11 דברים מדהימים שהגוף שלנו עושה בכל יום

הגוף האנושי צופן בחובו חידה בתוך חידה. כל כך הרבה מתרחש בפנים בכל יום, ואין לנו מושג לגבי זה!

צוות האתר שלנו אסף כמה עובדות מרשימות אודות הגוף האנושי שנראות בתחילה כאילו לקוחות מספר מדע בדיוני.


התחדשות כמעט מוחלטת בכל עשור


© Depositphotos

בכל יום, 70 מיליארד תאים מתים בגופנו, ואנחנו אפילו לא מבחינים בכך. צינורית עיכול חדשה מופיעה בכל 3-4 ימים; תאי דם אדומים מתים בכל 3 חודשים; תאי הכליות מתחדשים בכל שנה. תוך עשור, עובר הגוף שלנו חידוש כמעט מושלם. כמה תאים חיים זמן ארוך יותר מעשור, כמו למשל נוירונים.


כל טבור הוא עולם של בקטריות


© Loesjex / Pixabay© Alex-501 / Flickr

זה נשמע מלחיץ, אבל ישנן אלפי בקטריות בכל טבור, והם יוצרים מערכת אקולוגית עצמאית. מדענים אומרים שזה נראה כמו יער גשם: עולם הצומח מאוזן, וסוגים מסוימים של בקטריות שולטים. לכל טבור יש מערכת בקטריות ומערכת אקולוגית עצמאית.

קולטני טעם ממוקמים בלב


© Vimeo© Pixabay

לתינוקות יש בלוטות טעם רבים שחלקם נמצאים בחך, אבל הם נעלמים עם הגיל. למבוגרים יש כ-10,000 קולטנים בפה – מספר שמצטמצם בחצי עד גיל 60. בכל מקרה, לאחרונה נמצא כי קולטני חמיצות נמצאים גם בלב כדי לעזור ולזהות זיהומים.

החומצה בקיבה יכולה למוסס ברזל


© Mike Burton / Flickr

הקיבה שלנו מכילה חומצה הידרוכלורית. לאחר שחיממו את חומצת הקיבה ל-37 מעלות, שמו מדענים להבי ברזל וסוללת אלקלאין בתוכה. אחרי 24 שעות, הלהב איבד כמעט 63% מהמסה שלו, בעוד הסוללה שרדה למשך יותר מיום. כדי לעמוד בלחצים כאלה, הגוף שלנו מפיק תאים קיבתיים לפני שהחומצה מחסלת את הישנים.


רגשות יוצרים זכרונות מוטעים


© Depositphotos

דשות רעות בשבילכם. הזכרונות שלנו משתנים מדי יום תלוי במצב הרגשי שלנו. לדוגמא, יצאתם לטיול נפלא עם חבר בשנה שעברה, אבל זמן מה לאחר מכן רבתם והפסקתם להתראות. כעת, כשאתם נזכרים בטיול, אתם מרגישים כאילו הוא לא היה כזה מדהים אחרי הכל: המוח שלכם ימצא (או ימציא) משהו רגע לגבי האירוע ותפסיקו ליהנות מהזכרונות או לחזור אליהן.

תוכן החלב מתאים עצמו לתינוק


© Azoreg

חלב אם מכיל מאות רכיבים שימושיים שעוזרים לתינוק לגדול ולפתח חסינות. לאחרונה נתגלה כי החלב משנה למעשה את תוכנו ומידת הסמיכות שלו כדי להתאים לתינוק בעת ההזנה. גופה של האם מנתח את הרוק של התינוק כדי לתת לו את ה״קוקטייל״ לו הוא זקוק, ומשתנה תוך כדי התהליך.

כשאתם מסמיקים, כך גם הקיבה שלכם


© Depositphotos© Medicalgraphics

מדענים קבעו לאחרונה כי הדרך לליבה של אישה עובר דרך הקיבה שלה. אנחנו הופכים אדיבים יותר כשאנחנו שבעים; אנחנו מרגישים פרפרים בבטן כשאנחנו מאוהבים; וכשאדם מסמיק במבוכה, גם ריר הקיבה שלו מאדים.

חצי מהגוף שלנו מורכב מבקטריות


© Depositphotos

לפני זמן לא רב הניחו כי יש פי 10 יותר בקטריה בגוף שלנו מאשר תאים, אך מחקרים שנערכו לא מזמן הפריכו את ההנחה: גופו של אדם בוגר משמש בית ל-30 עד 40 טריליון בקטריות, כמות השווה בערך למספר התאים בגוף. הצפיפות הבקטריאלית הגבוהה ביותר בגוף היא ברקטום, וזו הסיבה מדוע כל עשיית צרכים גורמת לתאים שלנו ״להביס״ את הבקטריות.

אם העיניים שלכם צופות בצבעים משלימים, אתם תראו אותם כלבנים

אל תבלבלו בין צבעים משלימים על גלגל הצבעים ובין אלו על גלגל הצבע-אור. במקרה הראשון, אם תערבבו בין שני צבעים הפוכים תקבלו משהו חום, מאחר והוספת פיגמנטים מעידה על כך שהצבע נספג. גלגל הצבע-אור מספר סיפור שונה: אם העיניים שלכם חוזות בהם בשילוב, תקבלו צבע לבן.