שאלות של ילדים שלמבוגרים אין עליהן תשובה

אם יש לכם ילדים, בטח נשאלתם לפחות פעם אחת בחייכם שאלה שלא הייתה לכם תשובה עליה. לדוגמה, האם אי פעם חשבתם מדוע הדרכון שלכם הוא בצבע מסוים או מדוע אנשים לא יכולים לחייך בתמונה של תעודת הזהות? יש המון דברים בעלי מאפיינים מסוימים אבל לפעמים אנחנו לא שואלים את עצמנו ״למה״.

צוות האתר שלנו נרגש למצאו כמה שאלות מעניינות שהילדים שלנו עשויים לשאול אותנו לגביהן. אז אחרי שתקראו את הכתבה שלנו, אנחנו בטוחים שתוכלו להשיב לכל השאלות שלהם!


למה אי אפשר לחייך בתמונה בתעודת הזהות?

© Freepik.com© Freepik.com

בכל פעם שאנחנו מצטלמים לדרכון, לוויזה או למסמכים שונים, ההנחיה היא לשמור על הבעת פנים ניטרלית ויש לסגור את הפה. הסיבה לכך היא הסורקים הביומטריים שהושקו ב-2005. הסורקים יכולים לזהות את פניו שלאדם רק במצב ניטרלי שמאפשר מניעה של שימוש לרעה במסמך.


מדוע דרכונים לעולם לא מגיעים בצבע כתום או סגול?

© Rosamar / Shutterstock.com

באיזה צבע הדרכון שלכם? אנחנו מתערבים שהוא ירוק, אפור, אדום, כחול או שחור. למרות שישנם גם צבעים אחרים בהם משתמשים במדינות מסוימות בלבד, לעולם לא תראו דרכונים בצבע ירוק ליים, כתום או סגול. מדוע? ובכן, אין סיבה ספציפית, מדינות לא אוהבות להשתמש בצבעים בהירים כיוון שהם לא נראים רשמיים ורציניים.

מדוע רוב האנשים שונאים את הקול של עצמם?

© Oleg Elkov / Shutterstock.com

בטח שמעתם הקלטה של הקול שלכם ולא אהבתם את זה, ואתם לא לבד כאן – ישנו אפילו מונח מיוחד לחוסר שביעות רצון מהקול שלכם – עימות קולי (voice confrontation). העניין הוא ש המוליכות של האוויר ורקמות הגוף שונים זה מזה, והוויברציות בתוך הגוף גורמים לנו לחשוב שהקול שלנו הוא למעשה נמוך יותר.

אבל אם אנחנו שומעים את הקול שלנו בהקלטה, אז המוח מקבל מידע לגבי הצליל רק דרך העצב השמיעתי – לכן מופיע הדיסוננס. הקול שלנו בהקלטה לא עונה על הציפיות שלנו ופה מתרחש הניתוק.

מדוע כדורי טניס הם צהובים?

© Wirestock Creators / Shutterstock.com


כדור הטניס עבר כמה גלגולים של צבעים. לפני שקיבל את צבע הצהוב-ניאון שלו, הכדורים היו בצבע לבן או שחור. אך הבעיה היא שהיה קושי לאתר את הכדור על מסך הטלוויזיה. אז לבסוף קהילת הספורט החליטה להפוך את הכדורים לצהובים כדי שיהיו גלויים לעיני הקהל.

מדוע אוטובוסים של בית ספר ומוניות הם צהובים?

© Arnold O. A. Pinto / Shutterstock.com

למוניות ואוטובוסים של בית ספר יש משהו במשותף – צבעם הצהוב. הסיבה מאחורי זה היא די פשוטה – צהוב תופס את תשומת הלב מהר יותר מכל צבע אחר. בין פריטים אחרים, תוכלו לאתר את הפריט הצהוב גם בחשיכה. לכן זהו הצבע שנבחר עבור אוטובוסים של בית הספר ומוניות, כדי שילדים ומבוגרים יוכלו להבחין בו בקלות.

מדוע לנייר אלומיניום יש צד מבריק וצד מט?

© Shutterstock.com© Shutterstock.com

אם אי פעם השתמשתם בנייר אלומיניום בטח שמתם לב שיש לנו 2 צדדים – מט ונוצץ. אולי חשבתם שישנו ׳צד נכון׳ שעליו מכסים את המזון, אבל הסיבה היא בתהליך הייצור. במהלך עיבוד המתכת כשמשתמשים בחום ובלחץ כדי למתוח ולעצב את הרדיד, לוחצים את שני הצדדים ביחד ומעבדים בו זמנית. זה עוזר למנוע שבירה של הרדיד.

מדוע למשקה קל בפחית ובבקבוק יש טעם שונה?

© Depositphotos.com© Depositphotos.com

אם אתם חובבי משקאות קלים, בטח שמתם לב שלמשקה בפחית יש טעם שונה ממשקה בבקבוק. למרות שהיצרן משתמש באותה הנוסחה עבור האריזות השונות, אנשים רבים חושבים שלמשקה בפחית יש טעם מתון יותר. ההסבר האפשרי הוא שבפחית אלומיניום יש ציפוי פולימר שכנראה סופג מעט מן הטעם. ובמקרה של הבקבוק, הטעם שונה בגלל הכימיקל הפלסטי – אצטלדהיד שגם משנה את הטעם.

מדוע השקיעה והזריחה נראות שונה?

© KernelNguyen / Shutterstock.com© Phil Silverman / Shutterstock.com

האם אתם יכולים לאתר את ההבדלים בין השקיעה והזריחה פרט לכיוון הופעתן? אולי שמתם לב גם לצבעים השונים.

ההסבר הוא מסעם של קרני השמש בשעות בין הערביים ועם השחר הוא ארוך יותר במהלך היום. לפני שאור השמש מגיע לעיניים שלנו, אורכי גל קצרים יותר מתפזרים ואנחנו רואים צבעים כמו צהוב, כתום ואדום במהלך השקיעה. בכל מקרה, במהלך הזריחה, חשיכת הלילה מותירה אותנו עם ראיית לילה חדה מאוד, וכל שינוי קל וחיוור בצבע השמיים גלוי לעינינו. לכן אנחנו תופסים יותר צבעים בזריחה מאשר בשקיעה.

מדוע יש לנו עיגולים שחורים מתחת לעיניים כשאנחנו עייפים?

© Corina Linte / Shutterstock.com

לאחר לילות חסרי שינה ועבודה קשה, אנחנו עשויים להבחין בעיגולים שחורים מתחת לעיניים שלנו שנשים מנסות בדרך כלל להסתיר בעזרת שימוש במוצרי קוסמטיקה. לדברי רופאים, העיגולים מופיעים בגלל עייפות וחוסר שינה שעשויים להאט את זרימת הדם סביב העיניים. ובגלל זה, הנימים (כלי הדם) באזור הזה מתנפחים מדם ומתרחבים, וגורמים לעור תחת העיניים שלנו להופיע כהה יותר.

למה אנחנו לא זוכרים את החלומות שלנו לפעמים?

© Peter Turansky / Shutterstock.com

לפעמים אחרי לילה של שינה מתוקה, אנחנו יכולים לזכור את החלומות שלנו, אבל לפעמים אנחנו לא יכולים. הסיבה לכך נעוצה בביולוגיה של הגוף הישן שלנו ותת המודע. חלומות שאנחנו זוכרים מתרחשים לרוב במהלך זמן מסוים במחזור השינה שלנו. אבל אם אנחנו מתעוררים עם שעון מעורר זה מקפיץ את רמות הנוֹרְאַדְרֶנָלִין (הורמון השומר על לחץ דם קבוע) שלנו ומקשה עלינו לזכור את החלומות שלנו.

האם אתם יכולים לחשוב על עוד ״שאלה של ילדים״ שלנו כמבוגרים אין תשובה עליה?