10 מיתוסים מסרטים שיכולים לעשות לכם צרות

אפשר בהחלט לכתוב ספר על האופן בו גיבורי על מפורסמים שרדו במצבים הקיצוניים ביותר, לדוגמה, רובינזון קרוזו ורמבו. אבל האם כל השיטות בהן השתמשו באמת בטוחות ויעילות?

צוות האתר שלנו צפה בסרטים רבים והחליט שמוטב לכם לדעת על הדברים מהם עליכם להימנע, אם אתם רוצים לשרוד.


מיתוס מספר 1: מערה היא המקום המושלם למדורה

זה נראה בטוח ואפילו רומנטי…האש והטמפרטורה הגבוהה מחממות את הסלעים. הסלעים הללו מתרחבים כשהם נחשפים לחום. וזה יכול לגרום לסלעים ליפול על ראשו של האדם שנמצא בפנים. המקום היחיד בו מומלץ להקים מדורה הוא בחלל פתוח בחוץ.


מיתוס מספר 2: אתם יכולים לאכול דג נא שזה עתה תפסתם. אנשים אוכלים סושי כל הזמן.

הדבר היחיד שלא מראים לכם בסרטים הן בעיות העיכול הפוטנציאליות שנגרמות ע״י בקטריה ומיקרו-אורגניזמים. מאחר ואין אמבולנס או ערכת עזרה ראשונה בטבע, אל תקחו את הסיכון – בשלו את הדג שתפסתם מעל האש. דרך אגב, אותו הדבר תקף גם לגבי דם נא של בעלי חיים. איכס….

מיתוס מספר 3: אתם יכולים לזרוק רימון והוא לא ישמיע קול

במציאות, לאחר שמפעילים רימון, פין אתחול בפנים משמיע צליל. זו הסיבה מדוע חשוב לזרוק את הרימון מיד עם הפעלתו – לא רק בגלל הפיצוץ אלא גם בגלל הפין – הוא יכול לגרום נזק ליד שלכם. אף סרט אקשן לא מראה את הצד הזה וזה מה שדוחה את הפיצוץ עצמו ב-3-4 שניות.

מיתוס מספר 4: אתם יכולים להשתמש בחוסם עורקים כדי להציל את אחת הגפיים שלכם

לא, אתם לא יכולים. מה שאתם יכולים לעשות הוא קשר כה הדוק כדי לא לאפשר זרימת דם בשום רקמה ואז הגפה תהיה מחויבת בכריתה. חוץ מזה, זה עשוי לגרום להתקף לב במקרים מסוימים. נסו לעצור את הדימום ע״י מיקום הגוף בתנוחה הנכונה ולחיצה על כלי הדם במקום הפצוע.


בחוסם עורקים יש להשתמש רק אם הדימום מהיר מדי ומדובר בהצלת חיי אדם, לא בהצלת גפה.

מיתוס מספר 5: צפייה בתכניות הישרדות בטלוויזיה תעזור לכם להתכונן למצבים דומים בחיים האמיתיים

כמובן שזה לא נכון. אל תשכחו שתכניות הטלוויזיה הללו מופקות ע״י צוות של תריסרי אנשים שמעולם לא רואים על המסך. כולל, צוות הצלה שמוכן לסייע בעת הצורך. בנוסף, ישנם במאים ומפיקים שתמיד מוכנים לערוך את הסרט כדי לגרום לכל להיראות יפה לאחר הצילומים. אבל במציאות, הכל שונה מאוד.

המציאות היא קשה: עליכם רק לשרוד ולמצוא אנשים, ללא מצלמות, סט צילומים ותגובות של אנשים ברשתות החברתיות.

מיתוס מספר 6: מים רתוחים הם בטוחים לשתייה ב-100%

הרתחה הורגת את רק את החיידקים והבקטריה אבל לא הופכת את המים נקיים יותר מפני אלמנטים מזיקים. לדוגמה, לא משנה כמה זמן תרתיחו מים בוציים – הם לא יהיו בטוחים לשתייה. אז, לפני שאתם מרתיחים, סננו את המים דרך פיסת בד נקייה (כמו מגבת או חולצה) והניחו לזה לשבת עד שהלכלוך שוקע לקרקעית.

מיתוס מספר 7: אם אתם אבודים, עליכם לרדת במורד הנהר, ובמוקדם או במאוחר, תמצאו אנשים

בדיוק – ״במוקדם או במאוחר״ הן מילות המפתח פה. כמובן, אנשים באמת נוטים להתיישב בסמוך לנהרות כי הם זקוקים למים אבל…זה עשוי לקחת שבועות לפני שתמצאו התיישבות מכל סוג (העיפו מבט במפה של סיביר והמזרח הרחוק). בנוסף עליכם לוודא כי לא קר לכם ואתם בטוחים.

זו הסיבה מדוע הכלל הראשון הוא: אם אתם אובדים, הישארו היכן שאתם. זוהי הנקודה בה צוות החילוץ יבדוק קודם.

מיתוס מספר 8: בגדים רטובים עדיפים על מחסור בבגדים

לא תמיד. לדוגמה, אם טמפרטורת האוויר היא מתחת לאפס ואתם לובשים בגדים רטובים (אם נניח, נפלתם לאגם תחת הקרח), הם (הבגדים) יקררו אתכם. דרוש זמן ואנרגיה רבה כדי לחמם מים. זו הסיבה מדוע בערים שנמצאים ליד הים או האוקיינוס לא תרגישו חם כמו בערים שנמצאים במרכז היבשת.

הגוף יבזבז אנרגיה בניסיון לחמם את המים בבגדים הרטובים, במקום לחמם את האיברים הפנימיים שלכם.

מיתוס מספר 9: הדבר הראשון שעליכם לעשות במדבר הוא למצוא מקור מים.

לא. ראשית, עליכם למצוא מקום מוצל עד רדת הערב כיוון שתבזבזו את כל מאגרי הנוזלים בגוף שלכם. נסו למצוא סלע גדול לשוח תחת צלו. התרחקו מהאדמה החמה – לפעמים עדיף לשבת על עץ, או לשים משהו תחתיכם. ברגע שמחשיך, תוכלו להתחיל לחפש אחר הכוכבים, מלונות, מים ו-ווייפיי.

מיתוס מספר 10: עליכם לשמור מים לאחר כך

אם אתם צמאים, עליכם להתקרר, לשבת בצל ולשתות. כשאתם חשופים לאור השמש ומדכאים את הצורך לשתות, אתם עשויים לחטוף מכת שמש ולאבד את ההכרה. ובאופן אירוני, תזדקקו למים אבל לא תוכלו לשתות אותם.

האם שמתם לב למצבים אבסורדיים באותן תכניות ריאליטי הישרדות או בסרטים האהובים עליכם?