10+ תמונות שמוכיחות שהעולם שלנו השתנה לחלוטין

מסעות חקר בעולם הובילו אותנו מאז ותמיד למציאת מקומות חדשים ומסתוריים. זו הסיבה מדוע הריסות עתיקות רבות נמצאו ע״י מגלים אמיצים לפני מאות שנים. רוב המקומות השתנו מאז גילויים, וכמה מהשינויים שעברו מקומות אלה הם מדהימים.

אל קסטיליו, צ׳יצ׳ן איצה, מקסיקו

© Désiré Charnay / Digital collections, New York public libraries / Wikimedia Commons© Daniel Schwen / Wikimedia Commons© CC BY-SA 4.0


אל קסטיליו היא פירמידת מדרגות במרכז אמריקה שנמצאה באמצע האתר הארכיאולוגי של צ׳יצ׳ן איצה. באיוריו של פרדריק קאת׳רווד, המקדש היה מכוסה בצמחייה צפופה. ישנם גם צילומים מהמאה ה-20 המראים כי סובבת את המקדש בחלקו צמחייה.

הממשלה המקסיקנית אישרה לבצע חקר ועבודות שיקום במחוז צ׳יצ׳ן איצה ב-1924 ומכון קרנגי למדע בוושינגטון הבירה, החל את הפרויקט ב-1927 בסיוע ארכיאולוגים ממקסיקו. באפריל 1931, במאמץ לתמוך בתיאוריה כי מקדש קוקולקאן נבנה אף קודם לכן, החלו עבודות חפירה והאמונה הוכחה כאמיתית.


הקולוסיאום, רומא, איטליה

© The Colosseum, Rome / Abraham-Louis-Rodolphe Ducros / Metropolitan Museum of Art / Wikimedia Commons© FeaturedPics / Wikimedia Commons© CC BY-SA 4.0

הקולוסיאום נמצא במרכזה של רומא, איטליה, לא רחוק מהפורום הרומאי. זהו האמפיתיאטרון הגדול והעתיק ביותר שנבנה והוא עדיין נחשב לגדול ביותר, חרף גילו. הקולוסיאום שימש בתחילה לבידור, ובוטל בימי הביניים המוקדמים. מאוחר יותר נעשה בו שימוש לסדנאות, מגורים, ומטרות אחרות.

החומה הסינית

© Herbert Ponting / Wikimedia Commons© Hung Chung Chih / Shutterstock.com

החומה הסינית נבנתה ע״י מספר שושלות ושימשה כגבול של מחוזות סין העתיקה. פרט ליכולת ההגנה שלה, מטרתה העיקרית של החומה הסינית הוא לשלוט בגבולות, לאפשר תשלומי מס על טובין העוברים דרך דרך המשי, וויסות או קידום המסחר, וניהול הגירה נכנסת ויוצאת.

טולום, קינטטה רו, מקסיקו

© Frederick Catherwood / Wikimedia Commons© Sverzel / Wikimedia Commons© CC BY-SA 3.0

טולום נמצאת במחוז קינטטה רו במקסיקו, והיא חלק מהעיר המבוצרת מהתקופה הקדם-קולומביאנית ששימשה כנמל חיוני ועיקרי בקובה דאז. ההריסות נחשבות לאחד האתרים השמורים ביותר מבין האתרים על חוף המאיה. כעת, זהו אתר פופולרי מאוד בקרב תיירים.


האמפי, מחוז ויג׳יאנאגארה, קרנטקה, הודו

© Greenlaw, Alexander John Colonel / Wikimedia Commons© Harshap3001 / Wikimedia Commons© CC BY-SA 4.0

האמפי הייתה העיר הבירה של אימפריית ויג׳יאנאגארה במאה ה-14. לפי כתבים של מגלי ארצות פרסים ואירופאיים, בעיקר פורטוגזים, האמפי הייתה עיר משגשגת, עשירה וקולוסאלית בסמוך לנהר הטונגבהדרה, עם מקדשים רבים, חוות ושווקים. מאוחר יותר, היא נהרסה ע״י כובשים, שהותירו את העיר בחורבות.

אנקור וואט, סיאם ריפ, קמבודיה

© Emile Gsell / Project Gutenberg Literary Archive Foundation / Wikimedia Commons© Kheng Vungvuthy / Wikimedia Commons© CC BY-SA 4.0

אנקור וואט הוא קומפלקס מקדשים בקמבודיה שנבנה במאה ה-12. התרגום משפת החמר של המונח ׳אנקור וואט׳, הידוע גם כ׳נוקור וואט׳, הוא ״עיר המקדש״, או ״עיר של מקדשים״. הוא נמצא ביאסודהאראפורה/אנקור, הבירת של אימפריית חמר, שהיא סיאם ריפ של ימינו.

סכר הובר, ארצות הברית

© Bureau of Reclamation photographer / Bureau of Reclamation / Wikimedia Commons© Brian Snelson / Wikimedia Commons© CC BY 2.0© Serge Melki / Wikimedia Commons© CC BY 2.0

הסכר ממוקם בגבול שבין נבאדה ואריזונה בארצות הברית. ואנחנו יכולים לראות שמפלס המים צנח בעשורים האחרונים.

מה נראה לכם המבנה המרשים ביותר? אילו מקומות אחרים הייתם מוסיפים לרשימה?