מדוע להשתין במקלחת זה לא רעיון טוב, לפי המדע

בטח כולנו שמענו שלהשתין במקלחת עוזר לנו להציל את הסביבה. חוקרים ממשיכים להרשים אותנו עם המספרים אודות כמות המים שאנחנו יכולים לעשות אם נבצע את שתי המטלות הללו בו זמנית בתא המקלחת שלנו. בכל מקרה, רופאים צופים בהרגל החיובי הזה מנקודת מבט שונה לחלוטין, ומצאנו מדוע הם מביטים בדאגה בהרגל מתן השתן במקלחת.

צוות האתר שלנו תר תמיד אחר דעות שונות בחיפוש אחר האמת. היום, נשמח אם תקראו מה חושבים רופאים מסוימים אודות ההרגל הזה שמשותף לכולנו, ותוכלו גם אתם לחלוק איתנו את דעותיכם.


מתן שתן במקלחת נראה כמו רעיון מעולה עבור רבים, ומסיבה טובה

© Madiz / Shutterstock.com

בטח כולנו עושים את זה מעת לעת מבלי לשים לב לתהליך, אבל תוהים האם זה באמת בסדר. עבור אנשים שאכפת להם מהסביבה, לא רק שזה טוב – זה מעולה לחלוטין עבור כוכב הלכת שלנו מאחר וזה חוסך מים בהם הייתם משתמשים כדי להדיח את המכל בשירותים.


פרט לעניין המים, אנשים תוהים האם זה בטיחותי או תברואתי, מאחר והמקלחת היא מקום ממנו אתם מצפים לצאת נקיים יותר מאשר הייתם כשנכנסתם אליה. חרף האמונה הרווחת, שתן איננו סטרילי, והנה אחת הדאגות שרופאים הביעו לגבי מתן שתן במקלחת.

אתם עשויים לאמן את השלפוחית שלכם בצורה לא נכונה

אלישיה ג׳פרי תומאס, פיזיותרפיסטית המתמחה ברצפת האגן, מזהירה שכשאנחנו משתינים במקלחת לצליל המים הזורמים, אנחנו עשויים בטועת ללמד אותנו להשתין כשהפקודה הזו מופיעה, שהיא צליל התרסיס הבוקע מראש המקלחת. ״אם אנחנו משתינים במקלחת או מפעילים את הברז אם המקלחת ויושבים על האסלה כדי להשתין בזמן שהמקלחת עובדת, אתם יוצרים קשרים במוח בין צליל המים הזורמים והרצון להשתין״, היא אומרת.

האפקט הזה ידוע כ׳התניה פבלובית׳, שהיא תגובה רפלקסיבית לצליל חיצוני או גירוי. רופא מסביר כי זה עשוי שלא להוות בעיה רצינית עבור כולם, אבל ׳עבור אנשים הסובלים מאיזושהי בעיה בתפקודי רצת האגן, זה יכול לתרום לדליפת שתן כשיש לכם את הרצון להשתמש בשירותים׳.

ייתכן והשלפוחית שלכם לא מוכנה לכך מבחינה אנטומית

© Kateryna Kon / Shutterstock.com

מתן שתן במקלחת מתברר כבעל נזק פוטנציאלי עבור נשים. פרט המפתח הוא שייתכן ואינכם מרוקנים את השלפוחית שלכם כהלכה. דוקטור ג׳פרי תומאס מסבירה מדוע. לדבריה, נשים לא יכולות להרגיע לחלוטין את שרירי האגן כשהן מנסות להשתין בעמידה. לגברים יש פרוסטטה שתומכת בשלפוחית שלהם, ופירוש הדבר שעבורם, מצב עמידה בעת מתן שתן הוא תקין.


אבל לנשים אין את התמיכה הנוספת הזו, אז עבורן, מתן שתן בעמידה איננו טבעי ויכול לגרום לשלפוחית להתרוקן יותר מהרצוי. כריעה מעל האסלה, בדומה לתנוחת העמידה במקלחת, לא מאפשרת לשרירים להירגע, ויש ׳להתעסק׳ עם מנגנון האיפוק ולהאיץ בו.

מה אם הפיתוי פשוט גדול מדי

© Kateryna Kon / Shutterstock.com

אם אתם לא יכולים לעמוד בפיתוי שלא להשתין במקלחת, מוטב לעשות את זה במקלחת שלכם, לא במקלחות ציבוריות. לא מדובר בענין מיקרוביולוגי, אלא בחברתי.

דוקטור ברהאמבאט, אורולוג קליני ופרופסור באוניברסיטת UCF לרפואה בפלורידה, אומר, ׳מישהו יכול לסבול מזיהום בדרכי השתן. השתן יכול למשוך חרקים מקצה צינור השופכה כשהוא יוצא״. לכן, כשאתם מבצעים את הפעולה הזו במקלחת שלכם, ולא בציבורית, אתם נמנעים מהפתעות בלתי נעימות.

מהי הגישה שלכם כלפי הנושא העדין הזה? האם אתם מאמינים בחיסכון מים בעת ההשתנה במקלחת?

לתשומת לבכם – המאמר נועדו למטרת עיון בלבד ואינם נועדו להוות תחליף לייעוץ רפואי.