10+ מאפיינים גופניים שהופכים אנשים מסוימים ליוצאים מן הכלל

כל אדם הוא מיוחד; ולמרות שכולם חולקים מאפיינים מסוימים שהופכים אותם אנושיים, אין פרצוף בעולם שדומה בדיוק לאחר. לא רק שאנחנו נבדלים מיתר המינים, אלא גם האחד מהשני. כעת, גם בתוך המאפיינים והתכונות הללו שמגדירים את בני האדם, יש כמה נדירים, מיוחדים ובמקרים מסוימים, גם יוצאים מן הכלל.

צוות האתר שלנו ניתח מאפיינים שונים בגוף האנושי וגילה אודות 11 שהם נדירים מאוד. קבלו אותם, וספרו לנו האם באופן מוזר גם אתם ניחנתם באחד.


עיניים ירוקות

© ReasonableOption2356 / Reddit© db618 / Reddit© olliebops125 / Reddit

צבע העיניים נקבע ע״י כמות המלנין שקיימת, שהוא אותו הפיגמנט האחראי לבצע השיער והעור. חום הוא הצבע הנפוץ ביותר; ליותר מחצי מאוכלוסיית העולם יש עיניים חומות. כמות המלנין הבוהה עוזרת לאנשים להתמגן מפני קרני השמש המזיקות. זה מסביר מדוע עיניים חומות נפוצות יותר באקלים חם מאשר באקלים קר, בו הפיגמנט המגן אינו נחוץ.


עיניים אפורות וירוקות נפוצות הרבה פחות; עיניים ירוקות הן, למעשה, הנדירות בותר. רק ל-3% מאוכלוסיית העולם יש עיניים אפורות, בעוד של-2% יש עיניים ירוקות. הגוונים האלה הם בשל נוכחות מלנין נמוכה בקשתית. כשהפיגמנט הה נעדר, כך גם הצבע החום.

פסגת האלמנה (Widow’s peak)

© _lau_rence / Reddit© katierozie / Reddit

פסגת האלמנה היא נקודה בצורת V במרכז המצח שנוצר ע״י קו השיער. הוא זכה לשם הזה בגלל שכך נשים בתקופה הוויקטוריאנית היו חובשות את הכובעים שלהן בזמן מאבל. מחקר של המאפיין הזה גילה שמדובר בתכונה נדירה. מסך כל האנשים שנבדקו, ל-67% אין את פסגת האלמנה, בעוד של-33% יש. מסתבר שגנים, גיל ומין הם משתנים המשפיעים על המאפיין הזה.

שיני בינה

© Sp00kyNoodle / Reddit© kattilat / Reddit

רוב האנשים שמגיעים לגיל הבגרות עוקרים את שיני הבינה שלהם. זה בגלל שכשהן מופיעות, לרוב בשנים הבוגרות, אין להן די מקום לצמוח כהלכה, בין אם כי הלסת קטנה מדי או שפשוט הפה כבר מלא בשיניים.

בשל מחסור במקום, השיניים הטוחנות הללו יכולות לצמוח הצידה, כשהן יוצאות רק באופן חלקי מן החניכיים, או נכלאות בין החניכיים ועצם הלסת ויוצרת זיהומים; מה שלא מותיר לנו ברירה אלא לעקור אותן. מחקר שנערך על אנשים בין הגילאים 18 ו-38 גילה שבמשך תקופה של 18 שנים, רק 31% משאירים את השיניים האלה; והמספר הזה רק ילך ויקטן בעתיד.


שריר הכף הארוך

© venessavillarama / Reddit© Btech_Jesus / Reddit

כדי לגלות אם יש לנו את הגיד הזה או לא, די להצמיד את האגודל והזרת זו כנגד זו ולהביט בפרק היד. התפיחה הזו שאפשר לראות במצבים מסוימים, נקראת שריר הכף הארוך. נטען שמדובר בשריד אבולוציוני שירשנו מאבותינו אשר נזקקו לכוח של השריר הזה כדי לטפס על עצים.

בכל מקרה, נוכחות או העדרו הגיד הזה כיום לא הופכת אותנו חזקים יותר והיא גם לא מעניקה לנו אחיזה טובה יותר. חרף זאת, רק ל-14% מהאנשים חסרה הבליטה הזו כשהם לוחצים את האצבעות שלהם יחד, וזה נפוץ יותר בקרב נשים מאשר אצל גברים. בכל מקרה, היחס משתנה בקרב אוכלוסיות מאפריקה, אסיה וילידים אמריקאים.

חור קטן ליד האוזן

© unwantedblonde / Reddit

ידוע באופן רשמי כ-Preauricular sinusֿ, הוא בצורת קִשְׁרִית או קַשְׁרִיר (גוש קטן של רקמה)ֿ, שקע או גומה, והוא מאפיין נדיר בקרב בני אדם. הוא נמצא ממש מול האוזן מעל תעלת השמע ובאופן כללי מצוי רק בצד אחד. למרות שהתדירות שלו משתנה בין אוכלוסיות, הוא נפוץ בעיקר באוכלוסיות אפריקניות ואסייתיות, וגם שם לא עולה על 10%.

ממש כמו השריר בפרק היד, יש תיאוריות שטוענות כי מדובר בשריד אבולוציוני. מחקרים בתחום טוענים שהאוזניים שלנו התפתחו מדגים רדומים, שיכולת השמע שלהם התבססה על הפתח הברכיאלי שהותיר שיירים בצורת שקע על האוזן האנושית.

שורה כפולה של ריסים

© OrderlySage012 / Reddit© cherry4444 / Reddit

שורה נוספת של ריסים היא מאפיין נדיר וידוע בעולם הרפואה כ-distichiasis. למרות שזה עשוי להיראות כמו חלומה של כל אישה במבט ראשון, זהו למעה מצב שכולל צמיחה בלתי רגילה של הריסים לתוך פתחן של בלוטות מסוג Meibomian, בלוטות שומן שמפוזרות לאורך קצה העפעף.

הצמיחה הזו שאינה במקומה בקצה הדק של העור קרוב לעין יכול לגרום לריסים להשתפשף כנגד גלגל העין, ולגרום לגירוי ודמע תדיר, בין סיבוכים אפשריים אחרים.

טבור בולט

© alkibie/ Reddit© NavelL0ver / Reddit

מחקר מראה שרק ל-4% מהאנשים הבוגרים יש טבור בולט. כמה סיבות קובעות איזה סוג של טבור יהיה לנו כאנשים בוגרים, ואף אחד מהם לא קשור לאופן בו חבל הטבור שלנו נחתך בלידהף למרות שזוהי אמונה רווחת כסיבה לכך.

הטבור הוא למעשה צלקת שנותרת אחרי שהחתיכה הקטנה שנותרה לאחר שחבל הטבור נפל, כשבועיים לאחר הלידה. האופן בו העור שלנו גדל בעוד הצלקת הזו מחלימה קובע את צורת הטבור שלנו.

אישון אחד גדול מהאחר

© lukekibs / Reddit

אישונים משנים את גודלם כדי לאזן את כמות האור שחודרת לעין. זו הסיבה מדוע הם גדלים בחשכה וקטנים במקום בו יש אור טבעי רב. באופן כללי, האישון בכל העין מתרחב או מתכווץ בו זמנית, ובמקרים מסוימים, זה לא קורה, לכן הם מופיעים בגדלים שונים בכל עין.

חוסר ההתאמה בן גדלי האישון הוא עניין רפואי המוכר בשם אניסוקוריה. במקרים בהם מתרחש בצורת טבעית, ההבדל בין אישור אחד לשני הוא בדרך כלל אותו הדבר. מחקרים מראים שרק 15%-30% מהאוכלוסייה חווים זאת.

סינדרום השיער הבלתי ניתן לסירוק

© mirandahummel/ Reddit

זוהי תופעה המאופיינת בשיער יבש ומקורזל שאי אפשר לסרק. זה קורה בילדות, בדרך כלל בשנים הראשונות לחיים, אבל יכול להופיע גם בגיל 12. הוא לא גדל כלפי מטה, אלא כלפי חוץ ובמספר כיוונים. בדרך כלל מתאפיין בצבע בהיר או זהוב.

חרף מראהו, סוג שיער זה אינו שביר או דק וגדל בצורה נורמלית או מעט איטי יותר. בבגרות, הוא בדרך כלל משתפר במראה ומתיישר מעט.

בוהן מורטון

© kimkardashiansring / Reddit

בוהן מורטון או כף רגל מורטון הוא מבנה של כף הרגל בו הבוהן השנייה ארוכה יותר מהראשונה. סוג כף הרגל הזו הוא הכי פחות נפוץ ברחבי העולם, ותלוי באוכלוסייה בה נבדק, הוא נפוץ בקרב 3%-22% ממנה.

שיער אדום ועיניים כחולות

© Raybell0331 / Reddit© madfacemaddyy / Reddit

בין צבעי השיער האפשריים, צבע כהה הוא הנפוץ ביותר. מעריכים כי 90% מאוכלוסיית העולם היא בעלת צבע שיער חום או שחור. מהצד השני של הקשת הוא השיער האדוםף רק ל-1%-2% יש כזה.

נדיר באופן שווה, למרות שלא נפוץ כמו השיער האדום, הם העיניים הכחולות. בעוד 2 תכונות אלה הן בלתי נפוצות בנשים ובגברים יחד, מחקרים מראים ששיער אדום נפוץ יותר בקרב נשים ועיניים כחולות בקרב גברים.

אילו גישות או התנהגויות שלכם מבדילים אתכם מכל השאר?