10+ דברים מדהימים באמת שהייתי צריכה להתרגל אליהם כשגרתי ביפן במשך 9 שנים

כשאדם חי במדינה שונה במשך זמן רב, הוא כבר לא נותר כשהיה. הוא לומד את האופן בו אנשים מדברים שם, העדפות המזון שלהם, ושאר הרגלים יומיומיים. המנהגים הללו שנראו זרים ומנוכרים הופכים לטבע שני.

זה מה שקרה לדיאנה, שחיה ביפן במשך 9 שנים. צוות האתר שלנו רוצה לספר לכם אודות הדברים יוצאי הדופן אליהם התרגלה אפילו מבלי לשים לב


מתרגלים במהירות למישורים של יפן
לפני שבאתי ליפן, קראתי המון על המדינה הזו. צפיתי בסדרות רבות וחשבתי שאני מוכנה. אך כשירדתי מהמטוס, הבנתי במהירות שאני לא מוכנה לזה לחלוטין. היתיי המומה מכמות המרחב, הצמחים, והאוויר הצח. וזו עוד הייתה עיר גדולה עם רכבים רבים ואנשים.

ישנם יערות והרים רבים, פארקים וגנים, שדות ומרעה, אגמים ונהרות. כשראיתי את כל זה, הבנתי שאני לא יודעת כלום אודות המדינה המרהיבה הזו, ושכל הדברים שקראתי לא נכונים לחלוטין. בנוסף, ישנם חרקים ענקיים כאן. המקומיים אומרים שזה בגלל שיש הרבה חמצן באוויר.© my_nippon / Yandex.Zen

במהלך החודש הראשון שלי ביפן, הורדתי יותר מ-3 ק״ג, למרות שאכלתי הרבה כי בעלי לקח אותי למסעדות ובישלתי בעצמי. חברים וקרובי משפחה שבא לבקר אותי מאוחר יותר הורידו גם הם במשקל תוך חודש והחלו להיראות טוב יותר. זה בגלל האוויר הצח. התרגלתי לזה ואני מתגעגעת לזה מאוד בכל פעם שאני עוזבת את המדינה.


© my_nippon / Yandex.zen

ליפנים יש גישה מיוחדת האחד כלפי האחר

ביפן, אנשים מודים זה לזה על כל דבר קטן. התחלתי לומר ׳תודה׳ ו׳סליחה׳ יותר מהרגיל, ואני גם קדה המון.

תכונה ייחודית של היפנים הוא לא להשוויץ ביכולות שלכם, בידע, ובעושר. הם נחשבים אנשים צנועים. התרברבות וביטחון עצמי נשפטים כאן לחומרה וזוכים למבטים זועפים, ושחצנות נחשבת לטיפשות.© my_nippon / Yandex.zen

ביפן, ישנם פתגמים רבים אודות צניעות וביטחון עצמי. לדוגמה, ׳נשר מוצלח מסתיר את הטפרים שלו׳. פירוש הדבר הוא שאפילו אדם מושלם לא משוויץ. ויש את זה: ׳את מה שבולט ומציץ יש למסמר בחזרה׳. פירוש הדר הוא שאדם שחצן נשפט לשלילה.

אנשים ביפן משתמשים בביטויים בעת שיחה, כמו ׳שמך/בעלך הנכבד׳, ואומרים דברים על עצמם כמו, ׳ביתי העלוב׳ או ׳ילדי הטיפשון׳. כמובן, הם לא חושבים זאת על ילדיהם או שבתיהם עלובים. אך אמירות כאלה הן רגילות. זה נעשה כדי להביע כבוד כלפי אנשים אחרים.


© my_nippon / Yandex.zen

אישה יפנית: ״אלו הם הילדים הטיפשונים שלי!׳

הטעם שלי השתנה
בבתי קפה ומסעדות ביפן, בדרך כלל מגישים קרח עם המים או המיץ, וכעת אני יכולה לשתות מים קרים במיוחד. שמתי לב שאינני מתקררת כפי שהייתי בעבר.

מי הברז טובים ואפשר לשתות מהם. כמובן, לרוב היפנים יש פילטרים בביתם. אנשים רבים הולכים למעיינות למלא מים, אך מי הברז פה טובים מאוד.


© my_nippon / Yandex.zen

התרגלתי גם לשתות תה ירוק ולאכול יוגורטים שונים. העובדה שהיפנים אינם אוכלים מוצרי חלב היא שגויה. הם אוכלים המון מוצרי חלב, והם טובים, מגוונים, ופופולריים במיוחד בקרב המקומיים.


© my_nippon / Yandex.zen© my_nippon / Yandex.zen

ביפן, ישנם ׳מפיצים׳ שמגיעים לביתכם. הם נושאים עימם תיקים ומצלצלים בפעמון, ושואלים האם תנועות המעי שלכם תקינות ומה אתם אוהבים. לאחר מכם הם מרצים לכם אודות המוצרים שלהם – יוגורטים. הם יתנו לכם כמה מהם לנסות, ואם תסכימו לקנות, הם ישלחו לכם אותם כמה פעמים בשבוע.


© Pexels.com

ביפן, אנשים קונים מזון קפוא רק לעתים רחוקות. אז אני רגילה למזון טרי כעת. באופן כללי, המזון בחנויות ובמסעדות גדל או נתפס ע״י המקום. לדוגמה, הייתי במסעדה בה המלצרית תפסה פורל והביאה אותו למטבח שיבשלו אותו. זה די רגיל במסעדות יפניות.


© my_nippon / Yandex.zen

היפנים אוהבים אורז. הם לא קונים אורז מיובא מאחר והם מעדיפים את הסוג המקומי. היום, אני מבשלת אורז לעתים קרובות במנות שונות. טעמו של האורז המקומי הוא שונה לחלוטין.

אני גם אוהבת חסילונים וצדפות. כעת, פירות ים טריים הם הדבר החביב עלי. אם מישהו אמר לי שזה מה שאוכל לפני 8 שנים, לא הייתי מאמינה.


© my_nippon / Yandex.zen© my_nippon / Yandex.zen

כעת, אני אוכלת לאט. אכילה היא טקס ביפן. אנשים אוכלים לאט ולוקחים את הזמן שלהם.

גילית את הטופו ביפן. פעם חשבתי שזה חסר טעם. אבל כעת, שיניתי את דעתי. אני אוהבת את זה עם רוטב סויה.


© my_nippon / Yandex.zen© my_nippon / Yandex.zen

כעת אני אוכלת פחות סוכר. כמובן, לעולם לא אוותר על מתוקים, אז אני שמחה שממתקים אינם מתוקים מדי ביפן, ושהמנות הן די קטנות.

היפנים אוכלים המון אצות, וגם אני אוהבת את זה. אני אוכלת את זה בכל יום. נורי, וואקאמה, וקומבו הם הסוגים הפופולריים ביותר פה. האצות פה נמכרות מיובשות וטריות, וישנם רק מעט מנות ללא אצות.


© my_nippon / Yandex.zen© my_nippon / Yandex.zen

היפנים אוהבים סדר ונוחות
ביפן, התרגלתי למיין אשפה. לדוגמה, יש לשטוף קרטוני חלב, לייבשם, ולחתוך אותם בצורה מסוימת. סוגים שונים של מזון נזרקים רק בימים מסוימים.

בנוסף, כשאני חולצת נעליים, אני מניחה אותם כשהבהונות פונות ליציאה. ביפן, אתם חייבים להוריד את הנעליים כמעט כל הזמן, והמסורת של הפניית הנעליים ליציאה היא פופולרית מאוד. אם אורח מותיר את נעליו בתנוחה שונה, בעל הבית או המסעדה יפנה אותם. וזה די נוח לנעול אותם בחזרה כשהם מונחות כך.


© my_nippon / Yandex.zen

היפנים משוכנעים שעליהם לשבת בצורה נכונה כדי לא לסבול מבעיות באגן. אומרים שהישיבה המסורתית (סייזה) היא טובה ליציבה, ומאפשרת לכם לאזן את גופכם בתנוחה הנכונה. יש מקומיים שאוהבים לשבת בביתם או בבית קפה באופן בו היו יושבים על מחצלת טאטאמי. זהו הרגל.


© my_nippon / Yandex.zen© my_nippon / Yandex.zen
נשים יפניות על חוף הים ובבית קפה.

הביקור בים הוא שונה
לנשים יפניות יש סטייל משלהן לבגדי חוף. רבות מהן מכסות את גופן, לובשות טייטס שחורים, והמון מייקאפ. אנשים צעירים לובשים מכנס קצר, אך רוב הנשים לא נראות כאילו הן לובשות משהו לחוף הים. הן לובשות שחור ושוחות בים בבגדים אלו.


© my_nippon / Yandex.zen

ביקור בחוף הים ביפן הוא שונה ממה שאנחנו רגילים לראות בשאר חלקי העולם. מעט מאוד אנשים שוחים וצוללים בים, וכמעט אף אחד לא משתזף. ילדים משחקים בגלים קרוב לחוף, והמבוגרים עומדים על קו המים ועושים ספורט ימי.


© my_nippon / Yandex.zen

אופנת רחוב
אנשים ביפן ביצעו שינויים משלהם באופנה אירופאית ויצרו אופנה יפנית מקורית. נשים יפניות מעדיפות צבעים פשוטים, ולעתים נדירות הן חושפות כתפיים או מחשופים.

באופן מעניין, אם חם מאוד בסוף האביב, נשים רבות עדיין לובשות בגדים חמים, כמו סניקרס, מגפיים, ומעילים. אפילו בעלי שאל אותי פעם, ׳למה את לובשת סנדלים? בסך הכל מאי!׳


© my_nippon / Yandex.zen

נשים ביפן לובשות חולצות טי וטייטס תחת השמלות הקיציות שלהן. הן גם עשויות ללבוש טוניקות מעל. כך הן מסתתרות מפני השמש. בנוסף, שכבות רבות אלו יכולות להסתיר את הגב המיוזע שלך ואת בתי השחי אם חם מדי.


© my_nippon / Yandex.zen

בכל עונה ביפן, מוציאים קולקציות נפלאות של גרביים וטייטס. בעלי נדהם מכמות הטייטסים והגרביים שיש לי. אתם יכולים לגרוב אותם בחורף ובקיץ, עם נעליים או עם סבנדלים. זה נוח מאוד כי לא מפתחים יבלות.

כשחם, נשים ביפן שמות כפפות ארוכות, כובעים, צעיפים, וג׳ל קפוא כדי לקרר את עצמן. הן גם לובשות בגדים המגנים מפני השמש לא משנה כמה מצחיק זה נראה.


© my_nippon / Yandex.zen

מה אפשר לקנות בבית מרקחת ביפן
היפן לא אוהבים טיפול עצמי. העניין הוא, שאתם לא יכולים סתם ככה לקנות תרופה בבית מרקחת ביפן. ראשית, עליכם לבקר אצל הרופא, ואז תוכלו לקנות תרופה באמצעות מרשם מיוחד בבית מרקחת .

בבתי מרקחת שאינם מבוססי מרשם, שאפשר למצוא בדרך כלל בסופרמרקט, אפשר לקנות רק ויטמינים, תרופות נגד חום, תסופים תזונה, דברים לעיכול, משחות, קצת קוסמטיקה, טיפות אף, ודברים נוספים. כמובן, טיפות עיניים – ישנם מדפים ענקיים המוקדשים רק להם.


© my_nippon / Yandex.zen

היפנים יכולים להשתמש בטיפות עיניים בכל מקום אליו הם הולכים. זה גורם לעיניים להרגיש יותר בנוח. בנוסף, לאחר ששוחחתי עם כמה נשים יפניות, התחלתי גם אני לצרוך תוספים, ויטמינים וקולגן.


© my_nippon / Yandex.zen

בכל ערב ביפן, אני עושה אמבט חמה עם תוספים מינרלים. היפנים לא עושים מקלחת – הם זקוקים ל-20-30 דקות במים חמים כדי להירגע. זה גם מה שאני עושה כעת.

כשרק התחלתי לחיות פה, הופתעתי מכמות הנשים היפניות שגורבות גרביים שחורים לעבודה וישנות הטייטס, ושלא רק נשים בעודף משקל משתמשות במחטב. בנוסף, יפנים לובשים חגורות דקות מיוחדות ומחממות כדי לשמור על הבטן חמה.

עם הזמן, התחלתי להבין מהי המשמעות מאחורי ההרגלים הללו. היום, אני ישנה בטייטס לחץ וחוגרת חגורות לחץ לפעמים.


© my_nippon / Yandex.zen© my_nippon / Yandex.zen

החיים ביפן קלים ומענגים
אחרי 9 שנים של מגורים ביפן, התרגלתי לתחושת הביטחון – אני יכולה לצאת לריצה בשעה מאוחרת ולא לדאוג לשלומי.

היפנים הם אנשים מיוחדים. הם תמיד שמים לב לדברים הקטנים, הם לעולם לא מפספסים הבעה או אנחה של אדם. הם כמו אנטנות – הם לוכדים מידע וצופים דברים רבים מראש. הייתי מופתעת מאוד מהיכולת הזו, ואפילו שאלתי את בעלי טארו האם היפנים הם בעלי כוחות על טבעיים. אך כעת אני כבר רגילה לזה.


© my_nippon / Yandex.zen

בנוסף גם התרגלתי לעובדה שאני זרה פה ושלא אוכל למצוא חברים קרובים. אך יפן היא מקום מושלם לחיות בו. זה מקום בטוח, נקי, נוח, ואמין. אנשים מכבדים זה את האחר, והחיים פה מענגים וקלים.

מה הפתיע אתכם יותר מכל בחיים ביפן? אילו הרגלים הייתם רוצים לאמץ ואילו נראים משונים מדי?