עבדתי במשך 10 שנים בתחום הפרסום ברשתות השיווק ואני מוכן לספר לך על כל הטריקים שמכשילים אתכם בחנויות

שלום, כולם! שמי פאבל וביליתי למעלה מ-10 שנים בתחום הפרסום ברשתות השיווק הגדולות ובחברות בינלאומיות. אני יודע המון טריקים מתוחכמים בהם השתמשו בקולגות שלי כדי לגרום לאנשים רגילים לקנות הרבה יותר ממה שהם צריכים. מדוע רשתות השיווק רוצות שיהיה ברשותכם כרטיסי בונוס, מהו ״מס ורוד״ ומדוע כולם אוהבים לאסוף מדבקות עם הנחות – את כל התשובות הללו ועוד בכתבה הזו.

במיוחד עבור צוות האתר, אחשוף את הסודות שרשתות השיווק הללו מסתירות מהלקוחות שלהם.


1.הלוקרים אינם שם כדי למנוע גניבות


© media_retail / instagram

ארוניות שמיועדות לאחסון התיקים שלכם בכניסה לרשתות הסופר אינם שם כיוון שהם מפחדים מגנבים שמנסים להחביא מוצרים בתיקים שלהם ולעזוב את החנות. למעשה, הלוקרים האלה נועדו לשחרר את הידיים שלכם מדברים בעת הכניסה. כיוון שאם אתם נושאים תיק כבד על הכתף שלכם, יש סבירות גבוהה שלא תקנו הרבה דברים.


2. עגלות גורמות לכם לקנות יותר ולבזבז יותר זמן


© AboveZero / pikabu

צורתה הטרפזית המיוחדת של העגלה עוצבה במיוחד כדי לגרום לכם להרגיש שאתם קונים הרבה מוצרים – עד שאתם מתחילים לארוז אותם בשקיות בקופה.

בכל שנה, העגלות הופכות גדולות יותר ויותר. לפי מומחים, מאז 2009, גודל העגלות בסופרים כמעט הכפיל את עצמו והוביל לעלייה של 40% בהכנסות.

בנוסף, יש סיבה מדוע בסופרים יש אריחים שגורמים לעגלה להטלטל ולקשקש. הם מנסים לגרום לכם לנוע לאט יותר ולגרום לכם לצרות למלא את העגלה מהר יותר ולעצור את הרעש.

ישנם טריקים נוספים שיגרמו לכם להישאר זמן ארוך יותר בסופר: לדוגמא, עמדות לטעינת טלפון ממש על ידית העגלה.

3. מתנות בחינם שעליכם לשלם עליהן


© zakutkat / instagram


בכל פעם שאתם מקבלים מתנה על כך שהוצאתם סכום כסף מסוים (בדרך כלל משהו שקשור בילדים), אתם נלכדים בתעלול שיווקי פשוט. כעת, הילדים רוצים את כל האוסף ואתם חייבים לבקר בחנות הספציפית הזו ולהוציא סכום כסף מסוים כדי לקבל את הצעצוע הזה.

4. ״המס הורוד״ שגורם לאישה לשלם יותר


© argabibliotekstanten / instagram

״המס הורוד״ הוא מגמה בתמחור בה מוצרים של נשים עולים פי כמה יותר מאותם המוצרים לגבר. לעתים הם מגיעים באריזה ורודה והם זהים למוצרים לגבר במושגים של מאפיינים ותכונות (לדוגמא, סכיני גילוח). לכן, על פי מחקרים, מוצרים לנשים, בממוצע, עולים 7% יותר ממוצרים לגבר.

5. מדבקות עם הנחות כדרך לשחק עם הלקוחות

כשהיינו ילדים, לרובנו היה אלבום מדבקות בו היינו צריכים לאסוף את כל המדבקות מהמסטיקים ודברים כאלה, וזה היה מאוד מעניין. ואפילו שאנחנו מבוגרים עכשיו, רשתות השיווק זוכרים את תחומי ההתעניינות שהיו לנו בילדות והמציאו את הקטלוגים הצבעוניים הללו שגורמים לכולנו לאסוף מדבקות ולקבל הנחות.

פה המשחק מתחיל, אז אם מילאתם את כל המקומות הריקים, אתם מתחילים להרגיש כאילו זכיתם ואתם חייבים לקנות משהו מהקטלוג. בכל אופן, אם אותו המוצר היה על המדף, ייתכן ולא הייתם מבחינים בו אפילו.

6. כרטיסי בונוס משמשים למעקב אחריכם

אם יש לכם כרטיס הנחה או בונוס מחנות, אתם מרגישים כמו לקוח מיוחד, במיוחד אם על חתיכת הפלסטיק הזו כתוב ״פרימיום״ או ״זהב״. כן, הכרטיסים הללו באמת מעניקים הנחות, אבל מטרתן העיקרית היא לאסוף עליכם מידע בזמן הקניות שלכם.

כשאתם ממלאים את הטופס, אתם נותנים להם את הגיל, את פרטי ההתקשרות שלכם ורוב הזמן, אתם גם מצטרפים לרשימת הדיוור. נעשה שימוש חוקי במידע שלכם ע״י החברה כדי ללמוד אודותיכם, הרבה יותר ממה שאתם יכולים לדמיין.

לדוגמא, משווקים יודעים שנשים בהיריון קונות מוצרי טיפוח נטולי ריחות, הן קונות וויטמינים, סידן, מגנזיום ואבץ. הם רואים את רשימת הרכישות שלכם אם אתם משתמשים בכרטיס ההנחה שלהם ואפילו יודעים אם אתן בהריון. פירוש הדבר הוא שזה נותן להם זמן לשלוח לכם מודעות פרסומות למוצרי ילדים בהנחה.

7. אשליית המוצרים בהנחה


© _InvertedEight_ / reddit

כמעט בכל הסופרמרקטים, ישנם סלים עם מספר מוצרים בהנחה. העניין הוא, שאותם המוצרים אולי נמצאים על המדפים, אבל לא תשימו אליהם לב. האפקט של כמות קטנה (לדוגמא, כשישנם הרבה בגדים בסל) גורם לכם להרגיש כאילו המוצר הוא הרבה יותר זול מאשר אלו על המדפים. בדרך כלל, המוצרים האלה פופולריים במספר נקודות בחנות וגורמים לכם להיתקל בהם ולבזבז כמה דקות כדי לבדוק אם יש משהו מעניין עבורכם.

8. השערים נגד גניבות סופרים למעשה את הלקוחות במקום לעצור את הגנבים


© brand_print / instagram

חנויות רבות התקינו את המכשירים הללו, הידועים גם בשם ״התקנים מונעי גניבות״. מטרתן העיקרית היא לא להשגיח מפני גניבות, אלא לספור כמה אנשים נכנסים לחנות. כך, החנות יודעת כמה אנשים רכשו וכמה עזבו מבלי לקנות דבר. אז, הם מנתחים את האפקטיביות של הקמפיינים השיווקיים שלהם. אולי, יצא לכם לראות עובדים של אותה החנות עוברים דרך השערים ומתכופפים כדי למנוע מהמערכת לספור אותם כלקוחות.

9. איך הם גורמים לנו לקנות דברים רגילים באריזות מיוחדות


© auchan

טריק נוסף הוא למכור מוצרים רגילים שנראים כמו מתנה בגלל שכך ניתן להעלות את המחיר פי כמה. לדוגמא, הם ישימו ג׳ל רחצה וספוג באריזה מגניבה או תבינים זולים בבקבוקים אטרקטיביים.

מחיר הערכות הללו גבוה פי כמה, בגלל שהמשווקים יודעים שלא תבחרו מתנות זולות ושתשמחו להיפרד מהכסף שלכם, ולחסוך לעצמכם ימים שלמים במחשבות על מה לקנות לאהובים שלכם.

10. אנחנו מתעלמים מהפרטים


© afteglow_m / instagram

משווקים יודעים כיצד להציג כראוי את יתרונות המוצרים שלהם או להטעות את הלקוחות רק קצת. לדוגמה, אם אתם רואים את האריזה של מיץ האגסים האהוב עליכם, ייתכן ולא תבחינו שעל הקופסה מסתתר גם תפוח וזהו למעשה מיץ תפוחים בטעם של מיץ אגסים.

מומחי שיווק מגנים על עצמם כיוון שרשימת המצרכים אומרת שיש תפוח במוצר, ואפילו יש תמונה. אז, אם הלקוח לא ראה את זה, זו בעיה שלו.

11. גודל המנה משפיע על ההתנהגות שלנו


© Depositphotos

באופן הדרגתי, קוביות השוקולד הופכות גדולות יותר כדי למנוע מהלקוחות לחשוש מלאכול יותר מדי סוכר. בגלל שהם אכלו קוביה אחת, גם אם כעת זה גדול יותר. כך, מהתלים באנשים שאוהבים שוקולד לקנות יותר כי השוקולד אוזל להם במהרה.

בנוסף, משתמשים המשווקים בטריק נוסף: הם משנים את משקל המוצר מבלי לשנות את האריזה אליה אנחנו רגילים ומורידים את המחיר. אז, כעת אנחנו קונים מוצר קטן יותר באותה אריזה אך בהנחה.

12. משווקים לא מעוניינים שגברים יצאו לקניות יחד עם נשים


© Depositphotos© Depositphotos

משווקים יודעים שנשים יותר ספונטניות ברכישות שלהן מגברים. זו הסיבה מדוע מוצרי הגברים נמצאים בדרך כלל קרוב יותר לכניסה, במטרה לעכב אותם בזמן שנשים אורזות את המוצרים מהעגלות שלהן.

אילו תעלולי שיווק אתם מכירים?