10 סיבות מדוע עליכם לאכול עגבניות מדי יום

עגבניות קשורות ברכיב הקשור ליקופן, אשר לו מספר יתרונות בריאותיים. למעשה, כל ירק או פרי אדום מכיל מעט ליקופן – חומר שמעניק לו את צבעו הבהיר והאדום. אך עגבניות מגיעות עם יותר ליקופן מירקות אחירם, כאשר עגבנייה בינונית אחת יכולה להכיל 2-3 גרם. באופן מסקרן, מיץ עגבניות מכיל כמות רבה יותר משמעותית מעגבנייה נאה.

צוות האתר שלנו חקר כיצד הליקופן ותכונותיו יכולים להשפיע על הגוף האנושי, והממצאים שלנו די בלתי צפויים במקרים מסוימים.


עגבניות יכולות להגן על העור שלכם

© sruilk/shutterstock.com

לפי מחקר, עגבניות עשויות לסייע בהגנה מפני קרני אולטרה סגול מזיקות ולהקטין את הסיכוי לסבול מכוויות שמש. חוקרים מאמינים שזה אפשרי בשל כמות הקרוטנואידים הגבוהה, שהם רכיב של ליקופן.


בכל אופן, מדענים גם מציינים כי אל לנו להחליף את מקדם ההגנה המוכר בעגבניות. בנוסף ליתרון הבריאותי הזה, יש עדויות המצביעות על כך שלעגבניות יש יכולות המאטות הזדקנות.

עגבניות עשיות להועיל ללב שלכם

ליקופן הוא נוגד חמצון שיכול להגן על תאי הגוף שלכם מפני חמצון. כמה מחקרים מציעים שאנשים שצורכים ליקופן הם בעלי סיכון נמוך יותר לסבול ממחלות לב, סוכרת, ושבץ.

ליקופן עשוי לשחק תפקיד בהורדת הכולסטרול ׳הרע׳, כמו גם לחץ הדם שלכם. כתוצאה מכך, הסיכויים שלכם לסבול ממחלת לב עשויים לצנוח גם כן. מה עוד, שעגבניות הן גם מקור עשיר של ויטמינים ונוטריינטים אחרים, כמו B, E, ופלבנואידים שעשויים לשפר את בריאות הלב שלכם.

עגבניות יכולות לשפר את הראייה שלכם

© sruilk/shutterstock.com

פרט לליקופן, עגבניות מכילות גם נוטריינטים נוספים, כמו לוטאין ובטא-קרוטן, אשר כולם מועילים לראייה שלכם. חוקרים מניחים כי נוטריינטים אלו מגנים על העיניים מפני מחלות, כמו קטרקט, בעודם תומכים באופן כללי בראייה.


עגבניות מכילות גם תתי-רכיבים, במיוחד זקסנת׳אין (zeaxanthin) ולוטאין, שהם יעילים בהגנה על הראייה שלכם מפני אור כחול הנפלט ממכשירים דיגיטליים כמו סמארטפונים. הם גם מגלמים תפקיד חשוב בצמצום כאבי ראש כתוצאה ממאמץ יתר על העיניים.

הם יכולים לשפר את פעילות המערכת החיסונית שלכם

© mi_viri/shutterstock.com© mi_viri/shutterstock.com

באמצעות אספקת לוטאין לגופכם, אשר פועל כנוגד חמצון, אתם יכולים להקטין הופעת מולקולות בשם רדיקלים חופשיים שיכולים להזיק לתאים שלכם ולהחליש את מערכת העצבים. זו הסיבה מדוע מזונות עשירים ברכיב זה, כמו עגבניות, עשויות להקטין את הסיכון לסבול מסרטן בריאות, בערמונית, או בקיבה.

עגבניות יכולות לחזק את העצמות שלכם

© Adisak Riwkratok/shutterstock.com

עגבניות יכולות לשפר את בריאות העצמות שלכם. הם מקור טוב לחיזוק הרכיבים בעצמות שלכם כמו וויטמין K וסידן אשר לא רק שומרים על העצמות שלנו במצב טוב, אלא גם עוזרים בתיקון רקמות העצם. חרף המיתוס כי עגבניות יכולות להחריף את דלקת המפרקים הניוונית שלכם, אין עדות שתומכת בטיעון הזה.

הן יכולות לשפר את מצב הרוח שלכם

רוב המזונות הבריאים, כולל עגבניות, הם עשירים במינרלים, כמו נחושת, אבץ, ומנגן. בין שאר היתרונות הבריאותיים, הם יכולים להשפיע לחיוב על תפקודי המוח ומצב הרוח שלכם. לכן, אם אתם מרגישים מבואסים או סתם עייפים, תוכלו לסמוך על המינרלים לשיפור מצב הרוח שלכם.

הן אפילו טובות לשיער שלכם

© depositphotos.com

יש עדויות שטוענות כי צריכה של 4-5 עגבניות ביום יכולות להפוך את השיער שלכם לבריא יותר. הירק המגוון עשיר בוויטמין A, אשר יכול להפוך את השיער שלכם חזק ומלא ברק. למרבה הצער, לעגבניות אין כוחות על להפוך את השיער שלכם למלא נפח, אך הן יכולות לשפר את מצבו הקיים של שערכם.

עגבניות הן נהדרות לירידה במשקל

© Kaspars Grinvalds/shutterstock.com

עגבניות יכולות לעזור לכם לרדת במשקל. הן משמשות חטיף מעולה ודל בפחמימות עבור אנשים בדיאטה מאחר והן מכילות המון סיבים ומים, שיכולים לגרום לכם לחוש שבעים יותר. עגבניות יכולות גם לשמור על איזון ברמות הסוכר בדם שלכם, שהוא המפתח לירידה במשקל. הן גם מכילות כרום, אשר עוזר לווסת את רמות הסוכר בדם שלכם.

הן מצוינות עבור הריאות שלכם

נוגדני החמצון שבליקופן יכולים לשמור על רמות נכונות של רדיקלים החופשיים, ולהגן על גופכם מפני בעיות נשימתיות. עגבניות מכילות בטא-קרוטן הידוע ביכולתו לשפר את תפקודי הריאה. בנוסף, זה יכול להאט את הזדקנות הריאות שלכם. יש מחקרים שאפילו טוענים כי עגבניות יכולים לאחזר נזק שנגרם לריאות בגלל עישון.

עגבניות עשויות לסייע בבריאות הפה

© depositphotos.com

מחקרים הראו שליקופן יכול לסייע בטיפול במחלות חניכיים, עששת, ודלקת מסב השן באמצעות מלחמה ברדיקלים החופשיים. בכל מקרה, עליכם להיות זהירים שלא לצרוך יותר מדי עגבניות במצבן הנא. בשל החומציות הרבה שבהן, הן יכולות לגרום נזק לשכבת המגן של השיניים שלכם, וצחצוח זמן קצר לאחר מכן יכול להחריף את המצב. מומלץ להמתין 30 דקות לפני הצחצוח, או פשוט לשטוף את הפה לאחר אכילת עגבניות.

האם עגבניות הן חלק מהתזונה שלכם? האם אתם מעדיפים רוטב עגבניות או עגבניות נאות?

לתשומת לבכם – המאמר נועדו למטרת עיון בלבד ואינם נועדו להוות תחליף לייעוץ רפואי.