מחסור בשינה יכול לגרום למוח לאכול את עצמו, כך לפי מחקר

עבור אנשים מסוימים, נדודי שינה הם עניין שבשגרה. מתח, פעילויות יומיומיות, וקצב חיים מטורף יכולים להקשות עלינו להירדם בלילה, וערות ממושכת מסוכנת לבריאות שלכם.

צוות האתר שלנו רוצה לספר לכם אודות מחקר שעשוי לגרום לכם לשקול מחדש את חשיבות שגרת השינה שלכם.


שינה עוזרת לנו לשחרר רעלנים

שינה מתקנת את המערכת החיסונית שלנו, מערכת הנשימה ורמות האנרגיה שלנו, ומאפשרות למוח לעבד את המידע שצברנו במהלך היום, בנוסף לאיזון לחץ הדם וקצב הלב. אבל היא גם מעלימה רעלנים מהפעילות העצבית שאנחנו חווים במהלך היום. כשאנחנו לא זוכים לשעות שינה מספקות, הגוף שלנו ממיר את הרעלנים הללו למעין רזרבה של דלק.


שימוש בדלק מוחי

בטווח הקצר, חיסול הרעלנים הללו יכול להיות יעיל עבור בריאות המוח שלנו, מאחר ונעשה שימוש בכל האנרגיה לתהליך הזה. בכל מקרה, בטווח הארוך, במקרה של אנשים שסובלים מדום נשימה בשינה או נדודי שינה כרוניים, שימוש בכל המאגרים של המוח יכול להשפיע על תפקודו ולתרום להידרדרותם של איברים חיוניים.

מחקר בעכברים

צוות של מדעני מוח, בפיקוחו של מישל בלסי מהאוניברסיטה הפוליטכנית של מרקה (Marche) באיטליה, ערכו מחקר ובו השתמשו בעברים שחולקו לקבוצות שונות: הקבוצה הראשונה ישנה כמה שרצתה במהלך היום, השנייה נאלצה להתעורר ולישון פחות מ-8 שעות ביום, והשלישית נשארה ערך במשך 5 ימים ברצף כך שהמדענים יוכלו לבדוק את ההשפעות על המוח שלהם.

ניקיון תאים

אסטרוציטים אחראים לתפקוד הניקיון העצמי של המוח והם גם נוכחים אצל עכברים. כך, בעזרת התבוננות בפעילות התאים הללו, הצליחו להגיע לתוצאה. בסוף הניסוי הזה, במוחם של עכברים שישנו זמן ארוך דיו הייתה פעילות אסטרוציטית של 6%, בקבוצה השנייה הייתה פעילות של 8% ובשלישית, לאחר 5 ימים, הייתה פעילות של 13.5%. פרוש הדבר הוא שהתאים שלנו יערכו יותר ״ניקיון״ כשאנחנו ישנים פחות.


המוח עשוי לאכול את עצמו

בעכברים, התהליך הזה למעשה מורכב מצריכת הסינפסות במוח שלהם ומציע שאותה השפעה קורית גם בקרב בני אדם. חוסר בשינה כמה לילות ברצף יכול לגרום להצפה בתפקוד הזה, לגרום לנו לנטייה במחלות ניווניות כמו אלצהיימר וגם לתרום לדמנציה בטווח הארוך.

טיפים לשינה טובה יותר

ישנן שיטות שונות שיכולות לעזור לכם להירדם אפילו אם יש לכם נדודי שינה, אבל אם הבעיה שלכם נמשכת, אנחנו ממליצים שתראו רופא.

  • תרגלו מדיטציה
  • הפכו את האווירה בחדר לנוחה יותר.
  • עשו פעילות גופנית.
  • הגבילו את השימוש במכשירים חשמליים.
  • לכו לישון בכל יום באותה שעה.
  • הקטינו את צריכת הקפאין שלכם
  • היחשפו לאור השמש במהלך היום ובזמנים נאותים.

האם אתם חושבים שתופעה זו מתרחשת גם במוחם של אנשים? אילו שיטות עוזרות לכם שפר את איכות השינה שלכם? נשמח לשמוע את דעתכם בתיבת התגובות בהמשך!