10 דברים שאין מצב שידעתם על כוכב הלכת שלנו

אנחנו חושבים שאנחנו יודעים הכל אודות כוכב הלכת שלנו, אבל זו טעות גדולה. מדענים כבר גילו רבות אודות היקום, אך הם מאמינים שיש עוד רבות לגלות אודות כוכב הלכת יוצא הדופן הזה.

צוות האתר שלנו כה הופתע לגלות דברים חדשים ומדהימים אודות העולם אז החלטנו לשתף אותם אתכם ומד.


הר אוורסט אינו ההר הגבוה ביותר בעולם


© wikipedia© momo/flickr

הר קאה בהוואי הוא בגובה של 4205 מטרים מעל גובה פני הים. בכל אופן, החלק הגדול ביותר של הר הגעש נמצא מתחת לגובה פני הים. לכן אם מודדים מהבסיס ועד לפסגה, הר קיאה הוא בגובה של 10203 מטרים, גבוה יותר ב-1355 מטרים מהאוורסט.


לאטמוספירה של כדור הארץ יש גבולות


© nasa

קו קרמן הוא קו עליו מוסכם באופן עולמי אשר נמצא בגובה של 100 ק״מ מעל גובה פני הים. למרות שהאטמוספירה של כדור הארץ מסתיימת הרבה יותר גבוה, הקו הזה הוכר ע״י ה-World Air Sports Federation (הפדרציה הבינלאומית לאווירונאוטיקה) כגבול הרשמי בין האטמוספירה והחלל החיצון.

המקום היבש ביותר בכדור הארץ נמצא באנטרקטיקה


© Pierre Roudier/flickr

האמונה הרווחת היא שהמקום היבש ביותר בכדור הארץ הוא מדבר אטקמה בצ׳ילה בו לא ירדו גשמים כבר אלפי שנים. אך העמקים היבשים מקמרדו באנטרקטיקה לא ראו גשם כבר 2 מיליון שנים. הרוחות כאן יכולות להגיע למהירות של 320 קמ״ש.

מים מתוקים הם רק 3% מכל המים על כדור הארץ


© wikipedia

האוקיינוסים והימים מרכיבים 97% מכמות המים על כדור הארץ, אך המים הללו הם מי אוקיינוסים מלוחים ואינם מתאימים לשתייה. שאר 3% הנותרים הם מים מתוקים בקרחונים (70%) ואגם בייקל (20%).


המקדש העתיק ביותר בעולם הוא בן 12,000 שנים


© wikipedia

גובקלי טפה, המקדש העתיק ביותר המוכר לנו, נמצא בדרומה של טורקיה. חוקרים מאמינים שהחריטות על העמודים הם ב ני 11,000 שנים והם מראים פגיעת שביט שגרמה לטמפרטורות לצנוח בצורה פתאומית על פני הכוכב שלנו.

הירח היה פעם חלק מכדור הארץ


© Bernd Thaller/flickr

מדענים שוודיים טוענים שלפני 4.36 מיליארד שנים כדור הארץ התנגש עם אובייקט שהוא מסה פלנטרית משוערת בשם Theia, מה שהוביל להיווצרות הלווין הקבוע היחיד של כדור בארץ

בעוד 250 מיליון שנים היבשות יתאחדו


© wikimedia

כפי שאנחנו יודעים, פנגיאה (Pangea) יבשת על שהתקיימה לפני 335-175 מיליוני שנים, התפצלה ל-2 יבשות שונות, ויצרה את לוראסיה (Laurasia) וגונדוואנה (Gondwana). מאוחר יותר, השניים התפצלו ל-7 היבשות המוכרות לנו.

אבל מדענים מאמינים כי היבשות יתקבצו להן יחדיו בעוד 250-300 מיליוני שנים מהיום וייצרו יבשת על שתיקרא פנגיאה אולטימה (Pangaea Ultima).

אורגניזם חד תאי הוא מה שגרם להיכחות הענק הראשונה


© Dan G/flickr

המכון הטכנולוגי של מסצ׳וסטס מציע תיאוריה המסבירה את ההיכחדות העצומה שהשמידה 90% מהיצורים החיים על פני כדור הארץ.

בקטריה בשם מת׳נוסרקינה (Methanosarcina) שגשגה באוקיינוסים לפני 252 מיליון שנים, מה שגרם להיכחדות ענק של חרקים המוכרים למדע. זה גם נתן לארכוזאורוסים הזדמנות מיוחדת להתפתח.

רוב כוכב הלכת שלנו שרוי בחשיכה


© wikimedia

כפי שאנחנו יודעים, האוקיינוסים בעולם תופסים 71% משטח כדור הארץ. עומק המים החשוף לקרני השמש הוא לא יותר מ-200 מטרים, כך שיתר המים נמצאים בחשיכה. לכן, רוב כוכב הלכת שלנו נמצא בעלטה ברוב שעות היום.

בין מדינות שכנות יכול להיות הבדל של 24 שעות


© wikipedia© wikimedia

חרף העובדה שסמואה האמריקנית נמצאת רק 2000 קילומטר מקו האיים שיוצר חלק מקיריבטי, הפרש השעות בין 2 השכנות הוא 25 שעות.

בונוס: יבשת חדשה?


© depositphotos

טלאי פסולת, או מערבולות שפכים, או טלאים של עִיֵּי חֳרָבוֹת ומטענים שאבדו מספינות והצטברו בים. נטען כי יום אחד כל האשפה שהותיר המין האנושי באוקיינוס תיצור מעין אי, אולי אפילו יבשת חדשה. מערבות הפסולת הגדולה ביותר כעת הוא טלאי האשפה באוקיינוס השקט.