מדוע לחלוק מיטה עם הפרטנר שלכם זה יותר טוב מלישון בנפרד (אפילו אם הם נוחרים)

סקר אחד גילה ש-1 מתוך 4 זוגות נשואים ישנים במיטות נפרדות. וזה לא תמיד בגלל שהניצוץ ביניהם אבד. לפעמים, איכות שינה ירודה בשל הרגלי שינה שונים או לוחות זמנים יכולים להיות האשמים. אבל מוחות מבריקים גילו שלחלוק את המיטה שלכם עם האהוב/ה – חרף הנחירות והקרב הבלתי פוסק על השמיכה – יכול למעשה לשמור עליכם בריאים ומאושרים יותר.

צוות האתר שלנו סיכם כמה נקודות חשובות מפיהם של מומחים, שמסבירים מדוע להירדם לצד האהוב/ה שלכם עשוי להיות שווה את הטרחה.


שינה לצד מהפרטנר יכולה לסייע בשיפור השינה העמוקה, שתורמת לזיכרון ולמצב הרוח שלנו

מחקר אחד השווה בין רמות השינה של זוגות כשהם ישנים יחד, מול כשהם ישנים בנפרד.


צוות המחקר הסיק שאנשים שישנו לצד הפרטנרים שלהם, חוו רמות גבוהות של שנת REM (שינה עם תנועת עיניים מהירה), בהשוואה לאנשים שישנו בנפרד.

REM היא טובה לגוף מאחר ובשלב זה, המוח שלנו הופך פעיל יותר. וזה תורם גם לחיים שלנו בשעות הערות כשזה מסייע בארגון הזיכרון, ויסות רגשי, היכולת לפתור בעיות והאינטראקציה חברתית.

התכרבלות מקטינה מתח ומורידה את הסיכון לסבול מבעיות לב

פעולת החיבוק משחררת את ההורמון אוקסיטוצין, שעוזר להקטין סטרס ולשפר את התגובה הרגשית לרגיעה, אמון ויציבות מנטלית.

מדענים למדו גם את ההשפעות שיש לחיבוק על לחץ הדם בקרב נשים. והם מצאו שנשים שזכו לחיבוק וכרבולים מצד הפרטנרים הראו לחץ דם נמוך ופעימות לב תקינות יותר.

רמות גבוהות של אוקסיטוצין מורידות גם את ייצור הורמון הסטרס קורטיזול. בכמויות גבוהות, קורטיזול יכול לגרום לדלקת, מחלות לב ושאר בעיות הקשורות בתקיפת המערכת החיסונית את הגוף.


שינה במגע של עור לעור עם הפרטנר עשויה להקטין חרדה

מגע הוא כלי עוצמתי ביותר שיכול לחולל פלאים עבור הגוף. במחקר פסיכולוגי, רמות החרדה של נשים נמדדו לאורך היום באמצעות סריקת MRI.

כשמושאי המחקר החזיקו ידיים עם אדם רנדומלי במהלך הניסוי, רמות החרדה שלהם ירדו.

אבל כשהם שילבו אצבעות עם הפרטנרים שלהן, רמות החרדה שלהן צנחו לחלוטין – הוכחה מדעית לכך שהפרטנר שלנו יכול להשפיע על מצבנו הבריאותי.

לחלוק מיטה עם הפרטנר יכול להציל את חייכם או לעזור לכם לזהות הפרעות שינה

דום נשימה בשינה (שמשפיע על שרירי הגרון והרקמות, וגורם לכם להפסיק לנשום) הוא הפרעה מסוכנת ביותר, אם לא מזהים ומטפלים בשלביה הראשונים.

הסימפטומים שלה כוללים נחירות כבדות, חנק והשתנקות. כשהפרטנר שלכם לצידכם, הוא יכול לשים לב לסימנים הללו, שעשויים להיות מצילי חיים.

מאמר אחד דיווח כיצד אדם שהתכרבל עם אשתו, הבחין מיד שהיא עוברת התקף. בעיקרון, פרטנרים הם חשובים מאוד בכל הנוגע לזיהוי וטיפול בבעיות רפואיות.

ישנו קשר ישיר בין שינה לאיכות מערכת היחסים שלכם

מחקר מצא שמערכת יחסים רומנטית בריאה, יכולה להוביל לפחות סטרס ושינה טובה יותר. בעוד שמערכת יחסים מתוחה יכולה לגרום להפרעות בשינה.

המומחים מצאו גם שנשים שניהלו אינטראקציה חיובית עם הפרטנר שלהן במהלך היום ישנות טוב יותר בלילה. בו בעת, זה הפוך עבור גברים – אלו שנהנו משינה טובה ואיכותית, יתקשרו טוב יותר עם הפרטנרית שלהם במהלך היום הבא.

שינה משותפת עושה פלאים עבור זוגות מאושרים

הטיול לעולם החלומות עם הפרטנר שלכם לצידכם אולי נשמע אידיאלי, אך מומחים גם מזהירים מפני אי התאמות אפשריות לגבי העדפות השינה. לדוגמה, אדם עם נדודי שינה יכול להשפיע על תבניות השינה של החצי השני שלו/שלה.

ההבדלים בטמפרטורות המועדפות, לו״ז העבודה או הרגלים (כמו צפייה בטלוויזיה במיטה) עשויים להשפיע על איכות המנוחה של הצד השני. זוגות עם בעיות בנישואין לא יקצרו מכך את הפירות.

בסוף היום, מוטב שהפרטנרים יאמצו דפוסי שינה שמתאימים לצרכים האישיים שלהם.

האם אתם מסכימים עם הכתוב? האם אתם ישנים טוב יותר לבדכם, או כשאתם לצד הפרטנר/ית שלכם?