10 הרגלים סקנדינביים טובים ששומרים עליהם צעירים ואטרקטיביים

סקנדינביים מפורסמים בשל המתכונים שלהם לאושר – לאגום (lagom) ו-הוגה (hygge). למרות שאלו פילוסופיות די מוכרות אפילו מחוץ לצפון אירופה, במציאות, עבור חיים טובים אתם זקוקים לקצת יותר מאשר ספל תה ואח. חרף מזג האוויר הקיצוני, לסקנדינבים יש אורח חיים ארוך יחסית ורובו בבריאות טובה.

צוות האתר שלנו החליט לחקור אודות הרגלי החיים של הסקנדינביים שעוזרים להם להישאר בריאים ומאושרים.


סקי במקום ללכת לחדר הכושר

© depositphotos© depositphotos

למרות שרוב הנורבגים חיים כיום בערים, השהייה בטבע היא עדיין חשובה מאוד והיא חלק מהתרבות המקומית. הנורבים מאמינים שזה הכרחי לבלות זמן בחוץ ויש להם אפילו מילה מיוחדת לזה – friluftsliv. פעילות גופנית, עבורם, אינה רק שריפת קלוריות אלא גם דרך לחוות עונג. זו הסיבבה מדוע במקום ללכת לחדר הכושר, הם עושים סקי, מחליקים על הקרח, שוחים באגם, או יוצאים לטיול בטבע. מצאו משהו שאתם אוהבים (הליכה, ריקוד, יוגה, כדורגל, או טיפוס על הרים) והפכו את זה לחלק מלוח הזמנים שלכם. חוץ מזה, הסקנדינבים זזים הרבה בחיי היומיום שלהם: הם הולכים, רוכבים על אופניים לעבודה, או מנקים את השלג בסמוך לביתם.


חמאה טובה יותר משמן

© depositphotos© depositphotos

הסקנדינבים בטוחים שחמאה טובה יותר משמן או מרגרינה. הם מוסיפים חתיכה קטנה של חמאה לרבות מהארוחות שלכם, בין אם מדובר במרק, בשר, או ירקות. זה הופך את המזון שלהם לבעל ניואנסים ומזין יותר. אגב, מחקרים סקנדינבים הוכיחו שאכילת שומן חלב רב מקטינה את הסיכון להשמנת יתר.

״אין דבר כזה מזג אוויר גרוע, רק בגדים לא מתאימים!״

© depositphotos© depositphotos

זה אולי נראה שהחיים בנורבגיה או בשוודיה הם מאתגרים: בחורף, רוב הטריטוריה מכוסה בקרח ובשלג. מזג האוויר הקר לא רק שאינו גורם לחוסר נוחות אלא ההפך. לנורבגים יש אפילו פתגם – ״אין דבר כזה מזג אוויר גרוע, רק בגדים לא נכונים!״ ופירוש הדבר שאפילו במזג אוויר גשום או מושלג, אתם תראו אנשים רוכבים על אופניים.

טמפרטורות נמוכות מאיצות את חילוף החומרים, משפרות את איכות השינה, ושולטות בתחושת הרעב. כמובן, מזג אוויר קר לבדו לא הופך את הגוף לבריא, לכן חשוב לשלב את זה עם מספר הרגלים טובים. הדוגמנית השוודית קארין אגסטם, לדוגמה, מתחילה את היום שלה במקלחת קרה.

ממתקים לילדים – רק בשבת

© Maria Symchych / Shutterstock© Uryupina Nadezhda / Shutterstock© depositphotos


בגני הילדים בשוודיה, לא משתמשים בסוכר לבישול הארוחות. חוץ מזה, ילדים לא אוכלים בדרך כלל ממתקים עד גיל שנתיים או שלוש. אבל אפילו כשהילדים גדלים, הם מקבלים ממתקים רק בחגים ובימי שבת (אשר בשוודיה הם הימים בהם ילדים אוכלים ממתקים). כמה מהממתקים הפופולריים ביותר בסקנדינביה הם ממתקי ליקריץ מלוח. הם לא מכילים הרבה סוכר והם הרבה יותר טובים מחטיפי השוקולד שאנחנו בדרך כלל אוכלים.

ארוחות הצהריים גדולות יותר מארוחות הערב

© depositphotos© depositphotos

בשוודיה ובנורבגיה, ארוחת הצהריים קרויה מידאג (middag). זהו הזמן בו אנשים אוכלים את רוב האוכל שלהם ביום. הם לא אוכלים ארוחת צהרים באמצע היום כמונו, אלא בערך ב-4. ארוחת צהרים טיפוסית מורכבת מתפוחי אדמה, בשר, דגים – מזונות עשירים בחלבון ובפחמימה. ובארוחת הערב, האנשים בסקנדינביה מעדיפים ארוחות קלות יותר, כמו אלו שהם אוכלים לארוחת בוקר: כריכי דגים, ירקות או גבינה, יוגורט, מוזלי. לכן, הם לא הולכים לישון עם בטח מלאה והקיבה לא צריכה לעכל מזונות כבדים במהלך הלילה.

השימוש בסאונה הוא הליך היופי והטיפוח הטוב ביותר

© Iakov Filimonov / Shutterstock

אחרי הליכות ארוכות בקור, כמובן, הדבר הראשון שאתם רוצים לעשות הוא להתחמם. הסקנדינבים ממש אוהבים סאונות. עבורם, זהו חלק מהתרבות שלכם, והזמנת אדם לסאונה מראה על כבוד כלפיו. זהו כנראה סוד נוסף המסביר מדוע הסקנדינבים כל כך בריאים. בנוסף, ביקור בסאונה הוא תמיד ברשימת הליכי הטיפוח והיופי עבור נשים סקנדינביות – כך העור שלהם נותר נוצץ ונקי.

הדיאטה הסקנדינבית היא הסוד לגוף חטוב

© depositphotos© depositphotos

רוב הסקנדינבים מעדיפים לבשל בבית, ורק לעתים נדירות הם הולכים למסעדות. התזונה היומיומית שלהם, יחד עם אורח החיים הפעיל שלהם, מאפשרים להם לשמור על גוף בריא ומראה נאה. אנשים במדינות סקנדינביות אוכלים דגים אדומים עשירים בוויטמין D ואומגה 3, ירקות רבים, ופירות יער. והם לא אוכלים הרבה בשר אדום.

הפסקות קפה הן קדושות

© depositphotos© depositphotos

לשוודים יש את המילה פיקה (fika), שאפשר לתרגם ל׳הפסקת קפה ועוגייה׳ אך במציאות, זה אומר יותר מזה. זהו הזמן בו אתם מוסחים מהשגרה שלכם (העבודה, המסכים) ואתם שותים קפה עם חברים שלכם. פיקה היא איננה רק הפסקת קפה, זוהי דרך להאט ולחשוב על דברים טובים. בעוד שבמדינות אחרות הפסקות הקפה הן מהירות ממש כמו החיים עצמם, שם אנשים שותים את הקפה שלהם בכוסות נייר וממשיכים לרוץ, בשוודיה הפסקות קפה הן קדושות. הם בטוחים שצריכה להיות פיקה מדי יום מאחר וזוהי דרך להטעין את המוח ולהשתחרר מהסטרס.

לחם מחיטה מלאה במקום מקמח לבן

© depositphotos© depositphotos

בסופרמרקטים בצפון אירופה, אולי תתקשו למצוא לחם מקמח לבן. במדינות סקנדינביה, אנשים אוכלים לחם מחיטה מלאה מזה שנים רבות: במאה ה-18 וה-19 הלחם היה המזון העיקרי עבור משפחות האיכרים, ושעורה, שיבולת שועל, ושיפון היו פופולריים מאוד. לחם לבן הופיע מאוחר יותר. הוא נמכר היום בחנויות, אך הסקנדינבים אוהבים לחם מחיטה מלאה וזה הרבה יותר בריא עבורם.

כמובן, אנחנו לא יכולים לומר שכל אדם בדנמרק, שוודיה, או נורבגיה עוקב אחר החוקים הללו ללא יוצא מן הכלל. כמובן, ישנם שוודים שלא אוהבים קפה או נורבגים שמעדיפים פיצה במקום ארוחת ערב בבית.

האם הייתם מאמצים כמה מההרגלים הסקנדינבים או שיש לכם הרגלים משלכם שאתם רוצים לשתף?