10 הרגלים של אנשים אומללים (ואיך להימנע מהרגלים אלו)

" אני נחוש להיות מעודד ומאושר בכל מצב שאני מוצא את עצמי. בשל כך שלמדתי שהחלק הגדול של חוסר האונים והאומללות שלנו הוא נקבע לא על ידי הנסיבות או על המזג שלנו".- מרתה וושינגטון, האישה של הנשיא הראשון של ארה"ב ג'ורג' וושינגטון.

אושר הוא משהו שאנחנו כולם חושקים להשיג. כבני אדם אנחנו יכולים לקבל את העובדה ש: (א) החיים קצרים, ו(ב) חוסר אושר הופך לנו את החיים לקשים. כמו שידוע לכל, להרגלים שלנו יש השפעה רבה על האיכות של החיים שאנו חיים; בייחוד, ההרגלים הללו משפיעים באופן ישיר על האושר שלנו(או היעדרותם).


כדי לעשות הבחנה נקייה, יש הבדל חזק בין דיכאון קליני לבין חוסר אושר קליני. דיכאון הוא חוסר איזון כימי במוח, כאשר חוסר אושר הוא מזג שהוא לעיתים קרובות נחוץ לדרך שבה אנחנו בוחרים לחיות את חיינו. בדומה לדיכאון, למרות זאת, אומללות יכולה להיות מאובחן ומטופל.

הנה 10 הרגלים של אנשים אומללים, שיכולים סך הכל להימנע. 


1. מתלונן כרוני

אנשים שמחים ומצליחים לא מתלוננים הרבה. מצד שני, זה נראה שלמתלוננים כרוניים תמיד יש דברים שליליים להגיד.. גם אם אלה שסביבם הם שמחים! בשורה התחתונה: לכולנו יש נסיבות שונות שקיבלנו בחיינו, אבל לבסוף הנסיבות הללו הם שלנו- הוגן או לא הוגן, רצוני או לא רצוני. במקום זאת, חפשו פתרונות לבעיות במקום להתלונן עליהם, שמובילים לשום מקום.

2. להיות שיפוטיים- על עצמכם ועל אחרים

איך שאנחנו מדברים לעצמנו מעצב את הדימוי העצמי שלנו, לטובה או לרעה. ערך עצמי הוא שחקן חשוב באושר שלנו, והרגשה טובה על עצמנו היא זכות שיש לכולנו. הבנה כשנעשת טעויות, קבלתן, והמשכה הלאה… אל תכניסו את עצמכם לתוך שיחה עצמית שלילית. יתר על כך, תכבדו את המורשת של השוני של אחרים והכרה של הזכויות שלהם לחיות חיים בריאים בלי שיפוטיות לא מועילה.

3. חיים ללא אמצעים

אנחנו חיים בחברה חומרית, אחת שבה אנחנו מופצצים באופן תמידי עם פרסומות למכונית הכי חדשה, גאדג'טים, או כרטיסי אשראי; הכל מבטיח וקל, קיום של הגשמה עצמית יותר. אל תאמינו לזה לדקה. כאשר רוכשים מוצר חדש זה יכול להוביל להקפצה רגשית נחוצה, אך היא לא נשמרת. פעם שמעתם את המונח "חרטה של קונים"? הוא קיים מסיבה מסוימת. במקום זאת תחפשו משהו לעשות שאינו שלא כולל ניקוי של חתיכת פלסטיק- אימון, קריאה, סיורים וכו'. – כל דבר המביא סיפוק ללא חוב כלשהו.


4. התמכרויות שליליות

רוב הדברים הם טובים במתינות- אוכל, שתייה אחת או שתיים, בידור… כאשר הדברים הללו לוקחים את הבמה המרכזית בחיינו כאן זאת נהיית בעיה. לצערנו, אנשים טובים רבים מצאו את סופם דרך הרגלים התמכרותיים, במיוחד דרך תלותיות באלכוהול וסמים. אמצעי נהדר למניעה ותרופה להתמכרויות הללו? מציאה וחיים עם התשוקות שלנו במידה רבה ככל האפשר (ראו #8).

5. חרטה על העבר

חרטה היא לא רק חסרת תועלת, היא יכולה להיות פוגענית ביותר. מחקרים ממשיכים להראות כי חזרתיות, על מחשבות שליליות על החלטות שנעשו בעבר זה לעיתים קרובות מבשר על לחץ כרוני ודיכאון. לפי הפסיכולוגיה של היום, ישנן ארבע דרכים להתמודד עם חרטה: (1) למידה מטעויות אבל לא לשכון על זה, (2) אם אי אפשר לשנות דבר במצב כדאי להניח לזה, (3) תוודאו שאין אשמה יתרה שנלקחה, ו(4) מסגור המצב באופן חיובי יותר.

6. דאגה לגבי העתיד

יש לנו אמירה מעטה מאד על מה העתיד שלנו כולל. זה לא נועד כדי להוריד מהכוח (לגמרי להפך); היא מציינת אמת פשוטה. מה אנחנו יכולים לעשות  בחיים בהווה כשלגמרי מאמנים את מה היכולות והכשרונות שאלוהים נתן לנו, מאפשרים ומחזקים אותנו לחיות מהות שמחה יותר. ישנו הביטוי הזה שוב: לחיות נוכחים בהווה. להתמודד עם קשיים כשהם צצים ולהניח להם. תהנו מהדברים היפים בחיים ותחוו אותם עד הסוף.. תיהיו נוכחים. 

7. להיות מונעים ע"י פחד

נכון, פחד יכול להיות מאפשר לאומללות. כדי להבין זאת לגמרי, אנחחנו צריכים שוב ללכת אחורה ללהיות נוכחים בהווה. פשוט לגמרי, אנחנו לא יכולים לאפשר לפחד מהלא נודע (ו/או ללא אפשרי למנוע) להפריע לאיכות שלנו בחיים. פחד הוא תהליך של מחשבה שלילית שהוא לעיתים קרובות טייס אוטומטי. תזכרו:  אנחנו לא המחשבות השליליות שלנו. אנחנו לא פחד, חשש, חרדה, או כל תהליך אחר של מחשבות שליליות. 

8. רכילויות

שום דבר אינו מעורר אומללות וחוסר ביטחון יותר מאשר שיחות קטנות ושליליות על מישהו אחר. אחרי הכל, למה שאדם שמח, ובעל ביטחון יתעסק במשהו שאין לו שום תועלת? הם לא יעשו זאת. ריכול הוא משהו שצריך להשאיר לילדים להפסקות, לא למבוגרים בניסיון להפוך את חייהם (או חיים של אחרים!) לטובים יותר.

9. שמירת טינה

דומה לרגשות שליליות אחרות, איבה היא משקל מיותר על גבנו. כולנו שמים לב להתנהגויות השליליות של אנשים אחרים שיכולים להפוך (לפעמים בצדק) לפוגעים כתוצאה מכך. אבל תזכרו: זה לא קשור להתנהגותם הבורה; זה קשור לאושר שלכם. או שתסלחו, תשכחו, או תתעלמו… ותמשיכו עם חייכם.

10. הרחבת הבעיות שלנו

כאשר אנו חווים אומללות וחוסר שביעות רצון, התגובות שלנו הן כמעט לגמרי אמוציונליות. במילים אחרות, אנחנו מוציאים דברים מפורפורציות לגמרי. אחרי הכל, עדיין יש לנו את מוח הלטאה (האמיגדלה)- המוקד של הרגשות השליליים. במקום זאת, פשוט תקחו צעד אחורה, תסתכלו על הבעיה באופן אובייקטיבי (עם רגשות מינימליות), ותתמקדו בפתרון!

ברגע שנזהרים מההרגלים הללו, אתה יכול לוודא שאתה משאיר אותם במפרץ בכך שתעקבו אחר העצות שנזכרו למעלה.

הצטרפו לדיון: מאילו הרגלים שליליים אתם מנסים להימנע?