11 טריקים בסרטים שכל במאי מכיר אך הצופים לא

כשיוצרים סרט חדש ונהדר, במאים מוכנים לעשות הכל כדי לגרום לתוצאה הסופית להיראות מושלם. אבל ממש כמו אנשים ממקצועות אחרים, הם נאלצים להתמודד לפעמים עם בעיות שונות. כדי להציג סרט חדש לעולם, הם חייבים לפתור בעיות רבות ולהסתגל לתעשייה המשתנה ללא הרף.

צוות האתר שלנו רוצה לשתף אתכם בתדהמה שהרגשנו כשקראנו את 11 העובדות הללו על סרטים שיפתיעו גם את הצופים המנוסים ביותר.


בחורים רעים לא משתמשים במוצרים של ׳אפל׳


© Knives Out / Lionsgate   © The Intern / Warner Bros.

הבמאי האמריקני ריאן ג׳ונסון, שעשה לאחרונה את Knives Out, דיבר על פרט מצחיק בסרטים שלו, ותעשיית הסרטים כולה, שיכולה לעזור לצופים להבין מי הבחורים הרעים בסרט. בחורים רעים לעולם לא יחזיקו מוצר של ׳אפל׳ בידיהם. החברה מאפשרת ליוצרים להשתמש במוצרים שלה תחת תנאי אחד: רק בחורים טובים יכולים להשתמש במוצרים.


אפל היא המובילה בתחום בסרטים הוליוודים. מא 2012, האייפון ומוצרים אחרים של החברה מוצגים באור חיובי בלבד בסרטים.

בעבר, סרטי תלת מימד גרמו סחרחורת לאנשים יותר מהיום


© Avatar / 20th Century Fox   © Alita: Battle Angel / 20th Century Fox

היום, כשמפיקים סרט תלת מימדי, היוצרים נמנעים מאפקטים המציגים חפצים שעפים לכיוונכם. העניין הוא, שהמוח שלנו לא מבין כי התמונה שאנחנו רואים היא אשליה. העין מנסה להגיב כאיל מדובר בחפץ פיזי ממשי. אך לבסוף, המוח רק מותח את שרירי העין, מה שגורם לסחרחורת, כאב ראש ובחילות.

אז, לאחרונה, אמני אפקטים מיוחדים מנסים ליצור חפצים בתלת מימד שעפים במהירות ולמוח אין זמן להתמקד בהם, או שהם משמשים בחלקיקים זעירים (כמו אבק, אפר או שלג) המוח רואה כרעשים ולא מתמקד בהם.

ילדים המככבים בסרטי אימה לא יודעים בדרך כלל על מה הסרט


© The Shining / Warner Bros.

ברוב המקרים, לילדים בסרטי אימה אין מושג שהם מככבים בסרט אימה. הצילומים מתרחשים רק לעתים רחוקות בצורה כרונולוגית כדי שהילד לא יצליח לבנות תמונה מוצקה של מה שקורה בסרט. אין שום דבר מפחיד גם על הסט: המוזיקה והצלילים נוספים בעריכה והתחפושות, המסכות, הבובות ושאר הדברים נראים מצחיק ולא מפחיד כמו בחיים האמיתיים.


כשמדובר בסצינות בהן ילדים נדרשים להתמודד עם דם או עם משהו מפחיד מאוד, הם גורמים לזה להיראות כמו משחק. לדני לויד, הילד מ״הניצוץ״, לא היה מושג שהוא עובד על סרטאימה. סטנלי קובריק החליט שלא לספר לו את הסיפור. דני חשב שמדובר בדרמה אודות משפחה שחיה בבית מלון.

טריילרים לסרטים לא נוצרים ע״י חברות סרטים, אלא ע״י סוכנויות פרסום.

כדי להכין טריילר בין 2 דקות עבור סרט, הבמאים שוכרים את שירותיהם של חברות מיוחדות. זה נראה כאילו יהיה קל וזול יותר להכין את זה ע״י אנשים שצילמו את הסרט. אך למעשה, זה לא כזה פשוט.

רוב הזמן, הבמאים יודעים שהם לא כל כך טובים בשיווק ואין להם מושג כיצד למכור סרט לקהל יעד. לכן, הם החליטולשכור את שירותיו של מקצוען ולא לקחת את הסיכון.

צליל עצמות שבורות במותחנים הוא צליל של גזרים וסלרי נשברים

כשהצליל שעורכי הסאונד צריכים דומה לצליל של שבירת עצמות, הם שוברים גזרים וסלרי. אז, בפעם הבאה שאתם צופים בסצינה אלימה בסרט, חשבו על הירקות המסכנים.

סצינות הכוללות מראות הן הסצינות הקשות ביותר לעשייה


© Terminator 2 / Carolco Pictures

סצינות ליד מראות יש לצלם מזוויות מיוחדות כך שהאדם והשתקפותו נראים למצלמה והאורות אינם. לדוגמה, ב״המחסל 2״, הם החליטו להשתמש באיש פעלולים ובובות.

בקטע בה הדמות של לינדה המילטון מסירה את המיקרוצ׳יפ מהראש של ארנולד שוורצנגר, אין מראה: מול המצלמה, אפשר לראות את שוורצנגר עם כפיל עושה משהו עם הראש שלו. ואז לינדה מופיעה מימין למצלמה עם בובה. קסמי הקולנוע במיטבם!

לפעמים, במאים מפספסים בכוונה


© The Dark Knight Rises / Warner Bros. Pictures   © The Dark Knight Rises / Warner Bros. Pictures

שוברי קופות מפורסמים עמוסים בפספוסים. כמה מהם נראים די ברורים. לדוגמה, במהלך החלפת המקנה ב״עלייתו של האביר האפל״, באטמן נכנס למנהרה במהלך היום בחשיכה מוחלטת.

העניין הוא, שלעתים קרובות מאוד, הבמאים יודעים על החורים הללו בעלילה והם יוצרים אותם בכוונה. באטמן נראה יותר מרשים בחשיכה, מאשר באור יום. ועבור הבמאי כריסטופר נולאן, זו הייתה סיבה טובה מספיק. חוץ מזה, היוצרים יודעים שרוב הצופים יהיו מעוניינים בסיפור ולא ישימו לב לפרטים הללו.

ישנה חברה מיוחדת המספקת שלג לסרטים הוליוודיים


© Joy / Annapurna Pictures   © The Revenant / Regency Enterprises

השלג בו משתמשים בהוליווד הוא מלאכותי. כמעט בכל המקרים, הוא מסופק ע״י חברה הקרויה Snow Busines. החברה נפתחה ב-1984 והיא מספקת 200 סוגים שונים של שלג.

קשה להתעסק עם שלג אמיתי במהלך הצילומים כי הוא נמס תחת המצלמות. אבל סרטים מסוימים אכן מצלמים באיזורים מושלגים. למשל, את ״האיש שנולד מחדש״ צילמו באתר סקי בקנדה.

אם הניצבים מביטים למצלמה, הם עשויים לאבד את עבודתם


© The Iron Lady / 20th Century Fox

ניצבים לא יכולים להביט ישירות למצלמה ואפשר לפטר אותם בשל כך. חוץ מזה, ניצבים שנראים אפילו קצת כמו המדות הראשית לא זוכים לזמן מסך רב. בנוסף, מומלץ שלא ילבשו בגדים לבנים או לבוש עם כתובית ענקית מתנוססת, כדי לא למשוך את תשומ הלב מהפוקוס הראשי בסצינה.

בסרטים, משתמשים רק לעתים רחוקות במזון אמיתי


© Harry Potter and the Order of the Phoenix / Warner Bros. Pictures

לעתים קרובות מאוד, המזון המופיע בסרטים עשוי מחומרים בלתי אכילים. אתם זוכרים את המזון שראיתם באולם הגדול ב״הארי פוטר״? האמת היא, שהאוכל היה אמיתי רק בסרט הראשון. הוא התקלקל מהר מאוד והיו חייבים להחליפו שוב ושוב. בסרטים הבאים, רוב האוכל עשוי משרף.

ישנה סיבה מדוע הרקע חייב להיות בירוק כדי ליצור אפקטים מיוחדים


© ViktorStudiosOficial / YouTube   © ViktorStudiosOficial / YouTube

כשיוצרים אפקטים מיוחדים, במאים משתמשים במסך בצבע ירוק בהיר כי הצבע רחוק מאוד מצבעי העין האנושית. אם עיניו של השחקן ירוקות, הם יכולים להשתמש ברקע כחול. בנוסף, הדמות, האקססוריז, וכל האביזרים לא יהיו ירוקים אם מצלמים את הסצינה עם הרקע הזה. הטריק הזה עוזר באופן משמעותי להקטין את משך זמן העריכה של הסצינות.

האם ראיתם פעם משהו בסרטים שהעיף לכם את הראש ואין לכם מושג איך עשו את זה?

קרדיט תמונה ראשית Harry Potter and the Order of the Phoenix / Warner Bros. Pictures