מדענים פיתחו שיטה להצמיח שיניים מחדש בתוך חודשיים

רק המחשבה על אובדן שן כאדם בוגר היא עניין מלחיץ, אבל מדובר בעניין איתו מתמודדים אנשים רבים. מעל לרבע מהאנשים הבוגרים מאבדים את כל השיניים שלהם עד גיל 74. בעוד שתלים דנטליים עשויים לעזור, מדובר בעניין לא כל כך נוח, מאחר והן אינן מתאימות לחלל הפה בעודנו מתבגרים. בכל מקרה, טכניקה חדשה עשויה לעזור לאנשים להצמיח שיניים מחדש תוך 9 שבועות בלבד בעזרת תאי הגזע של המטופל.

צוות האתר שלנו עומד תמיד על המשמר ומביא לכם את החידושים המפתיעים ביותר בתחום מדע הבריאות, חידושים שעשויים לעזור לכולנו יום אחד.מדענים מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת קולומביה בניו יורק מקווים שהם יכולים לגרום לתאי גזע של מטופל להצמיח את השן הנכונה מבחינה אנטומית. בנוסף לכך, השן החדשה תגדל למעשה במקום זו שאיננה, ואפילו תתאים עצמה לסביבה בה היא נמצאת ולרקמות החיך. הם כבר הצליחו להצמיח שן אנושית, אך לא בתוך גופו של אדם.

על פי הירחון למחקר דנטלי, המדענים ביצעו ניסוי בעזרת 22 עכברושים. לאחר שמקדמי גדילה הושתלו בפיהם של העכברושים, חומר הקשור בעצם התפתח תוך 9 שבועות. ולפי המחקרים, זוהי הפעם הראשונה שמבנה המזכיר שן התחדש בתוך אורגניזם חי.

אם הטיפול יוכח כמוצלח, תופק ממנו תועלת רבה המתלווה להליכים הללו. מאחר והשן גדלה במקום החסר בו היא גם תישאר, אין צורך לקצור מחוץ לתאי הגזע או ליצור אווירה המדמה את הגוף האנושי מחוצה לה, בעודה גדלה. בגלל זה, מדענים מקווים שזה יהיה פיתרון חסכוני יותר עבור מטופלים שאינם יכולים להרשות לעצמם שתלים דנטליים. בנוסף, מאחר והשן גדלה בפה, זמן ההחלמה יהיה קצר יותר והסיכויים של השן ליפול בשנית – קלושים.

אך עד שזה יקרה, שתלים דנטליים הם הדבר הקרוב ביותר כחלופה עבור אנשים המעוניינים להחליף את שיניהם האובדות. למרבה הצער, שתלים עשויים להיות כואבים, ומצריכים זמן החלמה ארוך במיוחד. לעתים קרובות הן גם אינן מסתגלות לחלל הפה, מה שעשוי לגרום לכל השתלים לא להיקלט כהלכה. אחרי שזה נאמר, הטיפול האלטרנטיבי הזה עשוי להפוך למציאות בזמן הקרוב. אפילו עכשיו, אוניברסיטת קולומביה כבר רשמה פטנט על הטכנולוגיה החדשה הזו ומחפשת דרכים להנגיש את ההליך מבחינה מסחרית.

האם אתם חושבים שההליך החדש יסייע לאנשים בטווח הארוך? האם אתם מקווים שהטכנולוגיה הזו תהיה זמינה בזמן הקרוב? שתפו אותנו, בתיבת התגובות בהמשך!