מה עשוי לקרות לגוף שלכם אם תפסיקו לשתות קפה, וכיצד להתמודד עם זה

אומרים שלצרכן קפה אמיתי יש אישיותך כפולה: האדם שהם לפני שהם לוגמים את הקפה שלהם, וזה שלאחריה. אם אתם יכולים להתייחס לזה, הסיכויים הם שאתם מודעים בהחלט לכמה ממכר קפאין יכול להיות.

כל צוות האתר שלנו מודע שלוותר על כוס קפה טעים בבוקר זה קשה ורוב האנשים בסוף חוזרים לסורם. זו הסיבה שבגינה החלטנו לספר לכם כיצד הגוף שלכם מגיב כשאתם מוותרים על ההרגל הזה ומה אפשר לעשות בנידון.


משקל הגוף שלכם עשוי להשתנות


© Shutterstock.com

שינוי במשקל הגוף עשוי להתרחש ולגרום מתח עבור אנשים מסוימים שמפסיקים לשתות קפה.


קפאין הוא למעשה מאיץ חילוף חומרים, ופירוש הדבר שהגוף שלכם שורף קלוריות ביעילות יתרה. כשאתם מפסיקים לשתות קפה, אספקת הקפאין לה הייתם רגילים כבר חסרה את השפעות שריפת הקלוריות, ואתם יכולים למעשה לעלות במשקל. ההיפך הוא הנכון, אם הייתם רגילים לשתות 3 פראפוצ׳ינו ביום והפסקתם, אתם עשויים להוריד במשקל, מאחר ואינכם צורכים כמות קלוריות כה רבה.

יהיה קשה יותר להתרכז


© Shutterstock.com

צריכת קפה הופכת אנשים עירניים יותר מאחר והיא מאיצה שחרור של דופאמין ואדרנלין, שבתורו מאיץ את הפעילות המוחית ומעלה את לחץ הדם. פירוש הדבר הוא שברגע שתפסיקו לשתות קפה, תתמודדו עם קשיים כאשר תצטרכו להתרכז בעבודה או במטלות חשובות אחרות מאחר והמוח שלכם כבר לא מגורה כפי שהוא רגיל.

ייתכן ותחוו רעידות

זה אולי נשמע רציני, אבל אין מה לדאוג. קפאין הוא מקור גירוי עומתי למערכת העצבים המרכזית. ברגע שתפסיקו, ייתכן ותחוו רעידות בשל הוויתור על אפקט הגירוי. כמה אנשים חווים רעידות בידיים בגלל שהם רגילים לצריכת יתר של קפאין.

שלא כמו יתר הסימפטומים עליהם דיברנו בכתבה, רק מעטים הם אלה המוותרים על קפאין אשר חווים רעידות. אך אל תלחצו – הרעידות הלא נוחות הללו בידיים יחלפו לאחר 9 ימים לכל היותר מכוס הקפה האחרונה שלכם.

חרדה תחדור לחייכם


© Shutterstock.com


אפילו אם אינכם אנשים חרדתיים מטבעכם, סביר להניח שתחוו חרדה מסוימת ברגע שסימפטומים של גמילה ייכנסו לפעולה. חרדה מוגברת היא נפוצה בקרב שתייני קפה מכורים שהחליטו לפרוש מהמשקה האהוב עליהם. זה קורה בגלל שחוסר איזון כימי במוח נגרם בשל אי צריכת קפאין מספקת.

כאבי ראש תכופים


© Shutterstock.com

כאבי ראש הם, למרבה הצער, תופעת לוואי של חסך בקפאין. זה נגרם ע״י התרחבות העורקים שלכם, דבר המאיץ את זרימת הדם למוח. ברגע שהגוף מתרגל לזרימת דם מוגברת, כאבי הראש יחלפו בסוף. אנחנו יודעים כיצד מרגיש התהליך הזה – חוסר המנוחה הקשור בכאבי הראש עשוי להיות בעל השפעה שלילית על פעילויות היומיום שלכם.

אנרגיה נמוכה


© Shutterstock.com

אחת הסיבות העיקריות בגינן אנחנו מתמכרים לקפה היא בגלל האנרגיה המוגברת שזה מעניק לנו. למרבה הצער, האפקט הזה נמשך בממוצע רק 5 שעות, וזו הסיבה שרבים מאיתנו שותים יותר מספל אחד ביום, בתקווה שנהיה מפוקסים ומלאי אנרגיה במהלך היום. לזה, בכל מקרה, תהיה השפעה הפוכה ברגע שנפסיק לשתות קפה. רוב האנשים המכורים לקפאין חווים עייפות עם תחילת סימפטומי הגמילה.

כיצד ניתן לצמצם את ההשפעות השליליות הללו?

כפי שאתם יכולים לראות, הגוף שלנו מגיב באופנים שונים כשאנחנו חוסכים ממנו את כוס הקפה של הבוקר (ואת זו של אחר הצהריים, לצורך העניין). החדשות הטובות הן שישנן דרכים להקל או אפילו למנוע תופעות אלה. הנה רשימה של דברים שאפשר לעשות אם אתם רוצים להפסיק לשתות קפה לתמיד וצריכים להתמודד עם ההשלכות.

הקטינו את צריכת הקפאין שלכם בהדרגה


© Shutterstock.com

זהו, ללא ספק, הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות כשאתם מחליטים לוותר על צריכת הקפאין שלהם. זה עובד מעולה אם אתם עושים את ה יחד עם הפרטנר שלכם או השותף לדירה, לדוגמה. אם אתם אוהבי קפה אמיתיים ושותים, בוא נאמר, 3 כוסות ביום, נסו לשתות רק 2 למשך שבוע. לאחר מכן הקטינו את הכמות לספל אחד בלבד בבוקר, עד שלבסוף תחדלו לחלוטין. השבועות הללו יעזרו לכם ללא ספק להתמודד עם המתח הכרוך באי ספיקת קפאין במערכת שלכם.

שמרו על אספקת נוזלים מספקת ושתו תה


© Shutterstock.com

אספקת נוזלים תקינה היא הכרח, במיוחד אם אתם במסלול להפוך לצרכני קפאין לשעבר. שתו כוס מים בכל שעה – זה אמור להספיק. החליפו את כוס קפה של הבוקר עם התה האהוב עליכם כדי לשמור על ההרגל, ללגום משהו בבוקר.

התעמלו וודאו כי אתם נחים


© Shutterstock.com

צמצום המתח ושמירה על רמות אנרגיה מספיקות הם הדברים שעליכם לעשות כשאתם מתכננים לוותר על הקפה. תוכלו להוסיף פעילויות שונות, כמו ריצה בת 10 דקות סביב הבלוק או אימוני משקולות. כל אלה מעולים לזרימת הדם שלכם ויגבירו את כמות האנרגיה שלכם. היותכם פעילים תגביר את העירנות שלכם ותוכלו לוותר בקלות על ספל הקפה שלכם.

שנו את הדיאטה שלכם


© Shutterstock.com

דבר אחד שעליכם לזכור בעודכם מתמודדים עם תסמיני גמילה מקפאין היא שינוי בדיאטה שלכם, כמו צריכה מוגברת של מזונות עשירים בסיבים. באופן אידיאלי, עליכם לאכול יותר פירות וירקות, מאחר ואלה מקורות טבעיים של סיבים להם אתם זקוקים.

עלייה בצריכת הסיבים שלכם תספק לגוף שלכם את האנרגיה לה הוא זקוק לאחר שפרשתם מקפאין. צריכת יותר פירות וירקות היא בעלת השפעות בריאותיות רבות יותר, כמו עלייה בריכוז נוגדני החמצון שאתם מאבדים כשאתם חווים תסמיני גמילה מקפאין. אחרון אבל לא חביב, צריכת סיבים מוגברת והערכים התזונתיים הנכונים תעזור לכם להתמודד עם עצירות, שהיא תופעת לוואי נוספת של וויתור על קפאין.

אז הרי לכם: התנזרות מקפאין יכולה להשפיע על הגוף שלכם ביותר מאופן אחד ועליכם להיות מוכנים לעתיד לבוא, וזו הסיבה מדוע החלטנו לספר לכם מה קורה כשאתם מפסיקים לשתות קפה.

האם ניסיתם פעם להפסיק לשתות קפה או להקטין את הצריכה היומית? אתם יותר ממומזנים לשתף אותנו בחוויה האישית שלכם בתיבת התגובות בהמשך!