מהי הדרך הבריאה ביותר לצרוך את 10+ המזונות האהובים עלינו

ישנו קשר בין צבעי הירקות השונים לבין היתרונות הבריאותיים שבהם. ירקות אדומים ידועים בשל נוגדני החמצון שבהם, בעוד שהירוקים מפורסמים ביכולת שלהם לסייע בבריאות העיניים – וירקות צהובים נחשבים לרוב כמקור טוב של חלבון. אבל כיצד עלינו לאכול את כל המזונות הללו כדי למקסם את היתרונות התזונתיים שבהם?

צוות האתר שלנו מעודד אתכם ללמוד באילו מזונות יש הכי הרבה וויטמינים ומינרלים כדי שתוכלו לקבל החלטה מודעת לגבי מה לאכול וממה להיפטר.


בננות

© pexels.com

בננות הן תחנות כוח תזונתיות, כולל וויטמינים B ו-C כמו גם מגנזיום ואשלגן. ואלו הם הדברים הסיביים בין הבננה והקליפה לגביהם עלינו להיות אסירי תודה. הם נקראים בשם ״רקמת הצמח״ והם מאפשרים חלוקת מים וערכים תזונתיים לאורך הפרי. הם גם מכילים יותר סוגי סיבים ומהווים תוספת נפלאה לתזונה שלכם. אז אל תזרקו אותם!


עגבניות

© unsplash.com© shutterstock.com

הרתחת עגבניות עשויה להישמע כמו חילול הקודש, אך עגבניות מבושלות משחררות יותר נוגד חמצון המסייע במלחמה בסרטן, ליקופן. זה קורה בגלל שהחום חודר דרך קירות התא הנוקשים יותר בצמח, ומאפשרים לגוף לספוג את הערכים התזונתיים ביתר קלוץ. צליית איטית של עגבניה או בישול רוטב עובדים גם כן.

מנגולד, סלק ולפת

© pexels.com

אתם צודקים לחלוטין אם אתם אוכלים את הירקות האלה בשל העלים שלהם, אך גם הגבעולים שלהם אכילים. הגבעולים המבושלים מספקים מנת גלוטמין, חומצה מיוחדת שעוזרת לרפא את הגוף שלכם. יש להם טעם נפלא אם חולטים ומשרים אותם בשמן זית. לכן הפיקו את המירב מהירק שלכם ע״י צריכת כל חלקיו. כך תקבלו מנה גדולה יותר של וויטמינים.

תפוחי אדמה

© pexels.com© pexels.com

אכילת תפוחים עם הקליפה שלהם מספקת יותר סיבים, וויטמינים ומינרלים מאשר בלעדיה. ביניהם יש וויטמין C, B, ברזל, סידן ואשלגן. זה נותן לכם אנרגיה, מקטין את החרדה ותורם לבריאות העצמות והעיכול שלכם. הדרך הטובה ביותר לדאוג שהעור יהיה אכיל היא לאפות את תפוחי האדמה.


תפוחים ותפוזים

© unsplash.com© pexels.com

אכלו את הפירות הללו עם הקליפה! קליפות תפוחים מכילים את נוגד החמצון, quercetin, שעושה פלאים ללב ולמוח שלכם. קליפות תפוזים מכילים רכיבים בשם פלבונים, שמורידים את הכולסטרול ומגנים על הלב.

ביצים

© pexels.com© pexels.com

בעוד שביצים טובות יותר לעיכול כשהן מבושלות, חום גבוה עשוי להרוס כמה מהערכים התזונתיים שבהן. לדוגמה, חימום במיקרוגל, טיגון וביצים קשות מצמצמים את מספר נוגדני החמצון המצויים ומחמצן את הכולסטרול בביצים. פירוש הדבר הוא שביצה עלומה או רכה הן הבריאות ביותר למאכל – הן ממצות את החלבון בצורה הטובה ביותר ושומרות על הדברים הטובים במקומם. שיטות הבישול הללו לא משפיעות על הצריכה הקלורית.

בצל ושום

© pexels.com

קיצוץ ומעיכת שום ובצל משחררת alliinase, אנזים שעוזר ליצור את הרכיב אליצין. אליצין, בעת צריכתו, עוזר ליצור רכיבים אחרים שמגנים עלינו מפני מחלות. בנוסף, בצל ושום מכילים גופרית, שמשתלבת היטב עם מזונות עשירים בברזל ואבץ, כמו הודו, בקר וכבד.

דגנים ושעועית

© pexels.com© depositphotos.com© shutterstock.com

רכיבים המצויים באופן טבעי בדגנים ושעועית מקשים על העיכול. כשאתם משרים דגנים ושעועית, אתם מקטינים את כמות הרכיבים הללו, והופכים את המינרלים שבפנים זמינים יותר וקלים לעיכול. זה גם עוזר לספוג טוב יותר מינרלים כמו ברזל, סידן ואבץ שמשתחררים עם המים החמים. אם אתם קונים שעועית אדומה, השרו והרתיחו אותה. אחרת, זה יכול לגרום להקאות ושלשול.

ירוקים

© pexels.com© depositphotos.com

כל מה שירוק יש לאכול במצבו הנא. כרוב ניצנים, ברוקולי, אבוקדו, תרד וכל שאר הירוקים המכילים ערכים תזונתיים מסיסים במים אשר רגישים לחום. חום גבוה הורס וויטמין C, חומצה פולית, וויטמינים B1 ו-B5, כך שתקבלו יותר מהם אם תאכלו ירוקים במצבם הנא. לדוגמה, תרד נא הוא בעל כמות משולשת של וויטמין C מאשר תרד מבושל.

* אם אתם פשוט לא יכולים לעכל ברוקולי נא, נסו לבשל את זה על חום נמוח מבלי לחשוף את הירק ליותר מדי מים.

מהם השיטות החביבות עליכם לבישול ואכילת המזונות הללו?