מדענים הוכיחו שאינטליגנציה עוברת בתורשה מהאם, לא מהאב

אבות רבים הולכים לשנוא את זה, אבל מחקרים גנטיים מצאו שכלל הנראה, אנשים מקבלים את האינטליגנציה שלהם מגן ה-X, הגן הנשי…לכרומוזום X יש אלפי גנים, וכמה מהם משפיעים על ההכרה. -דוקטור קית' ויט.

עד לאחרונה, רווחה הדעה כי לשני ההורים יש בערך את אותה ההשפעה על האינטליגנציה של הילדים שלהם.
בכל אופן, כפי שמסתבר – על מי מחקרים – לנשים יש השפעה גדולה יותר על היכולות הקוגנטיביות של הילד יותר מאשר לגברים.


כעת, חשובת להבין שהמחקר הזה די שנוי במחלוקת. רוב המחקרים טוענים לחשוף את האמת מאחורי תפקוד האינטליגנציה שמעורר לעתים קרובות דיון ער. גנטיקה היא תחום מדעי רב פנים ומורכב מאוד.
מחקרים ממשיכים להפריך או לשנות לחלוטין כל מחקר שקדם להם.


בלי קשר לדיון, חשוב להציג (ולפרש) את הממצאים הללו מנקודת מבט אובייקטיבית. המחקר הזה הוא לכל הפחות מרתק באופן משעשע. בסופו של דבר, זוהי המטרה שלנו – לשעשע. אנחנו מקווים שהקוראים שלנו ימצאו את המחקר הזה מעורר ומסקרן כמונו.

תפקידם של הכרומוזומים X ו-Y.

לאנשים רבים אין באמת מושג כשמדובר בגנטיקה. בגלל שזה המצב, יהיה יעיל מאוד לעבור על כמה עובדות. זה גם יעזור לקוראים שלנו להבין את יתר המאמר בקלות.

* כרומוזום הוא מבנה דמוי סיב העשוי חומצות גרעין וחלבון. הם נושאים מידע.

* כל אדם נושא זוג כרומוזומים בכל תא

* לנשים יש שני כרומוזומים מסוג X ואחד Y

"גנים מותנים"

גנים מותנים, אם לדבר בפשטות, הם אלו בעלי אופי מגדרי. כחוק, המאפיינים הגנטיים של הגנים המותנים מופעלים או לא, תלוי בייעוד הספציפי שלהם, וכתוצאה מכך מושפעים המאפיינים הגנטיים.

גנים מותנים, מטבעם, מכילים מערכת "תיוג" שעשויה מחומר ביוכימי. מערכת התיוג מאפשר שני דברים חשובים: (1) איתור עד לנקודת המוצא הגנטית, ו-(2) היא קובעת האם יהיה מצב מופעל או כבוי בגוף. גנים מופעלים ישפיעו על ההתפתחות הגנטית, בעוד גנים כבויים לא.

בנוגע לנקודה השנייה, אם מאפיין מסוים מושפע באמצעות האם, הגנים האבהיים לא מופעלים. באופן הפוך, אם תכונה מושפעת ע"י האב, הגנטים האמהיים לא מופעלים.

המנגנון של גנים מותנים יוצר את הבסיס למחקר בנושא אינטליגנציה.


ממצאים המחקר והקשר ההיסטורי

ההכרה (מכלול התהליכים המנטליים) מושפעים בעיקר ע"י כרומוזום X. באופן תיאורטי, נשים משפיעות יותר על ההכרה, מאחר ולהן יש שני כרומוזומים מסוג X בעוד לגברים יש רק 1. כמובן, התיאוריה קצת יותר מורכבת ממספר הכרומוזומים מסוג X.

פה נכנסים הגנים המותנים (זוכרים?) למשחק. אינטליגנציה נחשבת לגן מותנה במיוחד – גן מותנה שמגיע ישירות מהאם.

במחקר הזה, מדענים השתמשו בעכברים שעברו הנדסה גנטית לטובת בחינת ההיפותזה שלהם. הם גילו שמושאי מחקר עובריים שקיבלו חומר גנטי אמהי בעיקר פיתחו גולגולת ומוח גדולים יותר באופן לא פרופורציונלי, וגוף קטן יותר. מושאי מחקר שקיבלו כמויות לא פרופורציונליות של גן אבהי פיתחו גוף גדול אך גולגולת ומוח קטנים יותר.

בנוסף לגולגולת ולגודל המוח, חוקרים היו די חשאים לגבי ממצאים אחרים. ראשית, הם זיהו את ששת איזורי המוח שמכילים גנים אמהיים או אבהיים בלבד. שנית, הם לא מצאו חומר גנטי אבהי בקליפת המוח (cerebral cortex) – האיזור במוח שאחראי לתפקוד ביצעוי, כמו שפה, תכנון, חשיבה לוגית ומחשבה מתקדמת.

הרעיון שלאמהות יש השפעה לא פרופורציונלית על האינטליגנציה של הילד הוא לא חדש. ב-1984, אוניברסיטת קיימברידג' ערכה מחקר בנושא התפתחות המוחה (שזכה לשם co-evolution) והתנייה גנטית. המדענים של קיימברידג' הסיקו כי הגנטיקה האמהית תורמת יותר למרכזי החשיבה במוח.

נריץ קדימה לימינו. ממצאים דומים נתגלו, כמו המחקר שהבאנו בפניכם.

במחקר אחד ראוי לציון, חקרו מדענים של הסוכנות הסקוטית הממשלתית קבוצה של 12,686 אנשים בגילאי 14-22. בכל שנה, ראיינו החוקרים את חברי הקבוצה ובחנו את ההתפתחות האינלקטואלית שלהם תוך כדי בחינה של מספר גורמים, החל מהחינוך שקיבלו ועד מוצאם. המדענים הצהירו כי האי.קיו של האם נמצא כמנבא הטוב ביותר של האינטליגנציה.

מסקנה

ללא צל של ספק, מסקנות המחקר הזה ואחרים מראים כי יש להמשיך לבחון ולהעמיק בנושא. כפי שצוין, אין מחקר מדעי שיהיה מקובל על דעת כולם.

בכל אופן, אם ישנה מסקנה אחת שאפשר להסיק מכך, היא שלאמהות יש השפעה ניכרת על היכולות הקוגנטיביות של הילדים שלהן.

ולא מדובר רק בגנטיקה. רחוק מזה. תזונה וחינוך הילד משפיעות השפעה ישירה על הצמיחה האינטלקטואלית שלו – שני תחומי אחריות שמבוצעים ע"י האם. יתרה מזאת, הקשר המיוחד בין אם ובנה מספק לילדים תמריץ לחקור את העור ולהתמודד עם בעיות שונות.

לסיכום, כי לאישה יש תפקיד חשוב יותר בהתפתחות האינטלקטואלית של הילד משניתן להבין רק ע"י מחקר גנטי. ועם זאת, מחקר זה ואחרים מחזקים את הטענה שאימא היא זו שנותנת לנו את כוח המוח.

תודה, אמא!

מקור התמונה: FLICKR