זה נראה כמו תמונה תמימה? המשטרה מזהירה על הטרנד החדש הזה, בשביל האמא הזאת זה כבר מאוחר מדי…

זהו יום קיץ חם ולח: בבריכת השחייה הציבורית, אמא מצלמת תמונה שלה ושלה בתה באמצעות הסמארטפון שלה. היא רוצה לשתף את התמונה הזו בפייסבוק, ולהשתתף ב"אתגר האימהות", בו מציגות אמהות גאות את התמונות של ילדיהן. האמא מקבלת על עצמה את האתגר ומעלה תמונה של בתה בבגד ים. ניתן היה למנוע את מה שזה הוביל אליו, אם האמא הייתה מקשיבה לאזהרות הידועות.

עבור האמא הזו, בכל אופן, האזהרה הגיע באיחור: חוקרים מצאו שהתמונה של הילדה שלה כבר פורסמה באתר פורנו לפדופילים. נראה כאילו ישנם אנשים שם בחוץ שסורקים את הרשתות החברתיות למטרה הזו בלבד, של מציאת תמונות ילדים בהם יוכלו לסחור. האמא הזו הפכה את זה קל מאוד עבור הפושעים בגלל שהתמונה של הבת שלה נמצאת בפייסבוק שם כולם יכולים לראות. אז "אתגר האימהות" הזה הפך לאבן בוחן בתחום פרטיות הילדים ברשת האינטרנט.


המשטרה מסביב לעולם מזהירה הורים שלא לפרסם תמונות של הילדים שלהם ברשתות החברתיות. והנה 4 סיבות טובות מאוד מדוע הורים צריכים להקשיב:

1. תמונות של ילדים משחקות ישר לתוך ידיהם של עברייני מין. זרים יכולים לשמור את התמונות האלו לעצמם ולברר היכן מתגוררים הילד ומשפחתו.
2. תמונות של ילדים משמשות דוגמא רעה במונחים של הגנת מידע: הורים מסכים לחשיפת הפרטיות שלהם ברשת האינטרנט.
3. תמונות של ילדים הופכים את ענין גניבת הזהות לקלה יותר עבור עברייני מין שרוצים לזייף את תמונות הפרופיל שלהם כדי ליצור קשר עם ילדים באינטרנט.
4. תמונות של ילדים מובילות לבריונות. כמובן, ההורים חושבים שהתמונות חמודות אבל מאוחר יותר, כשהילדים מגיעים לגיל ההתבגרות, הם הופכים לקורבנות בריונות בגלל ריבוי התמונות שלהם.


מדינות רבות עוסקות בסוגיית החוק בעניין הגנת מידע כדי להבטיח הגנה טובה יותר לפרטיות של ילדיהם. צרפת היא המודל לחיקוי במקרה הזה, שם פרסום תמונה של אדם ללא אישורו עלול להסתיים בקנס של 50,000$ או שנה בכלא. זהו חוק נוקשה, שניתן לממשו גם רטרואקטיבית. פירוש הדבר הוא שאפילו ילדים בוגרים יכולים לתבוע את ההורים שלהם על פרסום תמונות לא הולמות. גם פייסבוק רוצה לנקוט בפעולות הקשורות באזהרה לגבי פרסום תמונות וההשלכות העתידיות של העניין.

תמונות תמימות של ילדים?
flickr/Donnie Ray Jones

תחום הגנת המידע גורם לדאגה מזה זמן מה ולא רק שמדובר בילדים. בימינו, עם אפשרויות זיהוי הפנים וגניבת המידע, אנחנו צריכים לשקול ברצינות כיצד אנחנו חושפים את עצמנו. טיפים לגבי הגנה על הפרטיות שלכם בפייסבוק, ניתן למצוא תחת "הגדרות", שם תוכלו לראות מי ניגש לתמונות ולפוסטים שלכם.