מחקר חדש חושף: כל הסיבות מדוע רצוי שלא תישנו על צד ימין

לקנו הגדול, לפחות כך אני מקווה, ישנים בממוצע קרוב ל 8 שעות כל לילה. הדבר אומר שאנו למעשה מבזבזים שליש מהיממה שלנו על שינה ואם נרחיק מעגל אחד החוצה, אנו ישנים שליש מהחיים שלנו!

שינה היא דבר קריטי ומאוד חשוב כדי לשמור על בריאותינו כראוי, כך שאם קרה ועבר עליכם לילה קשוח עם שינה לא טובה, סביר מאוד שתחושו עייפים במהלך היום אך לא רק – הגוף שלכם יכול פשוט להתמוטט ולצאת מאיזון.


לאחרונה התפרסם מחקר שנערך באוניברסיטת פנסילבניה אשר מטרתו הייתה לבחון את מדד איכות השינה על פי התנוחה העדיפה ביותר. מהמסקנות הבולטות של המחקר נמצא כי אופן השינה שלנו, כלומר התנוחה בה אנו ישנים הינה בעלת משמעות רבה מאוד וכי עלולים להיות לה אפקטים דרמטיים על הבריאות שלנו.


מחקר חדש חושף: כל הסיבות מדוע רצוי שלא תישנו על צד ימין

1. שינה על צד שמאל תסייע לפעילות הלב

במחקר הוכח כי שינה על צד שמאל ולא על צד ימין תורמת לפעילות תקינה של הלב. עורקי הלב המובילים דם מחומצן אל כל הגוף נמצאים בצידו השמאלי של הלב, ולכן כאשר אנו ישנים על צד שמאל, אותם עורקים מקבלים כמעין דחיפה וסיוע קטנים וכך פעילותם טובה יותר במהלך השינה.

מחקר חדש חושף: כל הסיבות מדוע רצוי שלא תישנו על צד ימין

2. מצוין לעיכול

כאשר אנו ישנים על צד ימין, חומצות ומיצי העיכול שנמצאים בקיבה שלנו מוצאים דרך פשוטה לעלות חזרה אל הוושט ולגרום לצרבות. ניתן לחוש זאת היטב כאשר אנו קמים בבוקר – אם תבחנו זאת תראו שבימים בהם קמתם עם צרבות, סביר כי ישנתם על צד ימין בלילה. לכן, שינה על צד שמאל תביא לכך שמיצי העיכול, החומצות והחומרים הנדרשים לעיכול נכון לא יעשו את דרכם אל הוושט שלכם.

3. מערכת ניקוז הנוזלים שלכם תעבוד בצורה טובה יותר

בגוף שלנו ישנה מערכת הנקראת "מערכת הלימפה". מערכת זו בעיקרה אחראית על פעילות תקינה של מערכת החיסון שלנו ומשמרת את מאזן החלבונים וכן חשובה מאוד במעבר ובניקוז תקין של נוזלים עודפים המצטברים בגופינו, ברקמות השונות או מעבר לדפנות כלי הדם. על פי המחקר, הוכח כי שינה על צד שמאל תסייע משמעותית לפעילות מלאה ושלמה של מערכת הלימפה בגופינו.

מחקר חדש חושף: כל הסיבות מדוע רצוי שלא תישנו על צד ימין

4. נכון יותר מבחינה אנטומית ומבנית של הגוף

גם הקיבה וגם הלבלב מצויים בצד השמאלי של הגוף ולכן שינה בצד זה תסייע על מנת להקל על העבודה שלהם. שינה בצד ימין תקשה על המטבוליזם הדרוש באיברים וברקמות הללו.


מחקר חדש חושף: כל הסיבות מדוע רצוי שלא תישנו על צד ימין

5. שחרור לחץ בטחול

הטחול בגוף שלנו נמצא גם כן בצד שמאל. תפקידו של הטחול הוא לנקז ולנקות את הדם. תוצרי לוואי של המטבוליזם שלנו עוברים גם הם לטחול דרך מערכת הלימפה ושם מתבצע סינון ונקיון מחדש. מכאן ששינה על צד שמאל תעזור לטחול לבצע את תפקידו בצורה הטובה ביותר.

מחקר חדש חושף: כל הסיבות מדוע רצוי שלא תישנו על צד ימין

צפו בסרטון הבא שימחיש לכם בדקה אחת בלבד מדוע כדאי לכם לישון על צד שמאל:

אז עם כל כך הרבה יתרונות ותועלות לשינה על צד שמאל, זה פשוט פשע לא לתת לזה ניסיון אמיתי – בכל אופן, זה לא יכאב לאף אחד אם תנסו. אז אם אתם אוהבים אותם, שתפו את הכתבה הזו עם החברים שלכם או עם בן הזוג שלכם כדי שגם הם יוכלו מעתה לישון טוב יותר.