10 דברים שקורים לגוף שלנו אחרי גיל 30

אחרי גיל 30 הגוף שלנו עובר שינויים וכמה מהם יכולים להיות מפתיעים. לדוגמה, חרף העובדה שאנחנו מנוסים יותר המוח שלנו מתכווץ למעשה. אם שמתם לב שאתם מזיעים פחות אחרי גיל 30, זהו גם חלק מתהליך ההזדקנות.

צוות האתר שלנו הסתקרן לגבי אמירותיהם של מומחים על השינויים במוח ובגוף שלנו אחרי גיל 30 והחלטנו לשתף את זה אתכם.


המוח שלכם מתכווץ

לא, המוח שלכם לא גדל עם הגיל. ההיפך הוא הנכון. כשאנחנו מזדקנים, חלקים מסוימים מהמוח שלנו מתכווצים. הוא מאבד כ-50,000 נוירונים ביום אחרי גיל 30. אבל אין סיבה להיתפס לבהלה כי המוח שלנו יודע להסתגל.


נמצא גם שנפח המוח שלנו קטן עם הגיל בקצב של כ-5% לעשור אחרי גיל 40. דברים אלו משפיעים על הזיכרון, במיוחד על הזיכרון האירועי שלנו.

אתם מזיעים פחות

זה נחמד לדעת שנשים מזיעות בצורה שונה עם הגיל. כמה שינויים קשורים לגיל הבלות, לדוגמה גלי חום, אבל מסתבר שגם בלוטות הזיעה (בעיקר תחת בתי השחי) מתכווצות עם הגיל. כתוצאה מכך, הן פחות רגישות ומקטינות את תפוקת הזיעה.

אתם מתקררים לעתים רחוקות

נסו להיזכר בעצמכם כשהייתם ילדים. בעוד שההורים שלנו הלכו לעבודה והרגישו טוב, אנחנו היינו מפספסים לימודים בגלל התקררות. חדשות טובות עבורכם. עיטוש ושיעול קורים לעתים רחוקות יותר כשאנחנו מזדקנים. כשתגיעו לגיל העמידה, כבר חוויתם מחלות רבות והמערכת החיסונית שלכם התחזקה יותר.

חוש הטעם שלכם נחלש


חוש הטעם שלכם עשוי להתפייד עם הגיל וייתכן ובשל כך יש לכם פחות תיאבון. רוב האנשים מאבדים חלק מבלוטות הטעם שלהם, במיוחד אחרי גיל 60. זו הסיבה מדוע אנשים מבוגרים אוכלים לעתים קרובות מזונות עשירים במלח ובסוכר. אותו הדבר קורה גם לחוש הריח

יש לכם פחות מסת שריר

אחת ההשפעות הניכרות ביותר של הזדקנות היא אובדן מסת השריר. כתוצאה מכך, אנחנו נחלשים. מסת השריר יורדת בקצב של 3%-8% לעשור אחרי גיל 30. הקצב הזה מתחזק אפילו יותר אחרי גיל 60.

חילוף החומרים שלכם מתאזן

מחקרים מציעים שחילוף החומרים מתאזן עם הגיל ושהתקופה הקריטית ביותר היא סביב גילאים 50-60. אחרי גיל 80, חילוף החומרים מאט אך מסיים את תהליך הייצוב. אז פירוש הדבר הוא שהמשקל שלכם לא ישתנה בצורה משמעותית. אנחנו נשרוף פחות קלוריות אך בו בזמן, כשנזדקן אנחנו נאכל פחות מאנשים צעירים.

האישיות שלכם מתאזנת ואתם הופכים להיות מי שאתם

אם ביליתם את שנות הנעורים שלכם במצב רגיש מאוד ובשנות ה-20 שלכם ניסיתם להוכיח משהו לעולם, אחרי גיל 30 אתם יותר מיושבים. מחקרים מציעים שמישור הייצוב של האישיות שלכם מתרחש בין הגילאים 30 ו-50.

הציפורניים שלכם גדלות לאט יותר

חוקרים מצאו שכשאנחנו צעירים, הציפורניים שלנו גדלות מהר יותר. זה הובחן לראשונה ע״י דוקטור וויליאם בין שראה את הציפורן שלו גדלה בקצב של 0.123 מילימטר ליום. אחרי גיל 67, הקצב צנח ל-0.095 מ״מ ביום. השינויים האלו נגרמים בחלקם ע״י האטה של מחזור הדם.

השיניים שלכם הופכות פחות רגישות

גם השיניים שלכם הופכות פחות רגישות וזה קורה בגלל ששכבתהדנטין (השכבה הפנימית הקשיחה) מתחזקת עם הגיל, בין שכבת המגן החיצונית של השן והעצב המרכזי. ההתחזקות הזו מתרחש בשל אובדן הרגישות.

אתם מרגישים מאושרים יותר

כשאתם ילדים, אתם מרגישים מאושרים מהחיים באופן כללי. לאחר מכן התחושה הזו קטנה ואתם נכנסים למצב משבר. באופן מסורתי, הזדקנות נתפסת כהידרדרות במצב הגופני והפסיכולוגי, אבל חוקרים דווקא מצאו שככל שאנחנו מזקנים, אנחנו עשויים לחוש מאושרים יותר ושבעי רצון. דווח גם על פחות דיכאון ואופטימיות גדולה יותר.

מהו הדבר היפה ביותר בהזדקנות לדעתכם? באיזה גיל הייתם המאושרים ביותר?