10 דברים יומיומיים שאינם בלתי מזיקים כפי שחשבנו

בכל יום, אנחנו נתקלים בדברים שונים ורבים, שנראים לנו כנוחים ומודרניים. אנחנו מרגישים חלק מזן מתקדם במיוחד באמצעותם, ואנחנו מאמינים שאכפת לנו מעצמנו ומהעולם. ואנחנו משתמשים ברבים מהם אפילו מבלי לחשוב. למרבה הצער, אם משתמשים בדברים הללו שלא כשורה, כמה מהם יכולים להזיק בקלות לבריאות שלנו.

צוות האתר שלנו גילה את החסרונות המצויים באותם דברים שאנחנו מחשיבים כשימושיים, ואנחנו רוצים להציע לכם כמה טיפים כדי להתמודד איתם בצורה הטובה ביותר


שקיות בד רב פעמיות

© Unsplash.com

אם אתם משתמשים דרך קבע בשקיות בד רב פעמיות, סביר להניח שהן מלוכלכות מאוד. אנחנו משתמשים בהן כחלופה לשקיות פלסטיק שדי ברור שאיננו רוחצים. אך שקיות בד זקוקות לגישה שונה.


רוב האנשים מודים שהם מעולם לא שטפו את השקיות הרב פעמיות שלהם, וזוהי טעות. שיירים ממזון כמו בשר, דגים, פירות, וירקות מובילים באופן בלתי נמנע להתפתחות מיקרו-אורגניזמים מסוכנים, לכן מוטב שתשטפו את השקיות שלכם לפחות אחת לשבוע, אם לא לאחר כל שימוש.

חוץ מזה, שקיות בד רב פעמיות אינן כאלו ידידותיות לסביבה כפי שאנחנו חושבים. הייצור שלהן מצריך טונות של מים. לא תמיד ניתן למחזר אותן מאחר והלוגו של החברות שמוטבע עליהן מכיל לעתים קרובות PVC. השקיות הידידותיות ביותר לסביבה עשויות מפלסטיק ממוחזר.

כריות ומזרנים עשויים קצף זיכרון (Memory foam)

© Sleepopolis / YouTube

מזרנים וכריות אלו קורסים תחת המשקל שלכם ואז חוזרים לצורתם. כך, הצוואר, הראש, וכל הגוף נתמך. תלוי בתנוחת השינה של אותו אדם, כך הוא זקוק לסוג שונה של מזרן וכריות. זו הסיבה בגינה חשוב לעשות את הבחירה הנכונה, או ששנתכם תנדוד ותסבלו מכאבים.

אלו שחם להם בלילה צריכים לזכור שקצף זיכרון אוגר את חום הגוף. אם אתם ישנים עם מישהו אחר במיטה, המזרן שמיטיב עם הגב שלכם עשוי להיות רע לאדם שלידכם וההפך.

גביעים למחזור

© surfskatefreedive / Reddit


גביעים למחזור נחשבים בדרך כלל לבטוחים בקהילה הרפואית. ואפילו אם השלכות שליליות אינן סבירות, מוטב להיות בטוחים ככל האפשר.

גודל גביע שגוי עשוי לגרום לגירוי. כדי למנוע זיהום, שטפו את הידיים היטב לפני ואחרי השימוש. כללים פשוטים אלה עשויים לסייע לכם להימנע מבעיות בלתי נעימות רבות. בנוסף, קראו את המדריך לפני השימוש

בגדים תחתונים מתחרה

© Signy_Frances / Reddit

בגדים תחתונים שנראים היטב עשויים להסתיר גם סכנות רבות. לעתים קרובות, בגדים תחתונים מתחרה גורמים לגירוי או ללחץ על העור העדין. חוץ מזה, סדים סינטטיים, משי, ופוליאסטר אוגרים את החום והלחות ויוצרים כר פורה לבקטריות.

באופן אידיאלי, כל ס״מ של בגדים תחתונים צריך להיות עשוי כותנה או לפחות להיות בעל ריפוד כותנה. אין זה אומר שאתם צריכים להימנע לחלוטין מבגדים תחתונים עשויי תחרה, אך מוטב שלא ללבוש את זה לעתיםק רובות מדי.

מגבונים לחים
מגבונים לחים הם פרקטיים מאוד, והם נוחים מאוד לנשיאה.

אבל ישנן כמה בעיות. מגבונים לחים מפיצים בקטריה אם השתמשתם באותו המגבון למשטחים שונים. לכן, אם אתם צריכים לנקות, מוטב להשתמש במים וסבון.

חוץ מזה, רוב המגבונים הלחים מכילים סיבים מיקרו-פלסטיים שהם בחלקם בלתי מתכלים. אם הם מוצאים דרכם בים, הם עשויים להזיק לחיים שבים.

משחת שיניים

אנחנו מדברים על משחת שיניים המכילה גרגירים זעירים שמלבינים ומבריקים את שכבת המגן של השן. העניין הוא, שגרגירים אלו הם מיקרו-פלסטיים. הם עשויים להכיל רעלים שאינם טובים לבריאות שלנו.

בנוסף, אי שימוש במשחת השיניים הזו עשוי לשפר את המצב האקולוגי על פני הכוכב שלנו, ולהפוך אותו למקום שבריא יותר לחיות בו

פדים מכותנה

פדים מכותנה עוזרים לנו להסיר את האיפור שלנו ולמרוח מוצרי טיפוח על פנינו. אבל ייתכן ששמתן לב שכותנה סופגת יותר נוזלים מאשר היא מפזרת אותם.

חוץ מזה, כותנה הוא חומר די נוקשה שעשוי להיות גס מדי על עור עדין. הסיבים עשויים להיתקע בעיניים או בריסים, ועל העור. פדים מכותנה אינם טובים להסרת האיפור.

מכשיר ליינון האוויר

© ajay_suresh / Wikimedia Commons© CC BY 2.0

מכשירים ליינון האוויר הם פופולריים מאוד בקרב אנשים שדואגים לאיכות האוויר בבית שלהם ולבריאותם. יצרנים טוענים שמכשירים אלו יכולים לחסל את הווירוסים והבקטריות ולשפר את המרגש שלנו. כפי שמסתבר, יש לזה גם כמה חסרונות.

מחקרים הראו שמכשירים אלו למעשה מצמצמים את נוכחותם של רכיבים אורגניים מסוימים באוויר. אך בו בעת, הם עשויים להגביר את כמו האצטון והאתנול באוויר. רכיבים אלו עשויים לגרום לגירוי בעיניים, באף, ובגרון. כדי להימנע מסיכונים אלו, מוטב להשתמש במטהרי אוויר המכילים סנן ושאינם מייננים.

נצנצים

במשך עשורים רבים של שנים, אנשים השתמשו בנצנצים כדי לקשט דברים. במהלך תקופות שונות, נצנצים יוצרו מסלעים, זכוכית, ואפילו מחרקים. הנצנצים כפי שהם מוכרים לנו כיום עשויים אלומיניום ופלסטיק. לאחרונה, זה הפך לטרנד, לשים נצנצים על הפנים כחלק מהאיפור. אבל ישנם כמה סיכונים בפעולה זו.

אתם יכולים בקלות לשאוף את החלקיקים הקטנטנים האלו, או שהם עשויים לחדור לגופכם דרך המזון. זה רע ממש כמו לנשום פליטות של אגזוז. חוץ מזה, לנצנצים יש קצוות מחודדים במיוחד, לכן אל תניחו לזה לחדור לעיניים שלכם.

ציוד מגן לנעליים

© Valera N. Trubin / Wikimedia Commons© CC BY-SA 3.0

כמובן, ציוד מגן לנעליים שלנו עוזר לנו להימנע מהתפשטות הלכלוך בחדר ושומר על הרצפה נקייה למראה. אבל אין זה אומר שחיידקים בלתי נראים מהסוליות שלכם אינם נמצאים על הרצפה.

מחקרים מראים שאנשים שלובשים ציוד מגן לנעליים משאירים את אותה כמות חיידקים שמשאירים אלו שאינם משתמשים בציוד זה.

אילו מהדברים הללו אתם עושים על בסיס קבוע? האם הבחנתם בהשלכות השליליות?