10 מאפיינים יומיומיים שהיפנים ממלאים אחריהם באדיקות, ותיירים רק מתפעלים מהם

התרבות בארץ השמש העולה כל כך מדהימה ומשונה בו זמנית. מה שנחשב נורמלי ומוכר עבור היפנים הוא פרוע ובלתי ניתן להבנה אצל זרים. בבתים ובדירות ביפן, הם מעדיפים שלא לשטוף את הירקות והפירות שהם קנו מהסופר; הם שמים נעלי בית מיוחדים כשהם נכנסים לחדר השירותים, ומתקלחים בישיבה.

צוות האתר שלנו צלל לעמקי היומיום של האנשים ביפן, וכמה מהסממנים היומיומיים שלהם מעניינים אותנו במיוחד.


כשנכנסים לשירותים, היפנים לובשים נעלי בית מיוחדות. בבית, הכניסה לשירותים היא משהו צנוע.

© sgcrawf / flickr

זה לא סוד שהיפנים קפדנים במיוחד בכל הנוגע להיגיינה וסטריליות. בבתים ובדירות, לפני הכניסה לשירותים, מניחים נעלי בית מיוחדות עם הכיתוב: ״שירותים״. נועלים אותן, ומותירים אותן מאחורי המפתן. גם במקומות ציבורים נוהגים באופן דומה: במשרדים, בבתי חולים, במסעדות ובמרחצאות.


אחרי שהיה בחוץ, שוטפים לא רק את הידיים ביסודיות, אלא גם את הגרון

© Avesun / depositphotos© odua / depositphotos

עבור היפנים, גרגור (אוגאי) הוא הכרח ממש כמו לשטוף ידיים. יתרה מזאת, ניתן לראות אנשים מבצעים את הריטואל הזה לא רק בבית, אלא גם במקום העבודה או בקניון. כאן, בכל פינה, מוכרים תמיסה מיוחדת אבל גם מים חמים עם מעט קמומיל עושים את העבודה.

אורחים מקבלים נעלי בית מיוחדות, אותן זורקים לאחר העזיבה

© AndrOleksiienko / depositphotos

לא נהוג להיכנס לבית ביפן מבלי לחלוץ נעליים. יש להותיר את הנעליים במסדרון (גנקאן). לפי המסורת, בתוך הבית מסתובבים עם נעלי בית ואת הנעליים משאירים בחוץ, כך שנוח בפנים ובחוץ. לאורחים מציעים נעלי בית חד פעמיות, אותן זורקים אחרי שהאורח עוזב.

ביפן שותים מי ברז. המים כל כך נקיים כך שאין צורך בסינון

© padmak / depositphotos

אפשר לשתות מי ברז בטוקיו מבלי לחשוש לבריאות שלכם. כאן המים כה טהורים בשל בקרה קפדנית וסינון מחמיר. יתרה מזאת, אתם יכולים לשתות את מי הברז לא רק בבית, אלא גם בתחנות המטרו, במרכזי הקניות ובסופר מרקט.


אחרי הכביסה, תולים כל פריט על החבל. היפנים רגישים מאוד בכל הנוגע לייבוש בגדים

© m-louis .® / flickr

היפנים מנהלים סוג של כת בכל הנוגע לכביסה ותליית הבגדים. אבל גיהוץ, כך לדברי זרים, אינו עניין מקובל. אולי זו הסיבה שהם תולים כל דבר על קולב נפרד, כך שהבגדים לא יתקמטו ולא תצטרכו לבלות זמן בגיהוץ.

את הבגדים התחתונים מחביאים בדרך כלל מעיניהם של זרים. מייבשים אותם במתקן מיוחד

© amazon

בשל הלחות הגבוהה בדירות, בגדים מתייבשים במרפסת לאחר הכביסה. בו בעת, הנשים היפניות הביישניות מעדיפות שלא לחשוף את התחתונים שלהן לעיני הציבור. אפשר למצוא כיסוים מיוחדים שמגנים על התחתונים והחזיות באופן אמין במיוחד מעיניהם של סוטים.

בארונות, אין ערימות של בגדים. הכל מגולגל ומאוחסן בצורה אנכית

© unknown / Vk© LunaNouveau / reddit

יפנים רבים הצליחו ליישם את השיטת הניקיון של מארי קונדו, שממליצה להיפטר מחפצים לא הכרחיים ללא חרטה ולסדר דברים בבית לא לפי חדר, אלא לפי קטגוריה. לכל פריט יש את המקום שלו, ליד פריט זהה לו.

ביפן לא משתמשים באסלוניות, גם לא במקומות ציבוריים. במקום, משתמשים בחומר חיטוי ייחודי

ביפן, לא תמצאו אסלוניות. במקום, הם מגלגלים נייר טואלט בכמה שכבות, מפזרים עליו קצת חומר חיטוי (שתמיד נמצא ליד מושב האסלה) ומנגבים ביסודיות את המושב.

בבתים רבים, במקום שטיחים, ישנם מחצלות טאטאמי

מאז קדמת דנא, היפנים כיסו את הרצפות בבתים שלהם במחצלות מסורתיות עשויות במבוק וקש. בבתים מודרניים, לא ניתן למצוא מחצלות טאטאמי בכל החדרים – בדרך כלל רק חדר אחד מכוסה כולו בטאטאמי. אופן מעניין, אי אפשר להסתובב יחפים או אפילו עם גרביים על המחצלות האלה.

עקרות בית יפניות לא שוטפות את הפירות והירקות שהן קונות מהסופר מרקט


© dvulikaia / depositphotos© Wirestock / depositphotos

כמעט כל המוצרים בסופר מרקט ביפן אטומים באריזות הרמטיות, נשטפים ומגיעים מוכנים לאכילה. כאן, סטריליות ואיכות המזון עוברים בקרה קפדנית. לדוגמה, אם לקחתם בטעות מוצר, לא תוכלו פשוט להחזיר אותו למקומו. במקרים כאלה, העובדים יחטאו את זה מיד.

האם הייתם מאמצים לכם את אורחות חייהם של היפנים? האם הייתם רוצים לעבור לגור ביפן?