מה קורה למוח שלכם כשאתם צורכים מזונות קרים

אתם עשויים לחוות כאב ראש קצר אך אינטנסיבי לאחר שצרכתם משהו קר. זה נקרא ׳קיפאון מוחי׳, הידוע גם כ׳כאב ראש גלידה׳, וזה יכול לקרות לכם לפעמים כשאתם אוכלים גלידה או שותים מים קרים. רוב הזמן זה נמשך רק כמה שניות, ואתם יכולים שוב ליהנות מהמשקה או המזון הקר שלכם מיד, אבל חשוב ללמוד אודות כך כדי שנוכל לנסות ולהימנע מזה.

צוות האתר שלנו רוצה להסביר לכם כיצד זה עובד ומה קורה לנו כשאנחנו חווים ׳קיפאון מוחי׳ – אך אל דאגה, זה לא משהו חמור.


כיצד לזהות קיפאון מוחי

זה קורה זמן קצר לאחר שצרכתם משהו קר, כמו גלידה או מים, וזה נוגע בגג הפה שלכם. זה גם יכול להתרחש אם נשמתם פנימה משהו קר. אנשים בדרך כלל חווים זאת כשמזג האוויר חם והם צורכים משהו קר מאוד. התחושה שאנחנו מקבלים כוללת כאב חד ופתאומי בחלק הפנימי של הראש. הכאב הזה לא נמשך זמן רב מדי, זה בדרך כלל נמשך כמה שניות עד 2 דקות במקרים מסוימים.


הגורם לקיפאון מוחי הוא עדיין בגדר מסתורין

כשאתם צורכים משהו קר, או אפילו אוויר קר יכול לשנות את הטמפרטורה בחלק האחורי של הגרון שלכם בהצטלבות שבין עורק הצוואר הפנימי והעורק המוחי קדמי. לדבריו של מדען המוח דוויין גודווין, המוח לא אוהב שינויים, לכן קיפאון מוחי, בדרך זו או אחרת, הוא אמצעי מניעתי. אז כשהקור מכה, זה גורם להתרחבות והתכווצות של העורקים הללו וזו התחושה שהמוח מפרש ככאב.

קיפאון מוחי אל מול מיגרנות

מחקר הראה שאנשים שסובלים ממיגרנות הם בעלי סבירות גבוהה יותר לחוות קיפאון מוחי. בכל מקרה, ההבדל החשוב והגדול ביותר בין השניים הוא שקיפאון מוחי נמשך רק זמן קצר ומתנדף מעצמו ללא צורך בתרופות. בעוד שמיגרנות, לא רק נמשכות זמן רב יותר, אלא גורמות לסימפטומים אחרים כמו סחרחורת.

אתם יכולים ״לטפל״ בקיפאון מוחי די בקלות

כפי שציינו, קיפאון מוחי לא נמשך זמן רב מדי, אבל אם אי פעם נחווה אחד כזה יש כמה דרכים טובות לגרום לזה להסתיים מהר יותר. השיטה הראשונה היא לשתות משהו חם או בטמפרטורת החדר. הדרך השנייה היא ללחוץ את הלשון שלכם כנגד גג הפה. החום של הלשון יעבור לסינוסים ויחמם את העצבים שגורמים למוח לקפוא. שמרו על הלשון למעלה עד שהכאב נעלם.


הדבר הכי טוב לעשות הוא להימנע מזה לחלוטין

חרף העובדה שזה לא מסוכן עבורנו, זו עדיין תחושה בלתי נעימה, לכן אם אתם רוצים להימנע מזה, הצעדים הם פשוטים. הימנעו מלעכל משקאות או מזונות קפואים והימנעו מלנשום אוויר קר. אם אתם אוכלים משהו קר, אכלו זאת לאט. וכשאתם יוצאים החוצה בטמפרטורות נמוכות, מסכה לפנים או צעיף יכולים להגן עליכם מפני האוויר.

האם אי פעם חוויתם קיפאון מוחי? כמה זמן זה נמשך?