם ״נרדמה״. לפעמים, אנחנו מרגישים גם דקירות, כאילו ׳מחטים וסיכות׳ ננעצים בעור שלנו. המונח הרפואי הוא נמלול, אך מדוע זה קורה, והאם עלינו להיות מודאגים?

צוות האתר שלנו רוצה לעזור לכם לישון טוב בעזרת מידע יעיל אודות המצב הזה ושיתוף בטיפים שיעזרו לכם למנוע התרחשות סיכות ומחטים. קראו עד הסוף כדי לגלות מתי יש להחשיב את המצב הזה כבעיה רפואית רצינית.


שימו לב: זכרו שהנאמר בכתבה הזו הוא לצרכי מידע בלבד. כדי לקבל עצה רפואית ודיאגנוזה, נא היוועצו ברופא שלכם.

המכון הלאומי להפרעות נוירולוגיות ושבץ מוחי אומר שנמלול מתרחש במגוון חלקים בגוף. זה קורה ללא אזהרה, וזה בדרך כלל נגרם מלחץ מתמשך על העצבים. נמלול הוא בדרך כלל בלתי מזיק כשהוא חולף, אבל זה יכול להיות סימפטום למחלה אחרת אם זה קורה לעתים קרובות.


גורמים אפשריים לנמלול

לישון על הבטן עם הידיים לצדי הגוף, לישון על הגב עם הידיים תחת הראש, או להירדם על הצד ולסובב את היד שלנו, כולן תנוחות גרועות לשינה שיכולות לגרום ללחץ על העצבים שלנו. זה מסתכם בשיבושים בזרימת הדם, ומערכת העצבים שלנו מגיבה בתחושת דגדוג.

* עצב צבט

עצב הגומד רץ מהכתף למרפק, והוא אחראי לספק את התחושה בידיים שלנו. כאב בפרק היד, אחיזה חלושה, ונמלול בידיים הן תוצרים אפשריים של עצב גומד לחוץ או ׳צבוט׳. הכאב בדרך כלל נעלם מעצמו, אך אם הוא נמשך יותר מיומיים, עליכם לראות רופא.


* מחסור בוויטמין B12

וויטמין B12 – אשר מצוי באופן טבעי בבשר, בדגים, בעוף ובמוצרי חלב – שומר על העצבים שלנו ותאי הדם בריאים. מחסור בוויטמין B12 בגוף יכול לגרום לבעיות עצביות, אשר באים לידי ביטוי בתחושת דגדוג.

* מתח וחרדה

כשאנחנו במתח או בחרדה, הגוף שלנו מפעיל את תגובת ׳הילחם או ברח׳ – בה משתחררים הורמונים של סטרס ומשוחררים לאזורים מסוימים, כדי לשפר את היכולת שלנו להתמודד עם האיום. התגובה הפסיכולוגית הזו מערבת זרימת דם לשאר חלקי גוף שהם יותר חיוניים להישרדותנו. ירידה בזרימת הדם באזורים מסוימים גורמת לתחושת מחטים וסיכות.

מתח יכול גם לגרום למתח בשרירים, שיכול להסתכם גם בכאב מדגדג.

* בעיות רפואיות חבויות

נמלול כרוני עשוי להיות סימפטום של בעיה רפואית המשפיעה על מערכת העצבים בגוף. אם הנמלול מלווה בחולשה בשרירים או סימפטומים אחרים, מוטב לראות רופא.

כיצד להימנע או למזער נמלול

* העירו את הזרוע שלכם

ניתן להשיב את התחושה ביד ע״י הסרת הלחץ, אבל נענוע של היד יכול להגביר את זרימת הדם.

* אתם יכולים גם למתוח את הזרועות שלכם כלפי מעלה, לנענע את הראש מצד לצד, ולהזיז את הכתפיים למעלה ולמטה כדי לשחרר את המתח בצוואר ולהרפות את העצבים.

* שפרו את תנוחת השינה שלכם

מקמו את הידיים שלכם כהלכה, והימנעו מלקפל אותן תחת גופכם. נסו לשמור על המפרקים ישרים כדי להבטיח זרימת דם חלקה. שנו עם הידיים לצדדים, זה עדיף מאשר להרים אותן מעל הראש כדי למנוע בעות בזרימת הדם לידיים.

הימנעו מתנוחת העובר, מאחר וזרועות ומרפקים כפופים יכולים להפעיל לחץ על העצבים.

* השתמשו באסד לפרק היד או במגבת בזמן שאתם ישנים

סד או אסד עשוי לשמור על פרקי היד ישרים, כך שלא תצטרכו לדאוג אם אתם מכופפים אותם בזמן השינה. תוכלו גם לכרוך מגבת סביב המרפק, ולאבטח עם תחבושת, כדי למנוע מהמרפק להתקפל.

* אמצו אורח חיים בריא

התעמלות על בסיס קבוע משפרת את בריאות הלב וכלי הדם, ועוזרת עם זרימת הדם. הרגלי אכילה טובים יכולים לעזור לנו להימנע ממחסור בוויטמינים, ולצמצם כאב עצבי.

* היוועצו עם רופא לגבי בעיות רפואיות

עבור בעיות כרוניות או רציניות, היוועצו עם הרופא שלכם כדי לאשר האם תחושת הנמלול נגרמת ע״י בעיה רפואית קיימת, ושוחחו על אפשרויות טיפול שונות או תרופות.

* חפשו אחר סימני אזהרה שמצריכים התערבות מיידית

נמלול פתאומי יכול גם להיות סימן לשבץ, לכן אם נמלול מלווה גם בסחרחורת, שיתוק, קשיים בדיבור או אובדן שיווי המשקל, וכאבי ראש רציניים, חפשו אחר עצה רפואית.

אילו בעיות נוספות הקשורות בשינה חוויתם? שתפו אותנו בתיבת התגובות בהמשך ואולי נוכל לכתוב מאמר גם על זה.