מתקשים לאבד במשקל? כנראה שאתם לא מכירים את סוג הגוף שלכם! אך כל זה עומד להשתנות…

עצות רבות הניתנות לנו בעניינו כושר ואובדן משקל הן כלליות מדי. הן משתפרות ככל שהמדע מתקדם והידע בתחום התזונה ממשיך להתפתח. אבל זה לא תמיד "מתאים" למצב הספציפי שלכם.

בעוד שני אנשים בעלי מבנה גוף שונה יעקבו בדיוק אחר תוכנית תזונת פליאו ואורח חיים, אנחנו לא יכולים להתעלם מהעובדה שלכל גוף יש סט צרכים שונה.


הבנת סוג הגוף שלכם – והאופן בו אתם מגיבים לצריכת מזון ואימוני כושר – הופכת את ההתאמה למושלמת בעזרת שימת לב לפרטים שיעזרו לכם להתקרב יותר ליעדי הכושר אליהם אתם שואפים.


סוגי גוף 101

מתקשים לאבד במשקל? כנראה שאתם לא מכירים את סוג הגוף שלכם! אך כל זה עומד להשתנות...

אתם בטח כבר מכירים את שלושת סוגי הגוף העיקריים: אקטומורפי, מסומופרפי ואנדומורפי.

אז מאיפה כל זה התחיל?

הכל התחיל בשנות ה-40 של המאה הקודמת, כשוויליאם הרברט שלדון, פסיכולוג אמריקני, פיתח את התיאוריה שלו. כל אחד מאיתנו, ע"פ שלדון, "נופל" לאחת משלושת סוגי הגוף האלו (הנקראים גם "סומטו-סוגים") – או שילוב של השלושה. הגנטיקה היא המכריעה את הסומטו-סוג בקרב אנשים שונים.

המחקר של שלדון חשף כמה תובנות מבריקות לגבי התבניות בהיבט הפיזי-וויזואלי. אבל כמה חלקים מהתיאוריה שלו השתבשו לחלוטין, ובמהרה.

זוכרים שאמרתי ששלדון היה פסיכולוג?

ובכן, לאחר שזיהה את שלושת הסומטו-סוגים וכיצד לסווג אותם, שלדון המשיך וטען כיצד לכל אחד מהסוגים הללו יש מאפיינים ודפוסי התנהגות שונים. הוא חשב שאקטומורפים, לדוגמה, נוטים יותר להיות מתוחים ומעדיפים להתבודד. מסומורפים הם אמיצים ונוטלי סיכנים, ואנדומורפים אוהבים אוכל, נוחות וחברה.

חוקרים אחרים פטרו את ההיבטים הפסיכולוגיים של הסומטו-סוגים של שלדון והפכו אותם לספוקלציה ולפסאודו-מדע.
אבל ההיבטים הפסיכולוגיים שימושיים גם כיום – עם השלכות לגבי הכושר שלכם.

הבנת סוג הגוף שלכם יכולה לסייע לכם להגיע ליעדי הכושר שהצבתם לעצמכם.


הבנת סוג הגוף שלכם יכולה לסייע לכם לעשות את הכיוונונים הדרושים ולהגיע לפסגת המצב הפיזי שלכם.

הנה תקציר מהיר של שלושת הסומטו-סוגים השונים ומה שעליכם לדעת:

אקטומורפים

חשבו על רץ מרתון אולימפי. אם אי פעם הייתה תמונה מושלמת, כדי לסכם, סוג הגוף האקטומורפי עונה בדיוק על כך! שחקני NBA משתרכים שניים מאחור.

חושבים שאתם אקטומורפים בעצמכם? הנה כמה סימנים שיעזרו לכם לזהות:

מאפיינים

* מבנה גוף רזה
* קשיים בבניית שריר ושומן. החסינות של האקטומורפים מפני השמנה נראית לעתים כיתרון של ממש, אבל זה יכול להיות חרב פיפיות. קשה להם בנוסף גם לבנות שריר. אלו העובדים בחדר הכושר יצטרכו לעבוד קשה יותר כדי לראות תוצאות
* חילוף חומרים מהיר מאוד. לכל אחד יש את החבר הזה שיכול לאכול פשוט הכל ועדיין לא להעלות במשקל. רוב הסיכויים שהם אקטומורפים!.
* צלעות ארוכות
* ירכיים צרות ועצם בריח צר. לאקטומורפים יש מסת שריר נמוכה משאר סוגי הגוף.
* מפרקים קטנים. דבר נפוץ הוא שלאקטומורפים יש פרקי יד וקרסוליים קטנים.
* מסת שריר נמוכה במיוחד. לאקטומורפים שריריים יש נטיח להיות רזים וחוטיים.

טיפים בנושאי תזונה וכושר לאקטומורפים

אם אתם אקטומורפים, ייתכן ואתם מנסים להעלות במשקל בעוד כל האחרים רוצים להיפטר ממנו. זה הופך את תוכנית הכושר והתזונה שלכם לשונה במעט.

אחד האתגרים הגדולים עבור תזונת פליאו לאקטומורפים היא פשוט לצרוך יותר קלוריות. מזונות פליאו דחוסים בערכים תזונתיים, ופירוש הדבר שימלאו אתכם, אך הם פחות דחוסים בקלוריות בשונה ממזונות מעובדים טיפוסיים של ימינו. אז אם אתם עובדים קשה ומנסים לבנות שרירים, כדאי שתזכרו לאכול מספיק כדי לפצות על חילוף החומרים המהיר שלכם.

כנראה שתוכלו לאכול יותר פחמימות (גם עתירים בעמילנים) משאר סוגי הגוף מבלי להעלות במשקל. אותו הדבר מתייחס גם למזונות פליאו עשירים בקלוריות כמו אבוקדו, זיתים ואגוזים. אכלו הרבה מן המזונות הללו כדי לקבל את האנרגיה המספקת לה אתם זקוקים כדי לעבוד קשה בחדר הכושר – מבלי להעלות במשקל.

האופן בו אתם מתעמלים זקוק גם כן לשינוי. ייתכן ותצטרכו להגביל את התרגילים הקשורים בפעליות הלב (מה שרק יקשה עליכם להעלות במשקל) ולשמור את האנרגיה והזמן לאימוני כוח במקום. אקטומורפים יכולים לראות תוצאות מדהימות בהרמת משקלים כבדים כמה פעמים בשבוע ולהתמקד על הרמות רבות-מפרקים – כמו deadlifts וסקוואטים.

מסומורפים

אם אתם עוצמים את העיניים שלכם וחושבים על מבנה הגוף האתלטי, ייתכן ואתם רואים מסומורף. רזה, אך שרירי ובעל פרופורציות נכונות.

כמו סוגי הגוף האחרים, קשה למצוא מישהו שמתאים בדיוק לקטגורית המסומורפים. הנה כמה מהסימנים:

מאפיינים:

* מבנה גוף ועצמות בינוני.
* שרירים ארוכים ומעוגלים.
* מותניים צרות
* מגיבים במהירות לאימוני כוח. מסומורפים יכולים להראות התקדמות מהירה בחדר הכושר או בקרוספיט, ולהעמיס על עצמם שרירים מבלי להוסיף שומן.
* מפרקים דקים יותר
* עצם בריח רחבה

טיפים בנושאי תזונה וכושר לאקטומורפים

למסומורפים אין יותר מדי מה לדאוג, לא משנה אם הם מנסים להוריד במשקל, להוסיף שרירים, או שניהם יחד. הם מתפקדים מצויין בדיאטה מאוזנת ועשירה בירקות, פרוטאין ושומנים בריאים. הם לא יכולים לאכול טונות של פחמימות מבלי להעלות במשקל (בשונה מאקטומורפים טהורים), אבל הם יכולים לשגשג בזכות צריכת פחמימות מעודנת. מסומורפים צריכים גם להיות זהירים יותר מאקטומורפים עם ימים החורגים מהתוכנית המאוזנת שלהם, אלכוהול ושאר "פינוקים".

מסומורפים יכולים להשתמש בגישה מאוזנת בנושא אימוני כוח ולב. זה ישמור אותם רזים אך חזקים.

אחת הסכנות הגדולות ביותר עבור מסומורפים היא שאננות. קל מאוד "להחליק" את עניין מבנה הגוף האתלטי הטבעי, מה שאנשים רבים עושים ברגע שהם נכנסים עמוק לעבודה שלהם ומוותרים על ספורט ופעילויות אחרות. אבל אפילו אתלטים מטבעם יכולים להעלות במשקל ולאבד את מסת השריר מבלי התחייבות של ממש כלפי אורח חיים בריא.

אנדומורפים

אנדומורפים נוטים להיות רחבים, מוצקים וחזקים, למרות שהם מאחסנים שומן רב בשרירים שלהם. חשבו על המתאבק הטיפוסי או מרים המשקולות.

הנה כמה סימנים המעידים על מבנה גוף אנדומורפי:

מאפיינים:

* מבנה גוף חסון
* קושי באובדן משקל עודף
* משמינים בקלות והופכים שריריים.
* מותניים רחבות כמו (או רחבות יותר) עצם הבריח שלהם
* מבנה עצמות גדול יותר
* רגליים וידיים קצרות ודקות.
* כלוב צלעות עבה
* מפרקים רחבים ועבים

טיפים בענייני כושר ותזונה לאנדומורפים

אנדומורפים יכולים להעמיס כמות אדירה של שרירים. אבל זה יכול להעלות להם ביוקר בחדר הכושר אם הם אינם זהירים בעניין הדיאטה שלהם.

אחד מהבדלי המפתח בין אנדומורפים ושאר סוגי הגוף: הם מאחסנים בדרך כלל יותר שומן תת עורי. זה עניין שיש לשים אליו לב בגלל ש"לסחוב" עליכם שומן הופך אתכם לבעלי נטייה…להשמין יותר. כשעולה כמות השומן התת עורי, עולה גם ההתנגדות לאינסולין. לכן על אנדומורפים לדאוג ולהימנע ממזונות ומשקאות שיקפיצו את האינסולין בחדות.

כמה ממפגעי האינסולין החמורים ביותר הם סוכרים ופחמימות. אם אתם בעלי מבנה אנדומורפי, כדאי שהדיאטה שלכם תזכיר דיאטת פליאו את תהיה דלת פחמימות. התמקדו בפרוטאין מן החי. והשומנים הבריאים יעניקו לכם את הערכים התזונתיים להם אתם זקוקים מבלי להקפיץ את רמות האינסולין בחדות מסוכנת.

בנוגע לכושר, אנדומורפים צריכים לעשות יותר תרגילי לב כדי "לקלף" את השומן העיקש. אם הם ישלבו אותם באימוני כוח, הם יכולים להשיג מבנה גוף מדהים.

רובנו משלבים את שלושת סוגי הגוף הללו

אם עברתם על שלושת סוגי הגוף שציינו ולא מצאתם אחד שמתאים לכם בדיוק, אל דאגה. רובם המוחץ של בני האדם מורכבים מכל סוגי הגוף השונים. לכן ישנו סיכוי שיש לכם מאפיינים של מסומורפים ומאפיינים אחרים של אנדומורפים, לדוגמה.

כמה תוויות גוף אחרות משקפות את מבנה הגוף. "גוף אגסי" הוא באמת שילוב של פלג גוף עליון אקטומורפי, עם ירכיים ומותניים של אנדומורפים. "גוף תפוחי" הם ההיפך המוחלט, עם טורסו של אנדומורפים ופלג גוף תחתון של אקטומורפים.

אל תדאגו באם אתם נופלים לכל אחת מהקטגוריות. הדברים העיקריים אליהם יש לשים לב הם: 1) באיזו קלות אתם נפטרים מהשומן ואיפה אתם צוברים שומן ו-2) הקושי בבניית השרירי. אם אתם מכירים את הדברים הללו, פשוט התאימו את צריכת הפחמימות שלכם ומשטר האימונים כדי להתקדם לעבר מבנה הגוף הרצוי.

עכשיו תורכם!

סוג הגוף שלכם נקבע ע"פ גנטיקה, אבל זהו בהחלט לא דבר שיש להירתע מפניו. עליכם לקבל את סוג הגוף שלכם ולקבל החלטות יומיות שיעזרו לכם לשמור על הבריאות.

חשוב מאוד להיות מודעים לדברים הללו אם אתם מנסים להגיע לפסגת הכושר הגופני שלכם. אם אתם חושקים ביותר אנרגיה, אורח חיים ובריאות, המתכון הוא אחיד ופשוט עבור כולם: אכלו היטב, שמרו על פעילות, שנו די הצורך וטפלו במתח שאתם חווים. אל תזיעו יתר על המידה בנסיון לקלוע לפרטים.

איזה סוג גוף (או שילוב של כמה סוגים) נראה לכם שאתם? האם ערכתם שינויים בדיאטה שלכם או באורח החיים על סמך הנאמר? ספרו לנו בתיבת התגובות שבהמשך ושתפו אותנו בחוויה שלכם!