מה המיקום של כאב הבטן שלכם חושף על הבריאות שלכם

כאב חד, קהה או צורב, או התכווצות באיזורים שונים בבטן שלכם יכולה לבשר רבות על המצב הגופני לכם. מאחר והבטן מכילה איברים חשובים רבים וקצות עצבים, ישנם גורמים רבים שיכולים לגרום לכאבים באיורים שונים. דיאטה לא תקינה, עודף מזון, עישון ואפילו תרופות יכולות לגרום לאולקוס, אבני מרה ואפילו לצרבת. זו הסיבה בגינה חשוב לאתר את הכאב ולנקוט בצעדים הנכונים מיד.

צוות האתר שלנו רוצה לציין פעם אחת נוספת את חשיבותו של אורך חיים בריא ולספר לכם כל מה שצריך לדעת על כאבי בטן וכיצד לטפל בהם.


כאב בטן קהה בחלקה העליון של הבטן: עודף גזים


אם אתם חווים כאב קהה בחלקה העליון של הבטן ומרגישים נפוחים, ייתכן ואתם סובלים מעודף גזים. ייתכן ואתם חווים גם סימפטומים אחרים: כאב שבא בגלים וגורם לבטן שלכם להתנפח, מרגישים כאילו משהו זז בטן שלכם או אולי אתם מגהקים ופולטים גזים.

גורמים: אכילה זריזה ובליעה מהירה יכולה לגרום לתחושה הזו. משקאות תוססים, בירה, מוצרי חלב ושעועית גורמים להיווצרות גזים עודפים בבטן.

הפתרון: כדי למנוע מצב לא נעים, יש לצרוך פחות מהמזונות המצויינים לעיל. להקלה מיידית ניתן ליטול גלולה המכילה פחם או שמן מנטה.

כאב בחלקו התחתון של החזה או בקצה הבטן העליונה: צרבת

צרבת (רפלוקס קיבתי-ושטי) יוצר כאב צורב בחלקו התחתון של החזה, ובחלקו העליון של הבטן. בנוסף, אם אתם מרגישים תחושת צריבה בגרון ולפעמים יורגש גם טעם חומצי בגרון שלכם.

גורמים: ישנם כמה מזונות שעלולים לגרום לצרבת. ביניהם: מזונות חריפים ושמנים, אלכוהול (במיוחד יין אדום), בצל נא, שוקולד, פירות הדר, קפה ומשקאות המכילים קפאין. יתרה מזאתף עישון סיגריות אף גורם להחמרת צרבת.

הפתרון: נסו להמינע מאכילת יתר – עדיף לאכול 5 או 6 ארוחות קטנות במהלך היום, במקום 2-3 ארוחות גדולות. בנוסף, מומלץ ללבוש בגדים רפויים ונוחים על הגוף שלא ילחצו על הבטן שלכם, וכמובן להפסיק לעשן.

כאב חמור בחלקה העליון של הבטן:  אולקוס.


אולקוס עשוי להיות הסיבה לכאב חד בחלק העליון של הבטן ובאיזור הכיבה. אולקוס מופיע כשבטנת הקיבה שלכם ניזוקה, והיא עשויה גם להיות התוצאה של שימוש במשככי כאבים חזקים. סימפטומים נוספים של אולקוס: שינוי בתיאבון, סחרחורות, צואה בצבע שחור או אדום, אובדן משקל לא מוסבר, הקאות וכאבים בחזה.

הגורמים: שימוש תכוף באספירין, או בתורפות אנטי דלקתיות אחרות, עישון ואלכוהול משפיעים על הקיבה ועשויים לגרום גם כן לאולקוס.

הפתרון: כדי למנוע אולקוס, מומלץ לשתות לא יותר מ-2 משקאות אלכוהוליים ביום ולא לערבב את זה עם תרופות. עליכם להגביל את השימוש בשככי כאבים ולשטוף ידיים לפני כל ארוחה. חשוב מאוד לשמור על דיאטה שכוללת דגנים מלאים, פירות וירקות וכמובן לחדול מעישון

התכווצויות ונפיחות: תסמונת המעי הרגיז

אם מערכת העיכול שלכם רגישה, אתם עלולים לחוש התכווצות או נפיחות באיזור הבטן ולסבול מתסמונת המעי הרגיז. למקרה זה שתי אפשרויות. או שמערכת העיכול שלכם מתחילה לעבוד מהר מאוד ועלולה להוביל לשלשול, או שהכל מאט ואתם עשויים לסבול מעצירות.

הגורמים: עדיין לא ידועים הגורמים לתסמונת המעי הרגיז, אבל נטען כי הדבר קורב בעקבות שילוב של תנודות חריגות בדרכי העיכול, מודעות מוגברת לתפקודי גוף, והפרעות בתקשורת בין המוח ודרכי העיכול

הפתרון: במקרה זה כדאי לבדוק האם יש לכם רגישות מה למזונות מסוימים.

התכווצויות ושלשול: דלקת הקיבה והמעיים

אם אתם חשים כאב חד והתכווצויות באיזור הבטן, סובלים משלשול מימי (בדרך כלל נטול דם), סחרחורות, הקאות, כאבי שרירים וכאבי ראש תכופים ואפילו חום נמוך ייתכן ואתם סובלים מדלקת בקיבה ובמעיים.

הגורמים: אתם עשויים לחטוף דלקת זו אם אתם שותים מים מזוהמים או אוכלים אוכל מזוהל, או אם אתם משתמשים במגבות, חפצים אישיים וכדומה של אדם הסובל מהמחלה.

הפתרון: כדי למנוע הידבקות שקלו להתחסן, לשטוף את הידיים לפני שאתם אוכלים, לוודא שכולם בבית משתמשים במוצרי היגיינה משלהם ודאגו לחטא משטחים קשים.

כאב קל וקלקול קיבה: רגישות ללקטוז

כאב בטן ונפיחות הם סימפטומים נפוצים שמצביעים על רגישות ללקטוז. זה עשוי לגרום לשלשולים, גזים, או עצירות. כמה סימפטומים אחרים כוללים כאבי ראש, עייפות, אובדן ריכוז, כאבי שרירים ומפרקים, אולקוס בחלל הפה ובעיות בדרכי השתן.

הגורמים: בדרך כלל, רגישות ללקטוז נגרמת ממחסור באנזים במעי בשם לקטז (lactase). הוא מחלק את הלקטוז לשני סוכרים קטנים יותר (גלוקוז וגלקטוז) ומאפשר ללקטוז להיספג מהמעי.

הפתרון: אם אתם מרגישים רגישות ללקטוז, מומלץ לעקוב אחר דיאטה נטולת לקטוז. למרות זאת, יש לוודא שאתם לא מאבדים סידן או אלמנטים חשובים אחרים, אותם אתם מקבלים ממוצרי חלב, נסו לאכול יותר מוצרים כמו ברוקולי, קייל, טונה, סלמון, ומוצרים מחוזקים בסידן חלב סויה.

גזים, שלשול כרוני, נפיחות: רגישות לגלוטן

רגישות לגלוטן היא בעלת סימפטומים רבים, והנפוצים ביניהם הם: שלשול, עצירות, צואה מסריחה במיוחד, נפיחות, כאבי בטן, בעיות עור, אובדן משקל בלתי מוסבר ודיכאון.

הגורמים: אם אתם רגישים לגלוטן, אז מוצרים כמו לחם, פסטה, או כל מזון אחר המכיל חיטה ומוצרי שאינם מזונות המבוססים על חיטה (כמו בצק משחק, לדוגמא), מוצרי קוסמטיקה, או מוצרי אמבט יכולים לעורר סימפטומים כאלו.

הפתרון: כדי לשלוט ברגישות לגלוטן, מומלץ להימנע ממזונות מבוססי חיטה ולהתייעץ עם הרופא שלכם לגבי טיפול תרופתי אפשרי.

כאבים חמורים בחלקה העליון של הבטן ומתחת לכתף: אבנים במרה

לא קל לאתר אבנים במרה. אתם עשויים להבחין בכך רק אם מודלקים ונמצאים באחת התעלות שמעבירות את מיצי העיכול לכבד ולמעי הדק. במקרה זה, הסימפטומים עשויים להיות: כאבי חמורים ופתאומיים בחלקו העליון של הבטן, חום, רעידות וסחרחורות.

גורמים: ישנם כמה סיבות להיווצרות אבנים במרה: לסבול מעודף משקל, לשבת ממושכות, הריון, צריכה של מזונות עתירי שומן וכולסטרול, מחסור במזונות עשירים בסיבים, ,תורשה, סוכרת, ונטילת תרופות המכילים אסטרוגן, כמו אמצעי מניעה אורליים או תרופות הורמונליות.

הפתרון: כדי למנוע היווצרות אבנים במרה עליכם לעקוב אחר כמה חוקים פשוטים: אל תדלגו על ארוחות, שימו עין על המשקל שלכם, ואם אינם עוקבים אחר דיאטה – אובדן משקל מהיר מהווה גם כן סיכון להיווצרות אבנים במרה. בנוסף, נסו לשמור על דיאטה בריאה. השמנת יתר או תת משקל עשויים לשים את הגוף שלכם בסכנה ממשית.

כאב בבטן התחתונה: אפנדיציט (תוספתן)

דלקת בתוספתן קרויה גם בשם אפנדיציט. זהו מצב מסוכן שמצריך טיפול רפואי מיידי. סימפטומים של אפנדציט יכולים להיות כאב חד באיזור הטבור או הבטן העליונה שנע עד לצד ימין של איזור הבטן התחתונה, נפיחות בבטן, חום גבוה וחוסר יכולת לפלוט גזים.

גורמים: גורמים לאפנדציט עשויים להיות: חסימה של פנים מפתח האפנדציט, רקמות מוגדלות בקיר התוספתן (כתוצאה מזיהום בצינוריות הקיבה והמעיים או חלק אחר בגוף), חיידקים, או גידולים שיכולים לזהם את חלל התוספתן או לגרום נזק לבטן

הפתרון: אנחנו לא יכולים למנוע אפנדיציט.
אפנדיציט נפוץ פחות בקרב אנשים שעוקבים אחר דיאטה בריאה ואוכלים מזונות עשירים בסיבים כמו ירקות ופירות. אם אתם חושבים שיש לכם אפנדיציט, התקשרו מיד לרופא שלכם כדי שיבדוק את מצבכם ודאגו לקבל טיפול הולם.

חשוב: אם אחד מהמצבים הבלתי נוחים הללו קורים לכם, היוועצו מיד עם רופא.

האם אי פעם חוויתם כאב בטן שכזה? האם הכאב הזה תואם לאחד התיאורים הללו? נשמח לשמוע את ההתנסות שלכם בתיבת התגובות שבהמשך!