10 עובדות מדעיות שיראו לכם כמה מעט אתם יודעים על העולם

אפילו אם יש לכם מספר תארים, אייקיו גבוה, ואתם ידועים כאנציקלופדיה מהלכת, תמיד ישנם כמה עובדות במעלה השרוול שמעולם לא שמעתם או הכרתם. נראה כאילו המאגר הזה הוא בלתי נדלה!

צוות האתר שלנו מיהר והתאמץ למצוא אוסף עובדות חדשות, פרק נוסף בסדרת ״האם ידעתם״ שלנו – זה ישביע את תיאבון המידע שלכם.


״מדוע חתולים מגרגרים?״

"כמובן, בגלל שהוא שמח!״ – בעלי חתולים מנוסים משיבים כך לשאלה והם בטוחים שהם צודקים. אך למעשה, חתולים מגיבים בגרגור לא רק להפגנת חיבה: הם יכולים להשמיע את הצליל הזה מתוך פחד או רעב, כך הם מבטאים את הרצון שלהם לתמיכה.


מדענים מצאו כי תדר הגרגור של ידידנו החתולים נע בממוצע בין 50 HZ ו-150 HZ. תלוי בסיטואציה (ביטוי חיבה או דרישה למזון), בעל החיים ישמיע את הצליל בטון שונה. גרגור בתדר 20HZ עד 140 HZ מאיץ את קצב החלמת העצמות והגידים שלהם ומקל על כאבים. אגב, ווטרינרים גילו שזה לא יוצא דופן שחתול בריא מגרגר ליד חתול חולה.

מדענים גם מאמינים שחתולים התפתחו דרך מנגנון החלמה זה.

מדוע פלמינגו עומד על רגל אחת?

© Pixabay

פלמינגו מובחנים מכל יתר העופות בשל האנטומיה הייחודית שלהם: גוף עצום עם צוואר ארוך שנח על רגליים ארוכות. התמונה נתמכת ע״י העובדה שפלמינגו יכול לעמוד על רגל אחת למשך זמן מה. מדוע הוא נח בתנוחה משונה שכזו?

הכל קשור להעברת החום: היחס בין הרגל החשופה לגוף הוא כזה שאם הרוח נושבת, הפלמינגו מאבד חום רב. לכן, כשהוא עומד על רגל אחת, הפלמינגו מחביא את הנוצות שלו כדי להתחמם. בנוסף, מסתבר שהתנוחה הזו לא גורמת להם להרגיש חוסר הוחות: הפיזיולוגיה המיוחדת של הציפורים האלה מונעת מהם לכופף את הרגל התומכת, כך שהיא נשארת ישרה ולא מפעילה לחץ על השריר.

מדוע מגדל פיזה לא ממשיך לנטות ?

© Pixabay


בגלל טעויות בחישובים ההנדסיים, מגדל פיזה המפורסם החל לנטות הצידה ב-1173. במשך מאות, נעשו נסיונות להשיב לו את האיזון שלו. ב-1990, הוא היה אפילו סגור לתיירים בגלל חשש שיתמוטט לגמרי.

במשך מספר שנים, ננקטו צעדי חירום ארכיטקטוניים, הותקנו מייצבים ונעשה עבודה על הקרקע. לבסוף, הסיקו המומחים בשל טכנולוגיות הנדסה מתקדמות, שמגל פיזה הפסיק לנטות על צידו לפני מאות רבות. יתרה מזה, כעת הוא מתיישר: במשך 20 השנה אחרונות, התרומם מגדל פיזה ב-4 ס״מ. המבנה עצמו נמצא כעת בתנוחה יציבה, ואין צורך לדאוג לגבי בטיחות התיירים המבקרים במקום.

מדוע הפָּפִין מסתיר את המקור הזוהר שלו?

© Pixabay

חוקר העופות ג׳יימי דאנינג, שחקר את הפָּפִין האטלנטי, ציפה למצוא חלקיקים של קרינה אולטרה סגולה על המקור של הציפור הזו בגלל שהוא משתייך למשפחת עופות מסויימת, אבל בהחלט לא ציפה שהמקור שלו יזהר.

זכרים מושכים את תשומת לב הנקבות בעזרת המקור הצבעוני שלהם. אכן, רוב הפעמים המקור נראה רגיל לחלוטין ומתחיל לזהור רק בעונת הייחום. העובדה שמקור העוף הזו זוהר באור פלורסנטי מעיד על כך שהפפין אינם רואים את עצמם כפי שאנו רואים אותם. בכל מקרה, תפקיד הקרינה האולטרה סגולה נותרה בגדר תעלומה.

איך סנאים מערימים על כולם?

© Pixabay

סנאים כמעט ולא מאחסנים את האגוזים שלהם במקום אחד: זוהי ראיית קצרת טווח. בדרך כלל מכרסמים מפזרים את השלל שלהם בשטח נרחב מאוד. בו בעת, הם מסדרים בצורה יסודית את הקציר שלהם, ומותירים מאחור זרעים ופירות שלא ניזוקו.

לא די בלקבור את השלל באדמה: הסנאים מכסים את זה בעַלְוָה כדי שאיש לא יבחין בקיומו. אם הסנאי הערמומי מבחין שצופים בו, הוא יכין בור ריק, ויעביר את השלל האמיתי למקום מבודד יותר.

מדענים גם הגיעו למסקנה שלסנאים יש זיכרון יוצא מן הכלל והם מתמצאים היטב בשטח: הם הצליחו למצוא בלי טעויות 95% מה״חסכונות״ שלהם. בו בעת, הם משתמשים ביכולת הריח שלהם: ראשית, זה בלתי מציאותי להריח אגוזים תחת קרח ושלג, ושנית, מכרסמים מתעלמים מבני אדם ומסתמכים על החושים שלהם.

למה לאנשים מסוימים אין טביעת אצבע?

© Depositphotos

נראה כאילו אנשים אלה יכולים לעבוד כסוכנים חשאיים בגלל היכולת שלהם שלא להותיר עקבות, אבל בחיים האמיתיים התכונה הזו היא יותר מטרד מיתרון. מחסור בטביעת אצבע נקראת בשם "אדרמטוגליפיה״ (או, ״סינדרום העיכוב בהגירה״) כאיוון שהוא מקשה על כניסה לכמה מדינות.

כעת יש רק 4 משפחות ברחבי העולם עם ההפרעה הגנטית הנדירה הזו. היא קשורה במוטציה של גן ספציפי במהלך השלב העוברי. מדענים ממשיכים לבחון את העניין, אבל עד כה לא נמצאו בעיות בריאותיות חמורות בקרב אנשים אלה.

מדוע ציפור היא יפה או ״כשרונית״, אך לא שניהם?

© Depositphotos© Pixabay

בממלכת החיות, לזכרים יש איכויות מיוחדות שנועדו כדי למשוך את תשומת הלב של הנשים. בעודם חוקרים ציפורים, הבחינו המדענים בנטייה מעניינת: זכרים הם נוצות בהירות ומורכבות שולחים אותות מונוטוניות, בעוד הציפורים הרגילים למראה, הם בעלי יכולת קולית מרשימה.

חוקרי עופות טוענים כי מבחינה אבולוציונית היה זה ״יקר״ מדי עבור הציפורים להתפתח אחרת, לכן כל זן יכול להיות יפה, או ״כשרוני״.

מדוע גלידה יפנית לא נמסה?

גלידה חדשנית בשם קנזאווה הופכת פופולרית יותר ויותר ביפן. והכל בגלל שהקינוח הקר הזה לא נמס ולא מכתים אתכם, אפילו בימים הקיץ החמים.

זה מתאפשר בשל פוליפנולים שממצים מתות שדה. הפוליפנולים משמשים כחומר מתחלב, ומונעים מחלקיקי השמן והמים מלהתמזג. מצחיק שהמטרה לא הייתה לגרום לגלידה להישאר יציבה, אלא לשפר את טעמו של תות השדה.

איך תה ירוק הופך סגול?

אם החלטתם להזמין תה ירוק באיים האזוריים, התכוננו לזה: ממש מול עיניכם, המים אליהם מזגתם את התה יהפכו קודם לאפורים ולאחר מכן ייתפסו גוון של לילך ויתעבו עד לצבע סגול עמוק. אל דאגה, בעלי בית הקפה לא מתכנן להרעיל אתכם?: הכל בזכות מים געשיים ממקורות סמוכים.

מים רותחים, שעשירים בברזל שאינו מתחמצן, מגיבים לנוגדני החמצון בתה ירוק. המשקה ה״געשי״ הזה לא רק בטוח לצריכה, אלא גם טעמו עשיר והוא מלא במינרלים.

איזה חלק במאצ׳ו פיצ׳ו אי אפשר לראות?

כשמדברים על העיר העתיקה של האינקה, אנחנו חושבים קודם על קירות עצומים ומבנים מורכבים. בכל מקרה, המומחה קנת׳ רייט כתב כי גדולתו של המאצ׳ו פיצ׳ו אינה במבנים, אלא בהנדסה. בואו ניזכר: האינקה לא השתמשו בבעלי חיים לבנייה או נשיאה, כלי ברזל, או אפילו גלגלים, אז לא ברור כיצד הצליחו לבנות מבני אבן נישאים אל על, ועוד בשטח הסבוך הזה שבין שני פסגות הרים.

קנת׳ מאמין ש-60% מהמאצ׳ו פיצ׳ו עדיין מסתתרים תחת האדמה. מדובר על תשתיות שמצויות עמוק באדמה ואף מערך המשמש לניקוז. בזכות חשיבה הנדסית שכזו, שרדה העיר עד היום.