11 דרכים להתמודד עם אנשים שדוחפים את האף לחייכם

The Busie Body היה מחזה מצליח במאה ה-18 אודות אדם מציצני ורגלן שאהב לדעת הכל אודות חבריו ולהתערב בחיי האהבה שלהם. שמו היה מארפלוט (Marplot), משחק מילים אודות אדם שמתחתן עם סיפור חייהם של אחרים (marring people’s plots). נראה כאליו דבר לא השתנה היום, מאחר וכולנו התמודדנו עם אנשים שרוצים להיות מעורבים בחיים שלנו בנקודה זו אחרת. אבל אנחנו יכולים לתפוס פיקוד כך שהאנשים הללו לא יתערבו יותר בחיינו.

צוות האתר שלנו בדק כמה שיטות בהן אנחנו יכולים להשתמש אם אנחנו רוצים להתמודד עם אנשים שדוחפים את האף לעניינים שלנו


נסו לבדוק האם כוונותיהם טובות

לפעמים יש לאנשים כוונות טובות אך הדרך שבה הם אומרים דברים נשמעת כאובת. נסו לעשות צעד לאחור ולהעריך האם כוונותיהם אכן טובות. יכולה להיות מעט אמת במה שהם אומרים. אבל זה יכול גם להיות בגלל שאכפת להם מעצמם, ואתם לא מתאימה לאידיאל שלהם לגבי דבר מה, ופירוש הדבר שזה לא באמת בגלל המגרעות שלכם.


קבעו גבולות ברורים

השתמשו בהצהרות מסוג ׳אני׳ אסרטיביות כדי לומר שאתם לא מעוניינים. לדבר על נושא מסוים, לדוגמה, ׳אני לא רוצה לדבר על השכר שלי׳. למדי לומר לא ולדעת שאתם אפילו לא צריכים להסביר מדוע. לדוגמה, ׳אל תשדכ/י אותי לאף אחד/אחת׳. זה גם עוזר לבטח את החפצים שלכם, כמו לא להשאיר את הטלפון שלכם בחלל ציבורי או חשבון הפייסבוק פתוח על מחשב משותף, כך שלאדם החטטן לא תהיה גישה למידע שלכם.

אל תקחו את זה אישית

דעו שאתם יכולים לשלוט על מה שאת עושה, אבל לא יכולה לשלוט על מה שאחרים עושים. כך שאפילו אם אתם יודעים שהם לא היו צריכים לשאול או להגיד את שאמרו, יש לכם שליטה על הרגשות שלך בנושא. נסו להתמקד במה שאמרו, יותר מאשר בשאלה האם זה צריך היה לקרות.

התעלמו מהם

יש אנשים שאי אפשר להימנע מלתחזק איתם מערכת יחסים חברית, כמו עמית לעבודה או שכן. אם הם דוחפים את האף לחיים שלכם, כל עוד זה לא יוצא משליטה, ייתכן ומוטב להתעלם מהם.


אל תחלקו עמם דברים פרטיים

המידע האישי שלכם מתדלק אנשים חטטנים, מאחר והם יודעים משהו אודותיכם עליו הם ירצו לדבר או לתשאל. לכן נסו לשמור דברים לעצמכם, אפילו אם הם שואלים אתכם על זה, באמצעות מתן ׳תשובה לא תשובה׳. בואו נאמר שישהו שאל, ׳את/ה עדיין רווק/ה?׳ תוכלו להשיב, ׳כמה נחמד מצדך שאת/ה דואג׳. תוכלו גם לוודא שהם לא יקבלו את המידע הזה בקלות באמצעות חסימת המדיות החברתיות שלכם.

השיבו בחריפות אך בנימוס

בעוד שאתם לא צריכים להיות חצופים, אין זה אומר שאתם לא צריכים להשיב בחריפות. אתם יכולים להפוך את היוצרות ולומר, ׳אני לא מבין מדוע את/ה כל כך מתעניינ/ת במצב שלי. האם ישנה סיבה לכך?׳ זה עשוי לתפוס אותם לא מוכנים מאחר ועכשיו הם אלו המתמודדים עם שאלות קשות.

הגיבו באדיבות

במקרים מסוימים, אנשים מתערבים בחייהם של אחרים בגלל שהם לא מאושרים בחייהם שלהם. ייתכן והמעורבות שלהם בחייכם עוזרת להם להרגיש טוב יותר אודות החיים שלהם. לכן זה עשוי לעזור ולהושיט להם אוזן קשבת. אם הם אומרים, ׳מדוע התגרשת מהבחור הנחמד הזה?׳ תוכלו למשוך בכתפיים להשיב בנימוס, ׳האם גם את חווית גירושין עליהם התחרטת?׳

שנו את נושא השיחה

שקרים יכולים לסבך אתכם בצרות מאוחר יותר, לכן אחת הדרכים הטובות להימנע מלהשיב לאנשים חטטניים על שאלות חטטניות היא באמצעות שינוי נושא. אם מישהו שואל אתכם משהו שלגביו אתם לא מרגישים בנוח להשיב, תוכלו גם להסיט את נושא השיחה באמצעות שאלה. לדוגמה, אם מישהו שואל, ׳עדיין אין לך ילד?׳ תוכלו להשיב, ׳אם אני זוכר/ת נכון, לך יש 3 ילדים. בני כמה הם כעת?׳.

אמרו להם כיצד אתם מרגישים

עימות עם אנשים ופתיחת הלב שלכם מולם אולי גורם לכם להיראות פגיעים, אבל זה גם עשוי לעשות לשניכם טובה. יש אנשים שחושבים שהם אומרים דברים תמימים מבלי לדעת שהמילים שלהם כואבות. אבל אם הם מתגוננים או מעליבים אתכם אחרי שאמרתם להם שהם גורמים לכם לחוסר נוחות, זהו סימן ברור לכך שהם מסוג האנשים מהם מוטב לכם להתרחק.

היפטרו מהם באמצעות הומור

אם אתם מעדיפים לשמור על קלילות ולא להרוס את מצב הרוח לכולם, השתמשו בהומור. האדם החטטן אולי לא יבין את הרמז או יתעלם מכך לחלוטין, אבל אתם תוכלו לפחות לצחוק על כך. כשתישאלו, ׳האם אתם יוצאים עם מישהו?׳ תוכלו להשיב, ׳אני יוצא עם העוגה הזו והיא נראית טעימה לחלוטין׳.

אילו סוג של תגובות או שאלות קיבלתם מצידם של אנשים שמנסים להתערב בחייכם? כיצד אתם מגיבים להם? שתפו אותנו בתיבת התגובות בהמשך!