10 עובדות מסקרנות אודות הנפש האנושית שלא תמצאו בשום ספר לימוד

התודעה של האדם מלאה בהפתעות כעומק האוקיינוס. מדענים למדים ללא הרף את המוח ומגלים תבניות התנהגות חדשות. גם מספר ההפתעות גדל! לדוגמה, האם ידעתם שככל שאדם חכם יותר, כך יש לו פחות חברים? ובכן, אנחנו לא ידענו. אז כעת תוכלו לאתר בקלות את הגאון בין החברים שלכם.

צוות האתר שלנו מת על פסיכולוגיה והיום אנחנו רוצים לשתף אתכם בעובדות המרתקות ביותר בתחום הזה. אנחנו מקווים שזה ירומם את מצב הרוח שלכם ויעזור לכם להתגבר ביתר קלות על המכשולים בחייכם.


לאנשים עם איי.קיו גבוה מאוד אין הרבה חברים

© Depositphotos.com© Depositphotos.com

לפני זמן רב, כשאבותינו הקדומים היו עסוקים בציד ובליקוט, חברות הייתה נחוצה לטובת הישרדות השבט מאחר והיה קל יותר לצוד יחד ממותה. אנשים עדיין יוצרים חברויות, אך לא לשם יתרונות אלה.


בכל מקרה, מחקר שנערך לאחרונה הראה כי אנשים עם איי.קיו גבוה לא זקוקים להרבה חברים. זה בגלל שהמוח שלהם עסוק בפתרון בעיות גדולות והם תופסים תקשורת עם אחרים כבזבוז זמן. אבל זוהי לא סיבה טובה להיות מרוצים ממצב שכזה. המחקר הוכיח שחברות משפיעה באופן חיובי לא רק על המצב הפסיכולוגי אלא גם על הבריאות הפיזית. זו הסיבה מדוע חשוב להסית עצמם לפעמים מספרי הלימוד ולדבר עם אנשים מעניינים.

דיכאון משנה את אופן תפיסת הצבעים

© Unsplash.com

אנשים שסובלים מדיכאון אומרים לעתים קרובות, ״החיים איבדו את הצבע שלהם״. לא רק שזהו ביטוי ממשי, זוהי עובדה רפואית. במהלך תקופת דיכאון, הרשתית הופכת פחות רגישה לצבעים מנוגדים והמטופלים מבחינים בין צבעים בצורה עלובה. זה גם עובד בכיוון ההפוך: אם אתם מוקפים בצבעים אפורים וחיוורים, אתם נוטים יותר לדיכאון ומלנכוליה.

אל תתרברבו לגבי התוכניות שלכם, אחרת לא יצא מהן דבר

© Unsplash.com© pixel2013 / Pixabay

אם החלטתם להתחיל משהו חדש (כמו לא לאכול אחרי 6 בערב, לרוץ בבוקר, או ללמוד שפה חדשה), לעולם אל תספרו לאיש על התוכניות שלכם. אחרת, דבר לא יקרה. כשאתם מדברים על התוכניות שלכם, המוח שלכם תופס את המשימה הזו כ׳בוצעה׳, וקשה מאוד לשכנע אותו ההיפך. זה אולי נשמע כמו אמונה טפלה, אך פסיכולוגים הוכיחו אותה כנכונה.

ידיעת שפה זרה עוזרת לכם לקבל החלטות

© Depositphotos.com© Depositphotos.com


כדי לקבל החלטות טובות יותר, לא צריך לזרום בעורקים שלכם דם קר: אתם יכולים פשוט לחשוב בשפה זרה. מדענים מאמינים שאנשים נוהגים לעתים קרובות בצורה רגשית כשהם מקבלים החלטות הרות גורל. בכל מקרה, אם תנתחו את המצב בשפה זרה, החלק הרציונלי של המוח שלכם ייכנס לפעולה, וכך הגישה שלכם תהיה מאוזנת יותר ולא תכלול סיכונים מיותרים.

אנשים צעירים סובלים מדיכאון לעתים קרובות יותר

© Depositphotos.com© Unsplash.com

סקר מראה שרוב האנשים הבלתי מאושרים בעולם הם מתחת לגיל 30. גברים ונשים מגילאי 18 עד 30 נוטים יותר לסטרס וחרדה. ומי אמר שהנוער חסר דאגות? המילניאלים לא מסכימים עם זה.

עייפות יכולה להאיץ את היצירתיות שלכם
© Depositphotos.com

אם אתם רוצים שיעלה לכם רעיון יצירתי, מוטב שתתעייפו. מחשבות יצירתיות מגיעות לעתים קרובות לאנשים מותשים בגלל שהמוח שלהם אופן בצורה פחות יעילה: הוא לא דוחה רעיונות שעשויים להיראות מטורפים במבט ראשון, כאלה שהייתם אומרים להם בדרך כלל ״לא״.

רעיון מטורף יכול להיות ההתחלה של פרויקט ענק. זו הסיבה מדוע רעיון טוב קופץ למוחנו כשאנחנו במקלחת אחרי יום עבודה ארוך. אם אתם אנשים של בוקר, התהליך היצירתי שלכם יכול להתחיל בערב ואם אתם ישנים מאוחר, ההשראה עשויה להגיע בבוקר.

80% מכל שיחה היא רכילות

© Unsplash.com© Unsplash.com

חלק הארי בכל שיחה הוא רכילות והגורם הזה לא תלוי במין: גברים נוטים לרכל אותו הדבר כמו נשים. מדענים פרסמו סטטיסטיקה מפתיעה: 80% מכל השיחות שלנו הן למעשה רכילות וחילוף מידע אודות חברים ועמיתים. בכל מקרה, רכילות אינה דבר רע: זוהי דרך התקשרות חשובה. היא עוזרת לאנשים לשמור על קשרים חברתיים. אגב, שימפנזים אוהבים גם כן לרכל על קרובי המשפחה שלהם.

אי אפשר לקנות אושר

© Pexels.com

אנשים אומרים שזה בלתי אפשרי לקנות אושר. בכל מקרה, פסיכולוגים דווקא חושבים אחרת: אתם יכולים לקנות את תחושת האושר אך אל לכם לבזבז כסף על עצמכם אלא על קרובי המשפחה שלכם, החברים או לשם תרומה. כשאנחנו מסבים אושר לאחרים, אנחנו משפרים את הביטחון העצמי שלנו, תופסים עצמנו כחשובים יותר והופכים מאושרים יותר עם חיינו.

20 שניות מספיקות כדי לבסס אמון

© Pexels.com© Andreas Eldh / Flickr

כדי לבנות אמון, אתם צריכים לחבק אדם במשך 20 שניות. כמובן, רק אחרי שקיבלתם אישור לכך. זה קורה בגלל שאוקסיטוצין, הורמון שמשתחרר כשאנחנו מרגישים בטוחים (כולל כשאנחנו בחברת היקרים לנו) ומרגיע אותנו. אז יש עוד סיבה אחת נוספת כדי להתחבק במהלך לילות החורף הארוכים!

80% מהמחשבות שלנו הן שליליות

בכל יום, אנחנו חושבים בין 12000 ו-60000 מחשבות בממוצע. המוח שלנו עוצמתי יותר מכל מחשב. אך העיפו על מה אנחנו מבזבזים את המחשבות שלנו: 80% מהמחשבות שלנו הן שליליות. ורוב המחשבות השליליות הללו חוזרות על עצמן מדי יום. לכן כל המחשבות המטופשות שקופצות לכם לראש בכל יום הן די נורמליות: זה קורה לכולם.

איזו עובדה הפתיעה אתכם יותר מכל? שתפו אותנו במחשבות שלכם בתיבת התגובות בהמשך!