11 דברים שכדאי להפסיק לעשות כדי שיהיה לכם קצת כסף בכיס

יש רק שיטה אחת להתעשר: להגדיל הכנסות ולהקטין הוצאות בו זמנית. אחד לא עובד בלי השני. כמה שלא תרוויחו, הוצאות לא מבוקרות יגמרו לכם את כל המשכורת. יחד עם זאת, כמה שלא תצמצו את ההוצאות היומיום, בלי תוספת במשכורת, התייקרות ואינפלציה יהרסו הכל. נשמע פשוט – תרוויחו יותר ותבזבזו פחות. אבל קשה לביצוע.

קראנו הרבה כתבות מדעיות ומחקרים כדי לברר אילו 11 הרגלים יומיומיים מפריעים לנו להגדיל הכנסות ולהפחית הוצאות, וכתוצאה מכך מונעים מאיתנו להתאשר.


לזרוק דברים מיותרים


© Depositphotos

להיפטר מגרוטאות זה טרנד שהולך היום חזק. אבל הוא לא משתלב טוב עם פילוסופיה של העושר. אין ספק שצריך להיפטר מדברים שלא נותנים סיפוק. אבל זו לא בושה לתת לדברים חיים חדשים ושמחים (לתפור, להעיף כדורי בד, להחליף אביזרים).


עם זאת, אם התפירה לא בשבילכם, זה יכול לחסוך לכם זמן שאפשר לנצל בצורה אחרת. אבל לזרוק דברים ישנים עדיין לא כדאי – לא נעזור לטבע בכך. עדיף למכור ביד2 או למסור ל-H&M תמורת מבצע. ובבוידעם תמיד אפשר למצוא איזו ענטיקה ששווה הרבה כסף. חבל להעיף אותה לזבל.

לכבס הרבה


© Depositphotos

הכביסה מזיקה גם לבגדים וגם לסביבה. לבגדים יש תקופת שימוש שלא חסכוני לחרוג ממנה. להבדיל מלבנים את סוודר הקשמיר אין צורך לכבס אחרי כל לבישה.

את הג'ינס צריך לכבס אחרי 4-5 לבישות כשהוא על צידו ההפוך וכשריצ'רץ' והכפתורים סגורים, כדי שלא יזיקו לתוף של מכונת הכביסה. בין הכביסות אפשר לנקות לכלוכים קטנים עם מברשת שיניים.

לעשות הוראת קבע לחשבונות, הוצאות אחזקה שוטפת, ולוועד הבית

קנסות על אי תשלום בזמן – דבר הכי מטופש שיכול להיות. אבל לא כדאי לעשות הוראת קבע לחשבונות וועד הבית. תמיד צריך לבדוק את ספירת המונים וגם שגובים מכם את הסכום הנכון בועד הבית.

לשטוף כלים מיד אחרי האוכל


© Depositphotos   © Pixabay


מבחינת חסכון ואיכות הסביבה עדיף לאסוף את הכלים המלוכלכים ולהשרות אותם. אם תשטפו כיור מלא כלים תבזבזו פחות מים, מאשר בשטיפה של כל צלחת בנפרד. רק צלחת אחרי כוסמת צריך לשטוף מיידית.

טיפ נוסף – להעביר חומר לשטיפת הכלים לבקבוק משמן זית שיש לו פתח צר בצוואר הבקבוק. כך החומר יישפך לאט יותר, ואנחנו נבזבז פחות. כשאנחנו משתמשים בחומר ניקוי נוזלי בבקבוק רגיל, אנחנו שופכים יותר סבון מאשר צריך, וצורכים כחצי ליטר שאריות החומר שעל הצלחות במהלך החיים.

לספור את עלות החפצים בכסף


© Depositphotos

תנסו להעביר את מחיר החפצים שאתם רוצים לרכוש לשעות עבודה. תחלקו את הסכום שאתם מרוויחים לכמות השעות שאתם עובדים. אם אתם מקבלים 1200 ש"ח עבור שבוע עבודה סטנדרטי של 40 שעות, אז בשעה אתם מרוויחים 30 שקל. תעשו חשבון ותבינו שנעליים חדשות שעולות 200 שקל – זה כמעט יממה שלמה של עבודה רצופה. כך ברור יותר אם אתם צריכים את החפץ הזה ומוכנים לשלם עבורו בשעות של חייכם.

פרופיל באינסטגרם רק בשבילך

פרופיל באינסטגרם יכול להיות לא רק עבודה נהדרת מהצד, אך גם מקור פרנסה עיקרי, כך גם בלוג אישי בכל פלטפורמה אחרת. בעזרתו אפשר להפוך את התחביב לכסף (למכור דובונים עבודת יד) או פשוט לספר על חייכם ולקבל כסף מפרסומות. בלוגרים הם לא בטלנים, אלה אנשים שיש מה ללמוד מהם (לכל הפחות, הם לא מתביישים לעשות את מה שהם אוהבים ולהרוויח מזה כסף וגם לא תופסים עבודה כעונש הכרחי).

להימנע משירותים של אנשים פרטיים

הדרך הטובה ביותר לחסוך היא לעשות זאת ביחד. ברור שלעשות הסדרי הסעות הדדיים משתלם יותר מאשר לנסוע במונית, ולהזמין דירה בחו"ל עדיף דרך Airbnb, כלומר ישירות מהבעלים. בנוסף, אפשר לקנות מוצרי מזון ביחד עם אנשים אחרים במחירי סיטונאות.

להרתיח קומקום מלא


© Pixabay

עדיף להרתיח את כמות המים הדרושה לתה/קפה. כך תחסכו לא רק במים, אלא גם בחשמל, והטבע יודה לכם. זו תהיה גם סיבה נוספת לבדוק את מצב הקומקום ולוודא שלא מצטברת שם אבנית.

ללכת לקניות בנעליים נוחות

המדענים ממליצים לעשות שופינג עם נעלי עקב.

מחקר שנערך לאחרונה הוכיח שאנחנו מקבלים החלטות שקולות יותר לגבי קניות, אם תוך כדי הליכה אנחנו חושבים על איזון. הנבדקות שהגיעו לחנות על עקבים בחרו מוצרים איכותיים במחירים סבירים, במקום יקרים יותר או לא איכותיים. האפקט הזה בקניות מושג גם לאחר שיעור יוגה או נסיעה על מדרגות נעות (איך קרה שאנשי שיווק לא חשבו על זה כשהציבו מדרגות נעות בקניונים?). חוץ מזה החוקרים ממליצים ללעוס מסטיק או לאכול סוכריית מנטה – זה יעזור לנטרל ריחות שבהם משתמשים אנשי השיווק כדי לעודד אותנו לקנייה אימפולסיבית.

לשים כסף בצד מדי חודש

המחקרים מראים כי יותר נוח לנו לשים בצד סכום כסף קטן מדי יום, מאשר סכומים גדולים מדי חודש. כמעט 30% מהנבדקים הודיעו שהם יכולים לחסוך 5$ ביום, בעוד שלשים בצד 150$ בחודש הסכימו רק 7% מהמשיבים. למרות שסכום החיסכון הכולל בשני המקרים זהה.

ללכת לקניות בימים שמשיים


© Pixabay   © Pixabay

המחקרים מראים כי אנשים נוטים לקחת יותר סיכונים באור בהיר. האפקט הזה לא מורגש מאוד, אך יש לו משמעות סטטיסטית. לא חייבים לתאם ביקורים יומיומיים בחנויות עם מזג האוויר, אולם אם אתם רוצים לקבל החלטות כלכליות שקולות עדיף לעשות זאת בימים סגריריים.

בונוס: אל תלכו לשירותים לפני הקניות

הפסיכולוגים גילו את התופעה הבאה: כשבן אדם צריך לשירותים הוא מקבל החלטות שקולות יותר לטווח הארוך ונוטה פחות להתנהגות לא רציונלית (למרות שעל פניו זה אמור להיות ההפך). החוקרים ביקשו מהנבדקים לבחור בין גמול מהיר אך נמוך לעומת סכום גדול יותר אך דחוי, למשל, 16$ מחר או 30$ בעוד חודש. בסבירות גבוהה יותר האנשים בחרו בהצעה הטובה ביותר כשהם היו צריכים להתפנות.

האפקט הפסיכולוגי הזה נקרא התפשטות הריסון, כאשר איפוק בתחום אחד מתפשט לתחומים אחרים שנראים לא קשורים אליו.

האם יש לכם טריקים כלשהם כדי לחסוך? או שאתם מעדיפים להגדיל את ההכנסות?