מדוע יש לנו חלומות שחוזרים על עצמם ומה פירושם?

האדם הממוצע מבלה שליש מחייו בשינה. למרות שהגוף שלנו נמצא במנוחה במהלך השינה, המוח שלנו מבלה את שעות המנוחה הללו במצב תפקודי גבוה כדי להכין את הגוף ליום המחרת. מצב זה מאפשר לנו לחלום וחלומות אלו, בין אם אנחנו אוהבים את זה או לא, נוטים להתרחש שוב ושוב.

צוות האתר שלנו ירד לשורש הסיבות בגינן אנחנו חולמים חלומות שחוזרים על עצמםֿ ומה המוח שלנו מנסה לומר לנו.


אם יש לכם חלומות שחוזרים על עצמם, אתם לא לבד

אל נא תיפול רוחכם אם יש לכם חלום אחד שרודף אתכם זמן רב. נתגלה שחלומות חוזרים מתרחשים בקרב 35% מהנערים ובקרב 60%-75% מהאנשים הבוגרים. בעוד שניתן לחוות חלומות מסוג זה בכל שלב בחייכם מחקרים, מראים שכמעט 40$ מהאנשים חווים חלומות חוזרים בילדותם, בעוד שיותר מ-15% מתחילים בשנות הבגרות.


ישנם נושאים פופולריים לחלומות חוזרים

© Depositphotos.com

סקר מצא 5 דברים שאנשים חולמים עליהם:

1. נפילה
2. מרדף
3. שיבה לבית הספר
4. להיות בלתי מוכנים למבחן או מאורע חשוב
5. תעופה

רוב החלומות הללו מעוררים רגשות שליליים וכאלה הקשורים בסטרס. מחקרים הראו שאנשים עם בעיות מנטליות ופסיכולוגיות נוטים יותר לחלום חלומות חוזרים שכאלה

הם יכולים להיות ההשתקפות למה שאתם מרגישים

© Depositphotos.com

חלום אודות חוסר מוכנות למבחן יכול להיות נושא נפוץ בקרב סטודנטים, במיוחד בתקופת מבחנים. זהו דרכו של המוח לערוך משחק תפקידים למתח הנפשי והפיזי שסטודנט עשוי להרגיש. חלומות אודות נפילה יכולים להיות קשורים לפחדים וחוסר ביטחון בשל מצבים מסוימים. חלום אודות שיניים שנופלות יכול להיות הקושי של אדם ביישן בהבעה עצמית.


הם יכולים לאותת לנו על הצורך לתקן משהו

© Shutterstock.com

תיאוריות קבעו שחלומות חוזרים עשויים להיות קשרים לבעיות בלתי פתורות בחייו של האדם, בעוד שאחרים מניחים שחלומות חוזרים אלו קשורים בניסיון של אדם להתמודד עם טראומות מהעבר. מומחים מסבירים שחלומות מסוימים בהילוך חוזר קשורים לתאוות הנסתרות שלכם, הפחדים, או משהו אחר לחלוטין – כמו הצורך להשלים עם חבר.

טיפים לצמצום חלומות חוזרים

בשל העובדה שחלומות שליליים החוזרים ונשנים נגרמים בדרך כלל בשל סטרס, הדרך הטובה ביותר לפתור את העניין הוא להרגיע את רמות הסטרס שלכם. פרט לפתרון הבעיות שגורמות לסיוטים שלכם, יש לקחת בחשבון גורמים כמו שינה מספקת, שינה בתנאים נוחים, וחיים מאוזנים ותזונה הם חשובים מאוד. ביקור אצל פסיכולוג או מומחה לשינה יכולים לעזור גם כן אם החלומות שלכם גובים מחיר מהבריאות הכללית שלכם.

האם יש לכם חלומות מסוימים שתמיד חוזרים על עצמם? האם אתם שוכחים את החלומות שלכם לאחר שאתם מתעוררים?