10 עקיצות חרקים שכל אחד חייב לדעת לזהות

רק מעטים הם האנשים שהצליחו להתחמק מעקיצות חרקים בחייהם. הנושא הופך מלחיץ אף יותר בקיץ. לפעמים די קשה להבדיל מה בדיוק נשך אותך. הנשיכה או העקיצה עשויה לכאוב, לגרד וגם להתנפח. ישנם סוגים שונים של חרקים, וכולם מעבירים מחלות שונות, אז חשוב שתדעו מה בדיוק נושך אתכם.

אבל אל דאגה. צוות האתר שלנו הכין מדריך קצר שיעזור לכם להבדיל איזה חרק נשך או עקץ אתכם.


צרעה


האיזור שנעקץ ע״י צרעה הופך אדום ונפוח מאוד. שלפוחיות עשויות להופיע. הקורבן עשוי לחוש כאב נורא, אפילו נורא יותר מעקיצה של דבוראים מקבוצת הדבוראים השנציים. הרעל של הצרעה הוא אפילו מסוכן יותר מאחר והחרק עצמו גדול יותר. הרעל מכיל היסטמין ואצטילכולין (הפרשה כימית טבעית האחראית על העברת המסרים החשמליים במערכות העצבים בגוף).

אם הקורבן מרגיש קור בגפיים, האוזניים והשפתיים שלו מכחילות, או מתחילות בעיות בנשימה, עליו לפנות מיד לרופא.

דבורה

יש להסיר את העוקץ אם עדיין יש כזה באיזור הנגוע. העור בדרך כלל הופך אדום ונפוח. האדם יחוש צריבה, כאב חד, וגירוד חמור שמופיע קצת אחר כך. אם אתם לא אלרגיים, פה מסתיימות הצרות שלכם. אבל, אם אדם אלרגי לרעל של הדבורה, היא או הוא עשויים לחוות בעיות בנשימה, וזה אמור להדאיג את כולם.

דבוראים (מקבוצת הדבוראים השנציים) – מוכר באנגלית כ-Wasp.

הסימפטומים של עקיצת צרעה דומים לאלו שמתרחשים לאחר עקיצת דבורה. האיזור הופך אדום ונפוח, הקורבן מרגיש כאב וצריבה, וגירוד חמור לאחר מכן. ייתכן ואף יופיע דימום על העור. הצרעה יכולה לעקוץ מספר פעמים. ממש כמו במתקפת דבורים, חשוב לדעת אם אתם אלרגיים שמא יתרחש שוק אנפליקטי.

יתוש


עקיצות יתוש נראות כנקודה אדומה ונפוחה בגודל של גרגר יער. לעתים קרובות הן מופיעות באיזורים גלויים של הגוף. היתוש עוקץ במקומות בהם העור דק וקל להגיע לכלי הדם. כשהוא עוקץ, הוא מזריק רוק לתוך הפצע. הרוק מכיל חומרים מונעי קרישת דם שמדללים את הדם. זה גורם לעור להפוך אדום, לגרד ולהתנפח.

קרציה

תגובת הגוף לעקיצה של קרציה, היא בצורת נקודה אדומה. הקרציה יכולה להימצא על הקורבן זמן רב, לגדול ולהמשיך לשתות את דמו.

הדבר הגרוע ביותר באנשים שנפגעים מקרציות היא דלקת במוח, מחלת ליים ועוד. אם אתם מסירים את החרק מהגוף אבל הנקודה האדומה לא עוברת וממשיכה לגדול, כדאי שתראו רופא בהקדם האפשרי.

פרעוש

ניתן בקלות לבלבל בין עקיצת יתוש ובין אלרגיות מאחר ועקיצת פרעוש נראית אדומה ונפוחה. בכל מקרה, שלא כמו יתושים, עקיצה של פרעוש היא כואבת מאוד והגירוד גרוע אף יותר.

פרעושים תוקפים בדרך כלל את הרגליים, ורק אדם ישן יכול להוות קורבן. פרעוש אחד יכול לעקוץ מספר פעמים, כך שהמרחק בין הנקודות האדומה הוא בין ס״מ בודד לשניים. פרעושים מעבירים בדרך כלל זיהומים חריפים.

נמלים

רוב הנמלים לא מהוות סכנה לבני אדם. אבל, נמלים אדומות יכולות לגרום לצרות רבות. מורסות עשויות להופיע באיזורים בהם נעקצתם, ולאחר מכן יהפכו לצלקות. עקיצת הנמלה הזו מכילה רעלנים, כך שלקורבן עשויה להיות תגובה אלרגית או שוק אנפילקטי. עקיצה של נמלה מסוג Formica obscuripes, הידועה באנגלית כ-thatching ant, מסוכנת פחות. עקיצה זו נראית יותר כמו עקיצה של יתוש. נקודה אדומה עשויה להופיע באיזור ולגרד למשך זמן מה. ברגע העקיצה, יחוש הקורבן צריבה כאילו מים רותחים נשפכו על העור.

טבניים (או: זבוב הסוס)

10 עקיצות חרקים שכל אחד חייב לדעת לזהות

זבוב הסוס נראה כמו חרק שמן וגדול. שלא כמו יתושים, עקיצה של זבוב הסוס כואבת מאוד והם שותים דם אדם. בהתחלה, נקודה אדומה מופיעה על העור בקוטר של בערך מ״מ אחד. לאחר מכן מופיעה נפיחות ומתחיל הגירוד. זבוב הסוס מעביר מחלות כמו אנתרקס וטולרמיה, אבל במרבית הפעמים הם תוקפים בקר ולא אנשים.

כנימה

אם הבחנתם בנקודות אדומות המזכירות עקיצה של יתוש במקומות בהם גדל שיער – על הראש, הצוואר או מאחורי האוזניים – פירוש הדבר שננשכתם ע״י כנימת ראש או כנימת ערווה. אם נקודות כאלו מופיעות על הגב, הבטן, הידיים או הרגליים שלכם סביר להניח שמדובר בכינה. העקיצות נמצאות במרחק מילימטרים בודדים זו מזו, והעור נראה מנוקב.

כנימות מעבירות מחלות רציניות מאוד כמו קדחת החפירות וטיפוס.

פשפש

במבט ראשון, עקיצות של פשפשים נראים כמו עקיצות פרעוש או יתוש – או כתגובה אלרגית כלשהי. העור הופך אדום, נפוח ומתחיל לגרד. בכל אופן, יש דרך לזהות אם מדובר ב״עבודה״ של פשפש. עקיצות החרקים הללו קרובות מאוד זו לזו ונראות כמו שבילים קטנים על העור. עקיצת פשפש כואבת יותר מיתוש. תוכלו להבחין ב״שבילים״ הללו בבוקר, מאחר ופשפשים ״צדים״ בלילה.

אל תשכחו לשתף את המאמר הזה עם כל בני המשפחה והחברים!